Dom » Budownictwo

Jak wybrać termostat pokojowy?

Jak wybrać termostat pokojowy?
Zobacz więcej zdjęć »
Pokojowy regulator temperatury to urządzenie (lub system urządzeń) sterujące elementami systemu grzewczego, dzięki czemu moc urządzenia grzewczego – czyli kotła – jest dostosowywana do zmiennych strat i zysków ciepła w poszczególnych pomieszczeniach.

W ten sposób generowane są znaczne oszczędności wpływające na obniżenie kosztów ogrzewania, a przede wszystkim kocioł pracuje w zgodności z trybem życia i upodobaniami mieszkańców, jego możliwości są optymalnie wykorzystywane, a wszędzie panuje komfort cieplny.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Mało który piec gazowy jest sprzedawany w komplecie z regulatorem - trzeba zakupić go na własną rękę. Do takiego zakupu trzeba się odpowiednio przygotować, by wybrany model odpowiadał oczekiwaniom i założeniom.

Przede wszystkim trzeba sprawdzić kompatybilność termostatu i kotła - nie każdy regulator będzie współpracował z każdym piecem. Informację taką można znaleźć w specyfikacji technicznej urządzenia. Zazwyczaj podawane są nie konkretne modele, lecz marki - producenci bazują na określonych rozwiązań, które można znaleźć w każdym kotle danej marki.

Termostat pokojowy może być programowalny lub nieprogramowalny. Ustawienia fabryczne tego drugiego wpisują się w odczucie komfortu termicznego większości osób, ale model programowalny ma większą funkcjonalność i elastyczność.

Na rynku dostępne termostaty przewodowe i bezprzewodowe. Jeżeli jesteśmy na etapie budowy lub remontu, można wybrać model przewodowy, ale jeśli kupujemy termostat pokojowy do gotowej instalacji, lepiej wybrać ten działający w trybie nadajnik-odbiornik - obędzie się bez kucia ścian. Trzeba jednak sprawdzić zasięg - zbyt duży może spowodować, że nasz regulator będzie wpływał na pracę kotła sąsiada...

Nowoczesne termostaty pokojowe wyposażone są zwykle w wiele opcji i ustawień, co nieco komplikuje obsługę. Warto zatem sprawdzić, czy można zaprogramować urządzenie w sposób intuicyjny, czy istnieją osobne programy na dzień powszedni i weekend, czy dostępna jest opcja przeciwzamrożeniowa. Istotne jest także to, jak termostat został zaprojektowany na wypadek przerwy w dostawie prądu.

Ostatni, ale także ważny aspekt to estetyka - obecnie coraz popularniejsze stają się regulatory z dużymi wyświetlaczami czy wręcz panelami sterowanymi dotykowo, charakteryzujące się oszczędnym designem, pasującym głównie do nowoczesnych wnętrz. Termostat powinien być estetyczny, ale nie nazbyt rzucający się w oczy.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

nataliag

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »