Społeczeństwo » Szkolnictwo i nauka
Jak zachęcić dziecko do czytania książek?
Statystyki są nieubłagane. Polacy czytają bardzo mało. 56% nie czyta w ogóle, na jednego statystycznego Polaka przypada 1 przeczytana książka rocznie. To bardzo mało. Słychać to na ulicach i widać w Internecie, poziom wypowiedzi Polaków jest żenująco niski, mają bardzo skąpy zasób słownictwa.
Korzyści z czytania książek
Książki to kopalnia wiedzy, która rozwija zainteresowania, wzbogaca słownictwo. Dobra lektura rozwija wyobraźnię, uczy logicznego myślenia. Z książką można poznać nowe kraje, kultury i przeżyć niesamowite przygody. Dostarcza wielu emocji, ale pomaga również uporządkować własne, jest dobrym sposobem na relaks po ciężkim dniu.
Jak zachęcić dziecko do czytania książek
Powiedzenie „Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci” w przypadku nawyku czytania sprawdza się doskonale. Warto, by dziecko nabrało nawyku czytania jak najwcześniej. Znam matki, które jeszcze w ciąży czytały bajki swoim przyszłym dzieciom. Spokojny ton głosu pozytywnie wpływa na zachowanie płodu. Po narodzeniu dziecka należy wygospodarować kilka minut na codzienne czytanie. To nic, że dziecko jeszcze nie rozumie. Spokojny głos mamy lub taty kojarzy ze wspólnie spędzonym czasem i książką w ręce.
Dziecko trzeba zachęcać do czytania i przyzwyczajać do książek nawet wtedy, gdy nie jest jeszcze w stanie czytać samodzielnie. Kiedy dziecko zaczyna już chwytać przedmioty rączkami należy dawać mu plastikowe książeczki, których strony będzie mogło przewracać. Stopniowo będzie wzrastać jego zainteresowanie obrazkami w książeczce. To także dobry sposób na zapoznawanie najmłodszych z nowymi wyrazami. Choć jeszcze nie potrafią mówić, to pokażą paluszkiem słonia, psa lub kota.
Im dziecko starsze, tym większą uwagę należy zwracać na czytanie książek. Nie oznacza to, ze trzeba sadzać go na godzinę i zmuszać do czytania, taka metoda może je tylko zniechęcić. A jak można je zachęcić? Dobrym zwyczajem jest czytanie dziecku przed snem popołudniowym lub wieczornym. Głośne czytanie przez rodzica pozwala na wyciszenie emocji i łatwiejsze zaśnięcie, zachęci go również do samodzielnego czytania książek.
W miarę rozwoju dziecka trzeba wzbogacać zakres tematyczny czytanej lektury. Już u czterolatka możemy zauważyć czy interesują go zwierzęta, samochody, fantastyczni bohaterowie, czy inne tematy, warto więc zachęcać go książeczkami o tematyce, która go interesuje. Absolutnie nie wolno narzucać dziecku tematyki w zależności od swoich gustów. Czytanie książek nudnych dla niego może spowodować zniechęcenie książkami.
Dobrym sposobem na zachęcenia dziecka do czytania jest przykład rodziców. Jeżeli widzi, że w domu jest dużo książek, rodzice często czytają, to uznaje to za zachowania naturalne, które należy naśladować. Dobrze jest stworzyć osobny księgozbiór dla dziecka. Można poprosić dziadków, ciocie i wujków, zamiast setnego autka lub lalki kupowali książki. Nauczy to dziecko radości z otrzymania książki i jej czytania.
Należy pamiętać, że nawyk czytania książek możemy wyrobić do 7-8 roku życia. Później dziecko będzie musiało czytać obowiązkowe lektury, co niestety często je zniechęca. Jeżeli widzimy, że dziecko chętnie czyta inne książki, to warto nielubianą lekturę przeczytać mu na głos. Nic na tym nie straci, a przynajmniej się nie zniechęci. Jeśli uda nam się zachęcić dziecko do czytania książek, z pewnością zaprocentuje to w przyszłości.
Podobny artykuł: "Jak zachęcić dziecko do czytania książek?"
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Komentarze (0)