Technologie » Komputery

Jak zapobiec kradzieży laptopa i utracie ważnych danych

Laptopy to prawdopodobnie wciąż najważniejsze narzędzie elektroniczne wykorzystywane w biznesie, ale także przez użytkowników domowych. Jeśli posiadasz własny laptop lub zostałeś w niego wyposażony przez swojego pracodawcę, bez wątpienia masz świadomość jego wartości.

Z jednej strony, laptopy są o wiele droższe w porównaniu z klasycznymi desktopami, zwłaszcza jeśli zawierają najnowocześniejsze technologie specjalnie zaprojektowane, by spełniać oczekiwania użytkowników w kwestii mocy obliczeniowej, pojemności dysków czy łączności.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Z drugiej strony, pozwalają przechowywać i przenosić praktycznie całą przestrzeń roboczą czy biuro gdziekolwiek się wybierasz. Laptop zawiera zatem także wartość dodaną, na którą składają się dane i informacje zapisywane i aktualizowane podczas codziennej pracy, obojętnie czy chodzi o ostatnią powieść, jaką piszesz, albo zestawienie kosztów, którego twój szef oczekuje na koniec miesiąca.

Z tych dwóch powodów, laptopy i przechowywane w nich dane to bardzo pożądane łupy dla przeciętnego złodzieja. Poniższe wskazówki omawiają kilka prostych zasad i zaleceń, które mogą uchronić cię przed utratą systemu i zawartych w nim danych.

• Używaj hasła do system/domeny, które zawiera kilka rodzajów znaków. Silne hasło powinno składać się z kombinacji co najmniej 8 znaków, w tym małych i dużych liter oraz znaków specjalnych, takich jak w przykładzie p@SSw0rD2o11. Ponadto, nie używaj takiego samego lub podobnego hasła do logowania się do komputera i do innych usług, jak poczta elektroniczna czy bankowość.

• Jeśli korzystasz z Microsoft® Windows®, wyłącz konto Gościa i utwórz hasła dla wszystkich użytkowników zarejestrowanych na danej maszynie. Unikaj także korzystania z konta Administratora, chyba, że jest to absolutnie konieczne do zaktualizowania systemu lub specjalnych instalacji.

• Jeśli nie korzystasz przez chwilę z laptopa, wstrzymaj aktualną sesję przez wylogowanie się lub zablokowanie systemu.

• Nie przechowuj w laptopie plików zawierających nazwy użytkowników, hasła, PINy, czy inne wrażliwe dane, które mogą ułatwić dostęp niepowołanym osobom do sieci lub zasobów twojej organizacji.

• Używaj szyfrowania w celu zabezpieczenia dostępu do plików.

• Unikaj przechowywania na laptopie znacznych ilości wrażliwych danych przez dłuższy okres czasu. Przenoś je przynajmniej raz w miesiącu na komputer stacjonarny lub na przenośne media, takie jak płyty CD, DVD czy nośniki Flash.

• Okresowo wykonuj kopie zapasowe wszystkich plików i informacji przechowywanych na laptopie używając oddzielnych nośników (np. zestaw płyt DVD).

• W czasie podróży staraj się przenosić laptop w torbie, która nie posiada logo producenta. Zamiast tego wybierz torbę lub plecak z podobnymi elementami ochronnymi, ale o zwyczajnym wyglądzie.

• Unikaj noszenia laptopa, kiedy to nie jest naprawdę konieczne. Jeśli to możliwe, zapisz dane, które potrzebujesz, na płycie CD, dysku Flash albo karcie pamięci. Dzięki temu ochronisz laptop przed kradzieżą, a także będziesz mógł poruszać się szybciej, oszczędzając czas i energię. Dodatkowo, będziesz podróżował bardziej swobodnie, szczególnie jeśli wybierasz się w podróż samolotem, ponieważ unikniesz dodatkowej kontroli na lotnisku.

• Nie zostawiaj torby z laptopem zamkniętej w samochodzie lub bagażniku. Zabierz go ze sobą i miej na oku przez cały czas.

• To samo dotyczy zakupów: wybierając produkty z półki, nie zostawiaj laptopa bez opieki w wózku; tych kilka sekund, gdy czytasz etykietę, stanowi aż nadto by stracić laptopa na zawsze. W najgorszym razie skorzystaj z depozytu sklepowego albo schowka bagażowego, lub poproś personel o wskazanie miejsca do przechowania laptopa w bezpiecznym miejscu podczas twojej wizyty.

• W hotelu możesz oddać laptopa do depozytu w sejfie.

• Korzystaj z usług śledzenia laptopów (tracking service).

• Jeśli skradziono ci laptopa, skontaktuj się z władzami i dokładnie opisz okoliczności kradzieży oraz dokładne dane laptopa, jak model i jego parametry.

• Korzystaj ze zintegrowanych rozwiązań do tworzenia kopii zapasowych, które umożliwią regularne sprawdzanie oraz aktualizowanie kopii plików i danych, tak jak w przypadku rozwiązań dostarczanych przez BitDefendera®.

***

 

BitDefender® jest twórcą jednej z najszybciej i najefektywniej rozwijających się linii uznawanego na świecie oprogramowania bezpieczeństwa. Od czasu powstania w 2001 roku, BitDefender nieustannie podnosi poziom i ustanawia nowe standardy ochrony proaktywnej, stając się innowatorem branży zabezpieczeń przed złośliwym oprogramowaniem. Każdego dnia BitDefender chroni dziesiątki milionów użytkowników domowych i korporacyjnych na całym świecie – dając im spokój ducha dzięki świadomości bezpieczeństwa ich cyfrowych doświadczeń. Rozwiązania BitDefender rozpowszechniane są poprzez globalną sieć partnerów i dystrybutorów z ponad stu krajów. Więcej informacji na temat BitDefendera i jego produktów można szukać na stronach internetowych poświęconych rozwiązaniom bezpieczeństwa. Dodatkowo, na stronie www.malwarecity.com BitDefender przedstawia kulisy i najbardziej aktualne informacje dotyczące zagrożeń bezpieczeństwa, pozwalając użytkownikom śledzić codzienną walkę ze złośliwym oprogramowaniem.

 

Marken Systemy Antywirusowe istnieje od 1999 roku i aktywnie działa w  branży bezpieczeństwa informatycznego na terenie całej Polski. Firma zajmuje się dystrybucją oraz wdrażaniem produktów związanych z najnowszymi technologiami w zakresie bezpieczeństwa i ochrony danych w sieciach komputerowych, zwłaszcza oprogramowania antywirusowego. W swojej ofercie posiada rozwiązania, które otrzymały pozytywne opinie i certyfikaty w  niezależnych testach prowadzonych przez laboratoria na całym świecie. Należą do nich m.in. takie światowe marki jak: BitDefender, Kaspersky, ESET, Avast, F-Secure, USB Lock, DeviceLock, NETASQ, G DATA, Acronis.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Marken Systemy Antywirusowe
http://www.marken.com.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »