Dom » Architektura

Jak zaprojektować dobre mieszkanie

Jak zaprojektować dobre mieszkanie
Zobacz więcej zdjęć »
Najlepsze jest takie mieszkanie, które zostało zaprojektowane dla konkretnego człowieka lub rodziny o określonych potrzebach i przyzwyczajeniach. Niestety, dość rzadko przestrzega się tych zasad.

Inne błędy można znaleźć w mieszkaniach dużych, a inne w małych. Dużo mankamentów jest w rozwiązaniach związanych z holami i przedpokojami. Mamy niby spory przedpokój, ale z trudnością się w nim poruszamy, zdejmujemy odzież, etc. Aby poprawić część komunikacyjną, należałoby przesuwać ściany, co łączy się z dodatkowym kosztem.

Optymalne jest takie mieszkanie, gdzie przedpokój daje nieskrępowany dostęp do kuchni, salonu i małego sanitariatu. Powinny się w nim też znaleźć szafy. Wydaje się, że 4 m2 przedpokoju to wystarczająca powierzchnia w małych mieszkaniach. W większych (80-90 m2) przedpokój w strefie nocnej, do której zaliczamy sypialnię i główny sanitariat, też powinien liczyć ok. 4 m2. W sumie optymalna powierzchnia przedpokojów (w części dziennej i nocnej) to ok. 8 m2. Pamiętajmy, że ich nadmiernie rozbudowana powierzchnia kosztuje i nie przynosi dodatkowej przestrzeni mieszkalnej. Niekorzystny układ przedpokoju to kształt korytarzowy (wyciągniętego prostokąta). Lepszy jest plan zbliżony do kwadratu. Wówczas przy niewielkiej powierzchni mamy łatwy dostęp do wszystkich funkcji.

Każde pomieszczenie trzeba przeanalizować pod względem funkcjonalności. Zły będzie na przykład przedpokój taki, w którym swobodnie nie będzie można się rozebrać.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

fuburek

Komentarze (3)

 • avatar
  stefanbatory25 2012-06-09 10:13:41

  zgadzam się

 • avatar
  delfina 2009-08-06 21:07:56

  No tak, ale nie wierzę, że za cenę kupna takiego projektu nie dałoby się dogadać z jakimś architektem.. A później wszystkie domy są takie same i brak pomieszczeń na zagospodarowanie..Przepraszam po prostu strasznie nie podobają mi się domki z katalogów i jak już miałabym coś budować - to coś co by mi odpowiadało.

 • markos
  markos 2008-12-14 00:55:27

  to prawda że najlepsze jest takie mieszkanie, które zostało zaprojektowane dla konkretnego człowieka lub rodziny o określonych potrzebach i przyzwyczajeniach, tylko że to kosztuje kupe kasy, dlatego najczęściej ludzie kupują gotowe projekty


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »