Firma » System prawny

Jakie są koszty postępowania sądowego?

Jakie są koszty postępowania sądowego?
Zobacz więcej zdjęć »
Na początku warto zaznaczyć, że art. 98 ust. 1 kodeksu postępowania cywilnego mówi, iż strona przegrywająca sprawę w sądzie obowiązana jest zwrócić przeciwnikowi na jego żądanie wszelkie koszty niezbędne do celowego dochodzenia praw i celowej obrony.

Co jednak wchodzi w skład kosztów postępowania, ile one wynoszą maksymalnie, a ile minimalnie? Wszystko to w tekście poniżej.

Czym są koszty postępowania

Do kosztów postępowania należy zaliczyć przede wszystkim obowiązkowe opłaty sądowe przy składaniu pozwu, koszty poniesione przez świadków, opłacenie biegłych, instytuty naukowe lub naukowo badawcze oraz przede wszystkim pomoc prawną pełnomocnika.

Rodzaje opłat sądowych

Opłaty sądowe należy podzielić na stałe - w zależności od rodzaju sprawy oraz na stosunkowe – w sprawach majątkowych.

Zwrot kosztów postępowania

Art 277 kodeksu postępowania cywilnego stwierdza, że powołany świadek na własny wniosek ma prawo żądać zwrotu wydatków koniecznych, związanych ze stawiennictwem do sądu, a ponadto wynagrodzenia za utratę zarobku.

Sytuacja podobnie wygląda przy powołaniu biegłego - zgodnie z art. 288 k.p.c. biegły może ubiegać się o zwrot kosztów za dojazd do sądu (i ewentualnie za nocleg) oraz o wypłatę w zamian za wykonaną pracę.

Często sądy przy powoływaniu przez stronę biegłego wyznaczają obowiązek wypłaty zaliczki, która niekiedy może sięgać nawet 100% jego wynagrodzenia. Jak widać biegli nie są tani, a w wielu przypadkach bez nich sprawa się nie obejdzie.

Na koniec pozostają koszta wynajęcia pełnomocnika prawnego reprezentującego stronę w sądzie.

Wysokość opłat 

Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości w sprawie opłat za czynności radców prawnych i ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów pomocy prawnej udzielonej przez radcę prawnego ustanowionego z urzędu, uzależnionych najczęściej od wartości przedmiotu sporu i ustanawia stałe opłaty od określonej wartości przedmiotu sporu.

Dla przykładu wartość sporu do 500 zł kosztuje 60 zł; powyżej 5000 zł do 10 000 zł – 1200 zł; powyżej 50 000 zł do 200 000 zł – 3600 zł; powyżej 200 000 zł – 7200 zł. Minimalne koszta postępowania cywilnego zostały określone przez ustawodawcę w kwocie 30 zł maksymalne natomiast w kwocie 100,000.0 zł.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

nnbobak

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Za 2 dni:
Warsztaty online „Technologie medyczne w modelach zintegrowanej opieki zdrowotnej”
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »