Gospodarka » Żywność
Jej wysokość Margherita
Zobacz więcej zdjęć » |
Pizza powszechnie kojarzona jest z kuchnią włoską, choć podobną potrawę przygotowywali już starożytni Grecy. Były to płaskie chleby posmarowane oliwą, czosnkiem, posypane ziołami. W XVIII wieku w Neapolu do płaskiego chleba zaczęto dodawać sos pomidorowy i tak narodziła się współcześnie znana nam pizza.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Powstanie najpopularniejszej i najprostszej wersji dania Margherity wiąże się z osobą królowej Włoch Małgorzaty Sabaudzkiej. Kiedy w 1889 roku monarchini odwiedziła Neapol, tamtejszy piekarz Raffaele Esposito, przygotował na jej cześć specjalną potrawę. Składała się z pomidorów (czerwień), sera mozzarella (biel) i Bazyli (zieleń), symbolizujących narodowe barwy Włoch i została nazwana na cześć królowej. Dziś istnieje już wiele rodzajów pizzy, które różnią się dodawanymi składnikami (od boczku, salami, aż po ananasy i banany) , ale też rodzajem i grubością ciasta.
Zrób to sam!
Pizze znajdziemy w niemal każdym lokalu gastronomicznym, szczególnie w specjalizujących się w tym daniu pizzeriach. Jednak warto też spróbować samodzielnie przyrządzić tę popularną potrawę. Jest to dość czasochłonne zadanie, ale zyskamy pewność, co do jakości i wartości odżywczych użytych składników. Dzięki przygotowaniu pizzy w domu i dobraniu odpowiednich jej komponentów, będą się na nią mogły skusić nawet osoby, które zazwyczaj unikają tej przyjemności w obawie przed zbędnymi kilogramami.
Przepis na pizzę na cienkim cieście drożdżowym
Składniki na 2-3 cienkie pizze:
Ciasto:
-250 gram mąki
-15 gram drożdży
-150 mililitrów ciepłej wody
-łyżeczka soli
-dwie łyżeczki oliwy z oliwek
-łyżeczka cukru
Wierzch:
- ½ szklanki sosu pomidorowego/ ketchupu McDonald's
-suszone oregano
-łyżka oliwy z oliwek
Dodatki można dobrać wedle uznania ( szynka, salami, pieczarki, oliwki, tuńczyk, papryka, ogórki).
Wykonanie:
Drożdże rozpuścić w 120 ml ciepłej wodzie, dodać cukier i 6 łyżek mąki. Odstawić na pół godziny w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Mąkę wymieszać z solą. Zrobić wgłębienie, wlać drożdże, oliwę oraz resztę ciepłej wody. Wyrabiać przez około 10-15 minut. Przykryć ściereczką i workiem foliowym i odstawić na godzinę – półtorej do wyrośnięcia. Następnie zagotować sos pomidorowy z oliwą, doprawić solą, odrobiną cukru, suszonym oregano i pieprzem, gotować na wolnym ogniu przez 10 minut. Wyrośnięte ciasto podzielić na części, obsypać mąką i kolejno rozwałkować na cienkie placki podsypując dodatkową mąkę. Położyć je na papierze do pieczenia. Piekarnik nagrzać do maksymalnie 250 stopni. Pizze posmarować sosem pomidorowym, posypać oregano i ułożyć resztę składników. Piec przez około 10-12 minut.
Odpowiednio podana pizza nie może obyć się bez tradycyjnego sosu czosnkowego, np. Develey, który został wzbogacony dodatkiem ziół. Dzięki specjalnej kompozycji smakowej sos podkreśli smak każdej pizzy. Spróbuj a nie pożałujesz.inut na papierze
Nadesłał:
5_tka
|
Komentarze (0)