Kultura, sztuka » Muzyka

Kilka słów o konstrukcjach aluminiowych

Kilka słów o konstrukcjach aluminiowych
Zobacz więcej zdjęć »
Są kręgosłupem całego sprzętu estradowego: tworzą sceny, mostki, zadaszenia, widownie; wykorzystywane są podczas wielkich koncertów, ale też w teatrach, galeriach i klubach; zaspokajają potrzeby artystów, ale i firm podczas targów i wystaw jako stoiska. Mowa oczywiście o konstrukcjach aluminiowych.

Od początku - dlaczego aluminium?

Aluminium jest świetnym materiałem dla tymczasowych zastosowań. Dzięki temu że jest lekkie, przyspiesza i ułatwia proces budowy i demontażu, jest też tańsze w transporcie, ponieważ konstrukcje z niego stworzone zajmują niewiele miejsca. Niewątpliwą zaletą jest też duża wytrzymałość, a także mniejsza niż w przypadku metalu wrażliwość na warunki zewnętrzne np. pogodę. Konstrukcje te wyglądają estetycznie, odbijają światła reflektorów, a w razie potrzeby, dzięki ażurowej budowie, łatwo dają się zasłonić dekoracjami.


Rodzaje i metody łączenia ze sobą elementów

W konstrukcjach aluminiowych możemy wyróżnić podstawowe 4 rodzaje podstawowych elementów – kratownic, tzw. trussów lub trawersów.

System 1-rurowy
Stosowany jako element łącznikowy, do podwieszenia pojedynczych urządzeń do większego systemu, do budowy ram ekranów, wystaw, poręczy.

System 2-rurowy
Stosowany przeważnie do mniejszych obciążeń np. lekkich dekoracjach.

System 3-rurowy
Stosowany do mniejszych konstrukcji, raczej nie większych niż 18 metrów rozpiętości. Sprawdza się w przypadku stoisk na targach, zabudowy w teatrze, galerii czy domu kultury.

System 4-rurowy
Jest to najbardziej wytrzymały system i występuje w szerokiej gamie rozmiarów. Sprawdza się w budowie dużych konstrukcji.

Kratownice nie muszą być proste - dzięki zastosowaniu łuku w ich konstrukcji, możliwe jest tworzenie półokrągłych zadaszeń i scen.
 
Do łączenia elementów pod różnymi kątami, wykorzystuje się zwykle gotowe elementy narożne, których w sklepach z aluminiowymi konstrukcjami zobaczymy bardzo różne warianty.

Do łączenia poszczególnych elementów konstrukcji ze sobą wykorzystuje się:
śruby – głównie do instalacji stałych, posiadają ok. 25-procentową utratę zdolności nośnych
sworznie – są szybką i trwałą metodą łączenia trussów, których odległość między rurkami głównymi nie przekracza 40 cm
forki – wykorzystywane, gdy odległość między rurkami głównymi przekracza 40 cm.
Odlewy aluminiowe – stosowane na końcach każdego z odcinków, gwarantują najlepsze pasowanie konstrukcji.


Projektowanie całych konstrukcji

Z łączenia poszczególnych elementów mogą powstać przeróżne konstrukcje. Oprócz pojedynczych trawersów, w sklepach dostępne są zwykle również gotowe zestawy np. wieże, stoiska, większe fragmenty konstrukcji estradowych.
 
Projektowanie dużych konstrukcji jest nie lada wyzwaniem. Warto wiedzieć, że producent kratownic, firma Global Truss, udostępnia na swojej stronie trusstool.com specjalne wirtualne narzędzie, dzięki któremu z różnych rodzajów trussów można zaprojektować całą konstrukcję. – informuje Michał Filipowski z firmy Pro Lighting i sklepu internetowego prosklep.com , wyłącznego dystrybutora elementów Global Truss na Polskę.


Artykuł powstał dzięki współpracy specjalistów firmy Pro Lighting i agencji StartBull.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

StartBullPR

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »