Gospodarka » Maszyny

Kompresor wysokiego ciśnienia – zastosowanie

Kompresor wysokiego ciśnienia – zastosowanie
Zobacz więcej zdjęć »
Podczas gdy standardowe kompresory przemysłowe pracują z ciśnieniem 7-15 barów, kompresory wysokiego ciśnienia uzyskują je na poziomie od kilkudziesięciu do nawet kilkuset barów. To sprzęt do zadań specjalnych! Gdzie wykorzystuje się sprężone powietrze pod tak wysokim ciśnieniem?
W jakich branżach, do jakiego typu prac? Sprawdźmy!


Jakie ciśnienie może uzyskać kompresor wysokiego ciśnienia?

Kompresory wysokociśnieniowe są dostępne w regularnej sprzedaży, ale często firmy projektują i produkują je pod konkretne zamówienie. Każdy kompresor musi zostać dostosowany do indywidualnych warunków pracy i procesu, w którym uczestniczy.Kompresory niskiego i wysokiego ciśnienia

To pierwszy rodzaj dostępnych na rynku kompresorów o podwyższonym ciśnieniu. Zwykle taki kompresor niskiego i wysokiego ciśnienia wyposażony jest w osobne wyjścia –  dla „normalnego” i dla podwyższonego ciśnienia. Może więc produkować powietrze pod takim ciśnieniem, jakie w danym procesie jest potrzebne, jakiego potrzebują współpracujące w instalacji urządzenia i maszyny. Jest to więc parametr zmienny, a urządzenie zyskuje na uniwersalności.

Standardowo tego typu kompresor niskiego i wysokiego ciśnienia generuje sprężone powietrze o ciśnieniu od kilku do 25-40 barów.Kompresory wysokociśnieniowe od kilkudziesięciu do kilkuset barów

Drugi rodzaj kompresorów wysokociśnieniowych to urządzenia, dla których wartość minimalna wynosi zwykle 40-60 barów, a maksymalna – 350 barów lub więcej. Zazwyczaj są to kompresory, w których ciśnienie można regulować.

Mogą więc standardowo pracować ze średnim ciśnieniem, które w razie potrzeby – podczas określonych czynności i procesów – można podnieść do maksymalnego poziomu. Tego typu urządzenia wykorzystuje się również jako tzw. doprężacze, czyli do zwiększania ciśnienia w układzie. Zamiast całej instalacji wysokociśnieniowej można więc wykorzystać jeden kompresor wysokociśnieniowy dla tych punktów odbioru, które wymagają wyższego ciśnienia procesowego.Jak działa kompresor wysokiego ciśnienia?

Kompresory wysokiego ciśnienia mogą działać na nieco odmiennej zasadzie. Każdy producent wykorzystuje własny projekt, stosuje inne elementy i wyposaża sprzęt w różne funkcje. Urządzenia o tym samym ciśnieniu mogą też różnić się parametrami.

Takie dane techniczne jak np.: natężenie przepływu powietrza (l/min), potrzebne napięcie, pojemność zbiornika, poziom hałasu, wymiary i waga są przypisane do konkretnego modelu. Stosowane są także różne systemy chłodzenia oraz uzdatniania sprężonego powietrza. 

Zazwyczaj kompresory wysokociśnieniowe są kompresorami tłokowymi, czyli sprężają powietrze wskutek posuwistego ruchu tłoka, który zmniejsza jego objętość. Mogą być wyposażone we wtrysk oleju, ale na rynku dostępne są też kompresory w technologii bezolejowej, chłodzone powietrzem lub wodą. Standardowo kompresor można także wyposażyć w elementy do uzdatniania medium – filtry, separatory i osuszacze.Jak jest zbudowany kompresor wysokiego ciśnienia?

Budowa kompresora wysokiego ciśnienia to również kwestia zależna od inżynierów danego producenta. Natomiast często urządzenie wyposaża się w takie komponenty jak:

 • silnik wysokoprężny,
 • osłona rurowa ze zderzakami gumowymi (chroni regulatory i wskaźniki),
 • zawór do odprowadzania wody kondensacyjnej,
 • zabezpieczenie przeciążeniowe silnika,
 • pompa olejowa lub bezolejowa,
 • elektryczny przełącznik ciśnienia,
 • obudowy dźwiękochłonne (zapewniają niski poziom hałasu),
 • zawór bezpieczeństwa,
 • filtry, separatory, osuszacze,
 • elektroniczna regulacja i wyświetlacze,
 • podgrzewacz do pracy w bardzo niskich temperaturach,
 • czujniki do kontroli temperatury.

Producenci kompresorów wysokiego ciśnienia – np. marka BOGE, której polskim przedstawicielem jest Pneumatik – oferuje możliwość dostosowania urządzeń do indywidualnych potrzeb klienta.Gdzie wykorzystuje się kompresory wysokociśnieniowe?

Kompresory o podwyższonym ciśnieniu (do 30-40 barów) wykorzystuje się w wielu zakładach produkcyjnych z różnych gałęzi przemysłu jako właśnie doprężacze, np. do produkcji butelek PET czy folii.

Przyjrzyjmy się jednak typowym zastosowaniom kompresorów wysokociśnieniowych ze względu na gałęzie przemysłu czy branże.

 • Przemysł lotniczy – do pompowania kół w samolotach i helikopterach, do prób ciśnieniowych oraz rozruchu silniku, napędu zaworów i siłowników.
 • Przemysł morski – zarówno w stoczniach, jak i na jednostkach pływających, również m.in. podczas rozruchu silników czy testów szczelności.
 • Przemysł energetyczny – m.in. w elektrowniach wodnych i jądrowych do zdmuchiwania łuku elektrycznego czy wody z łopatek oraz rozruchu turbin.
 • Przemysł wydobywczy – podczas różnych procesów w hutach, kopalniach, rafineriach, platformach wiertniczych.
 • Przemysł wojskowy – m.in. do uruchamiania wyrzutni torpedowych.
 • Przemysł produkcyjny – zwykle jako „doprężacze”, czyli do zwiększania ciśnienia podczas niektórych procesów (np. rozdmuchiwania butelek i innych opakowań).
 • Ratownictwo – do napełniania butli z powietrzem do oddychania (dla służb ratowniczych, ale też dla górników czy nurków).

FAQ:

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu kompresora wysokiego ciśnienia?

Na ważne dane techniczne takie jak: (bar) ciśnienie, przepływ powietrza, pojemność zbiornika, prędkość obrotowa, rodzaj zasilania oraz na funkcje i charakterystykę – przydatne wskaźniki, niski poziom hałasu, niski pobór energii, montaż stacji uzdatniania, ważne informacje od producenta dot. zastosowania kompresora czy kwestii bezpieczeństwa.

W jakie elementy są wyposażone kompresory wysokociśnieniowe?

To kwestia zależna od producenta, natomiast zwykle kompresory wysokiego ciśnienia są wyposażone w takie elementy jak: spust wody kondensacyjnej, zabezpieczenie przeciążeniowe, obudowa rurowa ze zderzakami gumowymi i pochłaniająca hałas, wskaźniki (niski-wysoki poziom ciśnienia), sterowanie mikroprocesorowe oraz oczywiście silnik – zwykle wysokoprężny.

Jak wysokie ciśnienie mogą uzyskać kompresory wysokiego ciśnienia?

Od kilkunastu do kilkuset barów (lub nawet więcej!). Zwykle istnieje możliwość dostosowania ciśnienia do potrzeb. Producenci kompresorów projektują urządzenia także na życzenie klienta i w zgodzie z jego wymaganiami. Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »