Technologie » Telekomunikacja

Kondensatory elektrolityczne – do czego służą?

Podstawowym zadaniem kondensatorów jest magazynowanie ładunku elektrycznego. Znane są już od połowy XVIII wieku – zostały po raz pierwsze zbudowane na Uniwersytecie w Lejdzie.

Było to zakorkowane naczynie z miedzianym drutem, przez który przepływały ładunki. W przypadku nowoczesnych kondensatorów elektrolitycznych jest to możliwe dzięki odpowiedniej budowie elementu układu, gdzie w roli jednej z elektrod występuje elektrolit. Pozwala to między innymi na zwiększenie pojemności w stosunku do jego wielkości. Perszy tego rodzaju kondensator został wynaleziony w 1896 roku przez naszego rodaka - Karola Pollaka.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:


Budowa kondensatorów elektrolitycznych

Zbudowane są one z dwóch elektrod. Pierwsza z nich jest metalowa, wytworzona z aluminium lub tantalu. Druga została zastąpiona przez elektrolit. W takim układzie rolę dielektryka pełni cienka warstwa tlenku metalu, która nanoszona jest na anodę (elektrodę dodatnią). Drugą okładką jest ciekły lub suchy elektrolit. Dzięki takiej budowie możemy zaobserwować dużą pojemność przy jednoczesnym zachowaniu niewielkich rozmiarów. Są one też niepodatne na rezystancję oraz indukcyjność szeregową. Jest w stanie działać poprawnie przy odpowiednim spolaryzowaniu oraz tylko dla małych częstotliwości. Aby nie dochodziło do kontaktu warstw tlenku na elektrodach stosuje się często warstwę papieru.

Podstawowe parametry

Pojemność kondensatora C - jest to wielkość, która określa zdolność układu do gromadzenia ładunku elektrycznego. Zależna jest od wielu czynników, a w tym również konfiguracji geometrycznej okładek oraz od przenikalności elektrycznej dielektryka między zastosowanymi okładkami. Ta wielkość fizyczna wyrażana jest w jednostkach - faradach (F).

Stała proporcjonalności - poprzez nią możliwe jest zobrazowanie zależności gromadzonego ładunku q wraz z różnicą potencjałów V. Całość opisuje się następującym wzorem: q = C * V.

Zastosowanie

Kondensatory elektrolityczne są obecnie jednym z podstawowych elementów obwodów zasilających. Mogą pełnić rolę zarówno filtrującą, jak i magazynującą energię. W przypadku wykorzystania ich w urządzeniach pracujących z niewielkimi częstotliwościami mogą pełnić dodatkowe zadania np. sprzęgać lub blokować przepływ energii. Dzięki kondensatorom elektrolitycznym możliwy stał się rozwój całej elektroniki. Wykorzystuje się je do zmniejszania wahań napięciowych w zasilaczach, do generowania drgań elektromagnetycznych oraz do podtrzymywania opóźnień czasowych. (źródło: kondensatory w Velcom).

Zastosowanie kondensatorów elektrolitycznych aluminiowych pozwala na pracę jedynie przy niewielkich częstotliwościach, buduje się je dla dużych pojemności. Cechą charakterystyczny jest wysoki stosunek pojemności do rozmiaru. Mają również wysoki prąd upływu oraz niską rezystancję i indukcyjność.

W przypadku kondensatorów tantalowych możemy mówić o dużej odporności na warunki zewnętrznej, niewielkich rozmiarach (dla małych pojemności nawet mniejsze od kondensatorów mokrych) oraz mniejszy prąd upływu niż ten, który znajduje zastosowanie w kondensatorach aluminiowych.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

JustynaZ

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »