Rozrywka i wypoczynek » Przyroda

Las otwarty dla pszczół

W Leśniczówce Kłapówka w Weryni 3 sierpnia o godz. 14 rozpocznie się akcja edukacyjna „Las otwarty dla pszczół”, która przybliży rolę tych pożytecznych owadów w ekosystemie.

Już po raz drugi przygotowujemy wraz z naszymi partnerami akcję edukacyjną informującą o tym, jak ważną rolę w przyrodzie odgrywają pszczoły. Województwo podkarpackie od lat znajduje się w czołówce pod względem liczby pszczelarzy, jednak zmiany klimatu nie pomagają im w prowadzeniu pszczelich rodzin. Chcemy więc zachęcić nie tylko do udziału w wydarzeniu, ale również do stałego angażowania się w działania na rzecz środowiska – mówi Aneta Róg, szef usług biznesowych w DB Schenker i organizatorka akcji.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Jakie atrakcje czekają uczestników?

Organizatorzy – wolontariusze DB Schenker, Nadleśnictwo Głogów, firma Nestlé i sklep Allepszczoła – zachęcają całe rodziny do udziału w grach i zabawach o tematyce pszczelarskiej. Odwiedzający leśniczówkę będą mogli przyjrzeć się pracy pszczelarzy „od kuchni”. Wśród atrakcji zaplanowano pokaz adaptacji pszczół, prelekcje pszczelarzy czy wspólne sadzenie drzewek głogu. W programie również odnowienie tablic informacyjnych przy pasiece i umiejscowienie nowych uli przekazanych przez firmy Nestlé i DB Schenker.

Dla uczestników wydarzenia przewidziano także kiełbaski z grilla i pyszną pajdę chleba od Koła Gospodyń Wiejskich z Raniżowa, a na najmłodszych będzie czekać wata cukrowa, dmuchana zjeżdżalnia i animatorzy.

Dlaczego pszczoły są tak ważne?

Według raportu Biznes na rzecz bioróżnorodności opublikowanego w 2018 r. w Polsce występuje około 470 gatunków pszczół, które przyczyniają się min. do zapylania jabłoni, truskawek, wiśni, śliwek, ogórków, marchwi, rzepaku i wielu innych roślin. Jednak z powodu zachodzących zmian w ekosystemie i utraty siedlisk, szacuje się, że co dziesiąty gatunek pszczół zagrożony jest wyginięciem. Jak ocenia Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) niebezpieczeństwo stanowi zbyt intensywna uprawa roli i stosowanie pestycydów czy rozwój miast lub gęsta zabudowa terenu. Istotne jest więc, by w działania na rzecz pszczół angażowały się różne instytucje, np. władze samorządowe, organizacje pozarządowe, a także przedsiębiorstwa.

Warto pomagać

Wydarzenie „Las otwarty dla pszczół” organizowane jest w ramach programu wolontariackiego DB Schenker. Od ponad 10 lat pracownicy operatora logistycznego w całej Polsce angażują się w wolontariat pracowniczy, który realizowany jest co roku w dwóch odsłonach. „Świąteczny Czas Pomagania” to organizacja w okresie bożonarodzeniowym świątecznych spotkań w domach dziecka, szpitalach, szkołach, świetlicach środowiskowych, a także pomoc dla zwierząt w schroniskach. W ramach „Zielonego Czasu Pomagania”, latem wolontariusze realizują projekty ekologiczne oraz poświęcone bezpieczeństwu na drodze.

W każdą edycję programu włącza się średnio ponad 600 pracowników, kilkudziesięciu klientów, kilkadziesiąt firm przewozowych i ok. 100 kierowców. Co roku w ramach programu realizowanych jest ponad 50 projektów.

 



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

MultiComm

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »