Kultura » Kultura

Legendy Opolszczyzny

Legendy Opolszczyzny
Zobacz więcej zdjęć »
Jakie znasz legendy Opolszczyzny?

Jak każdy region, także Opolszczyzna może pochwalić się wieloma legendami i mitami. W dzisiejszym wpisie, wraz ze znawcami Opola z Event Hostel, przytoczymy kilka z nich.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Tunele pod miastem?

Mamy świadków, potwierdzających, że jeszcze po II WŚ istniały podziemne tunele, którymi można było niepostrzeżenie się poruszać. Niestety nie jesteśmy w stanie ich zlokalizować. W jakim celu zostały zbudowane? Jakie budowle łączyły? Jakie sekrety w nich ukryto? Kto się nimi poruszał? Tak wiele pytań bez odpowiedzi. Być może doczekamy czasów, kiedy ta kwestia zostanie wyjaśniona.

Diabeł nyski

Ta arcyciekawa legenda wiąże się z tajemniczym kościołem między Niemodlinem a Nysą. Stoi on w szczerym polu, z dala od domów i chat mieszkańców okolicznych miast i wsi. Legenda podaje, że w XVII wieku pewien rolnik wykopał z ziemi krzyż, który zawsze wracał w to samo miejsce, niezależnie od tego, dokąd go zabrano. Ów cud został uznany za dobry powód, by wybudować w tym miejscu świątynie. To nie wszystko. W tych okolicach podczas zabawy karnawałowej grupa imprezowiczów spotkała kiedyś księdza spieszącego się, by oddać umierającemu ostatnią posługę. Podobno jeden z uczestników zabawy, przebrany za diabła, nie ukłonił się księdzu. Spotkała go za to kara: maska przyrosła mu do twarzy.  Od tamtej pory nikt w Nysie nie odważył się okazać księdzu braku szacunku.

Legenda o zjawie księżniczki

Czy wiecie, że w runach zamku w Strzelcach Opolskich można spotkać ducha młodej dziewczyny? Świadkowie twierdzą, że wiele razy zdarzyło im się usłyszeć jej płacz dochodzący z oddali. To Agnieszka (w innych podaniach zwana Elżbietą), córka księcia Alberta, żyjąca w XIV wieku. Podobno zmarła śmiercią nagłą i gwałtowną, a jej mąż - Władysław Biały, po tym wydarzeniu wstąpił do zakonu. Od tamtej pory, a więc już od ładnych paru wieków, księżniczka ma zwyczaj przechadzać się nocą po ruinach zamku.

To oczywiście tylko trzy przykłady z bogatej księgi opolskich legend. Mam nadzieję, że razem ze mną, zgłębicie ten temat w przyszłości.

Jeśli chcesz lepiej poznać Opole, zapraszam do hotel Opole. Kilka dni zwiedzania pozwoli nam lepiej docenić to wyjątkowe miasto.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Daniel Getsiński

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »