Rozrywka i wypoczynek » Sport
Marzenia do spełnienia: płaski brzuch na lato
Tak, to prawda. Chodzenie wzmacnia mięśnie brzucha lepiej niż niejedna szóstka Weidera i inne izolowane ćwiczenia na tę partię mięśni. Jak to możliwe?
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Sprawa jest banalnie prosta - brzuch słabnie nam od siedzenia. Siedzimy w domu, w pracy, w samochodzie. Mięśnie brzucha rozleniwiają się, kręgosłup traci silną barierę ochronną i zaczyna się wykrzywiać, a wszystko to dlatego, że siedzimy.
Jak chodzić by wzmocnić brzuch?
Zadanie z pozoru jest proste - w trakcie chodzenia powinniśmy napinać mięśnie brzucha. Nie chodzi o wciąganie tej części ciała a jedynie stworzenie napięcia mięśniowego i utrzymanie go. Dla osób z osłabionym gorsetem mięśniowym to spora niewygoda i wielkie wyzwanie. Wymaga jednak przede wszystkim samozaparcia i uwagi. Po pewnym czasie napięcie to szybko przestanie przeszkadzać i męczyć, a mięśnie? Naturalnie ulegną wzmocnieniu. Przy okazji dodam jeszcze, że należy pamiętać o ich "uruchamianiu" nie tylko w czasie chodzenia, ale i dźwigania jakichkolwiek ciężarów. Niosąc ciężki przedmiot, czy zwykłą torbę, podnosząc coś z podłoża powinniśmy napinać mięśnie brzucha po to, by ochronić kręgosłup przed niefizjologicznymi skrzywieniami, które wpływają nań destabilizująco i są bardzo kontuzjogenne.
Bardzo silny i płaski brzuch
Chodzenie oczywiście nie wzmocni brzucha na tyle byśmy mogli się nim pochwalić na plaży czy chociażby czerpać z jego siły zadowolenie. W ramach wzmacniania mięśni brzucha należy dodatkowo wykonywać wszystkie złote ćwiczenia kulturystyczne tj. te, które przenoszą ciało w przestrzeni. Nie ma mowy o żadnych szóstkach Weidera ani żadnych ćwiczeniach izolowanych, one powodują najczęściej przykurcze mięśni w związku z czym sylwetka tak "wytrenowanej" osoby może nabrać wręcz karykaturalnego wyglądu. Tym co ukształtuje mięśnie najskuteczniej są przysiady, martwy ciąg, pompki a nawet podciąganie na drążku. Dodam, że przy okazji zyskają wszystkie inne grupy mięśni, bowiem ćwiczenia te wymagają współdziałania wielu grup mięśniowych.
Reasumując: dla zyskania silnego brzucha należy wykonywać złote ćwiczenia w normalnych zakresach powtórzeń tzn. od 3 do kilkunastu powtórzeń w zależności od przyjętych założeń treningowych, celów, planu i mezocyklu.
Jeszcze nie jest za późno by tym właśnie sposobem zyskać na brzuchu kaloryfer. A co jeśli nie jest on widoczny?
Usuwamy tkankę tłuszczową
Po kilku miesiącach ćwiczeń żadne izolowane brzuszki nie będą już potrzebne, bo nawet jeśli mięśni nie widać (kryją się pod tkanką tłuszczową) są już silne i pięknie ukształtowane. Dodatkowego rzeźbienia nam nie potrzeba wystarczy jedynie zadbać o to, by nie stracić formy, co wymaga kontynuowania treningów w celu utrwalenia i utrzymania osiągnięć.
Jeśli zaś chodzi o samą tkankę tłuszczową konieczne będzie wprowadzenie ćwiczeń aerobowych. Nie ma jednak mowy o katowaniu się typowymi aerobami, które mogą doprowadzić do zmniejszenia wypracowanej treningiem siłowym masy mięśniowej. Co robimy? Ćwiczymy na zasadach HIIT. To trening interwałowy o dużej intensywności.
Opis zasad treningu jak i całość zaleceń dotyczących kształtowania mięśni brzucha i treningu kulturystycznego znajdziecie na stronie Hgh.net.pl
Komentarze (0)