Społeczeństwo » Społeczeństwo

Masz psa? Uważaj na kleszcze! Stosuj repelenty.

Masz psa? Uważaj na kleszcze! Stosuj repelenty.
Zobacz więcej zdjęć »
Kleszcze są zmorą wszystkich właścicieli czworonogów. W błędzie są jednak ci, którzy uważają, że kleszcze atakują tylko latem. Wraz z nadejściem chłodniejszych dni, powinniśmy szczególnie uważać na swojego pupila.

 

 

 

 

 

Co warto wiedzieć o kleszczach?

Badanie przeprowadzone przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych Homo Homini pokazuje, że wiedza Polaków dotycząca kleszczy oraz niebezpieczeństw, które się z nimi wiążą, jest  niewielka. Jakie informacje powinniśmy posiadać na temat tych groźnych pajęczaków?

 • Kleszcze atakują nie tylko latem, lecz również wczesną jesienią. Wielu właścicieli psów przestaje aplikować swoim pupilom krople lub inne repelenty wraz z nadejściem chłodnych dni. Tymczasem jesień to okres, w którym nasze czworonogi są  tak samo narażone na ukąszenia kleszczy, a co za tym idzie przenoszone przez nie choroby.


 • Borelioza to nie jedyna choroba odkleszczowa, chociaż uważa tak większość z nas. W przytoczonym badaniu, prawie połowa respondentów w wieku 18-24 lata nie potrafiła wymienić ani jednej choroby przenoszonej przez kleszcze. A jest się czego bać. Kleszcze mogą wywołać babeszjozę (popularną zwłaszcza u psów) oraz kleszczowe zapalenie mózgu.


 • Kleszcze coraz częściej atakują w miastach, a nie jak się powszechnie przyjęło, wyłącznie w lesie. Psiaki są więc narażone na ukąszenia podczas spacerów w parkach, na skwerach, a nawet polanach, gdzie nie ma drzew. Kleszcze są coraz lepiej przystosowane do życia w mieście, co powoduje że z każdym rokiem jest ich tam coraz więcej.

Jak ochronić psa przed kleszczami?

Niestety choroby przenoszone przez kleszcze leczy się długo i bardzo ciężko. W najgorszym przypadku, pies ukąszony przez kleszcza, może stracić życie. Najlepszym sposobem, aby uniknąć ugryzienia przez kleszcza, jest skuteczna profilaktyka. O czym należy pamiętać?

 • Stosowanie środków kleszczobójczych. Na rynku jest bardzo dużo preparatów, zabezpieczających przed ukąszeniem kleszcza. Jak wybrać właściwy? Przede wszystkim warto aplikować psu repelenty, a więc takie substancje, które odstraszają pajęczaki. Jeśli wybierzemy tzw. preparaty bójcze, będą one działały dopiero, gdy insekt wgryzie się w skórę czworonoga. Nie mamy wówczas gwarancji, czy nie doszło do zakażenia chorobą.


 • Po długim spacerze należy zawsze dokładnie obejrzeć swojego pupila.


 • Jeśli znajdziemy w skórze psiaka kleszcza, należy go prawidłowo usunąć, aby głowa pajęczaka nie została w skórze czworonoga. Jeśli znajdziesz u swojego pupila kleszcza, weź pensetę, złap go tuż przy skórze i wykręć w lewo. To ważne, ponieważ kleszcz wkręca się w skórę, dlatego nie należy go szarpać.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

henryk.frolena

Komentarze (1)

 • avatar
  henryk.frolena 2015-09-10 13:13:34

  A Wy? Też używacie repelentów u swoich pupili?


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »