Gospodarka » Maszyny

Maszyny do laserowego cięcia blach i rur

Maszyny do laserowego cięcia blach i rur
Zobacz więcej zdjęć »
Cięcie laserowe, choć jest stosunkowo nową technologią, znalazło szerokie zastosowanie w wielu sektorach przemysłu.

Dzięki precyzji, wydajności i możliwości cięcia skomplikowanych kształtów, stało się kluczową techniką w dziedzinie obróbki materiałów. W tym artykule przyjrzymy się różnym rodzajom maszyn wykorzystywanych do laserowego cięcia blach i rur.Podstawy technologii cięcia laserowego

Cięcie laserowe polega na skierowaniu skoncentrowanego wiązki światła na powierzchnię materiału, co powoduje jego topienie lub parowanie. Intensywność lasera jest na tyle duża, że może ciąć metale, tworzywa sztuczne i wiele innych materiałów z niesamowitą precyzją.

Zalety cięcia laserowego to m.in. wysoka precyzja, mała ilość odpadów, możliwość cięcia trudnodostępnych lub skomplikowanych kształtów oraz szybkość procesu. Wadami mogą być koszty inwestycyjne i eksploatacyjne oraz ograniczenia w cięciu niektórych materiałów.Maszyny do laserowego cięcia blach

a. Laser CO2

Jest to jeden z najstarszych i najczęściej stosowanych laserów w przemyśle. Działa na zasadzie pobudzania cząsteczek dwutlenku węgla, co prowadzi do emisji światła.

 • Zalety: Możliwość cięcia grubych materiałów, stosunkowo niski koszt w porównaniu z innymi technologiami, szeroki zakres zastosowań.

 • Wady: Wyższe zużycie energii, potrzeba zewnętrznego źródła gazu, większa wielkość maszyny.

b. Laser światłowodowy (fiber laser)

Laser światłowodowy korzysta z diod jako źródła światła i przewodów światłowodowych do jego przesyłu.

 • Zalety: Wyższa efektywność niż laser CO2, mniejsze zużycie energii, dłuższa żywotność, mniejsza potrzeba konserwacji.

 • Wady: Wyższy koszt początkowy, ograniczenie w grubości materiałów do cięcia.

c. Laser krystaliczny (np. Nd:YAG)

Laser krystaliczny opiera się na technologii wykorzystującej kryształy, takie jak Nd:YAG, jako medium aktywne.

 • Zalety: Możliwość cięcia w trudnych warunkach, skomplikowane kształty, zdolność do cięcia refleksyjnych materiałów.

 • Wady: Wysoki koszt zakupu i eksploatacji, konieczność regularnej konserwacji.Maszyny do laserowego cięcia rur

Cięcie rur to wyzwanie ze względu na ich kształt. Dlatego maszyny przeznaczone do cięcia rur muszą być wyjątkowo precyzyjne i elastyczne.

 • Specyfikacja: Większość maszyn do cięcia rur posiada systemy obracania materiałem oraz specjalistyczne głowice cięcia, które umożliwiają prace z różnymi średnicami i grubościami rur.

 • Zastosowania: Maszyny do cięcia rur znajdują zastosowanie w budownictwie, przemyśle samochodowym, aeronautyce i wielu innych sektorach.Zastosowania i branże wykorzystujące cięcie laserowe

 • Budownictwo: Precyzyjne cięcie elementów konstrukcyjnych, balustrad, ozdobnych detali.

 • Motoryzacja: Cięcie części karoserii, elementów silnika, układów wydechowych.

 • Lotnictwo: Produkcja skomplikowanych części z lekkich materiałów.

 • Przemysł AGD: Precyzyjna produkcja komponentów do sprzętu AGD, takiego jak pralki, lodówki czy piekarniki.Wyzwania i przyszłość technologii cięcia laserowego

Cięcie laserowe, mimo że jest już dobrze rozwinięte, wciąż stoi przed wieloma wyzwaniami. Z jednej strony, konieczność cięcia coraz trudniejszych materiałów wymusza rozwój technologii. Z drugiej, rosnące wymagania ekologiczne stawiają przed producentami zadanie tworzenia bardziej energooszczędnych maszyn.

Przyszłość cięcia laserowego zapowiada się bardzo obiecująco. Rozwój technologii, takich jak lasery na bazie diod, może przynieść rewolucję w dziedzinie cięcia materiałów.Podsumowanie

Cięcie laserowe, dzięki swojej precyzji i wszechstronności, stało się nieodzownym elementem wielu sektorów przemysłu. Wybór odpowiedniej maszyny do cięcia, czy to blach, czy rur, zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj i grubość materiału, zakładana wydajność czy dostępny budżet.

Źródło: pixabay.com
Licencja: https://pixabay.com/pl/service/licenseRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Za 13 dni:
Building (R)evolution 13. PLGBC Green Building Summit
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »