Dom » Budownictwo
Moc tkwi w siłownikach
Automatyczne bramy, to nie lada gratka. Komfort ich użytkowania sprawia, że coraz częściej są stosowane w gospodarstwach domowych. Ich automatyzacja polega na zamontowaniu odpowiednich elementów, takich jak siłowniki do bram.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Przeczytaj również
Bramy automatyczne nabierają na znaczeniu w przypadku deszczowej czy bardzo mroźnej pogody. Wówczas można wjechać na posesję bez wysiadania z samochodu.
Ponieważ jest wiele rodzajów bram jest także wiele napędów. Niemniej jednak są pewne cechy wspólne na które zawsze trzeba zwracać uwagę przy zakupie odpowiedniego sprzętu do automatyzacji.
Różne siłowniki, różne bramy
Niezwykle istotne są parametry techniczne bram, które będą warunkować typ siłownika. Przede wszystkim będzie on zależeć od jej wagi, wielkości i intensywności pracy. Ponieważ lepsze rozwiązania są droższe, dlatego lepiej ustalić pulę pieniędzy jaką przeznaczymy na automatykę bramy.
Napędy umieszcza się w słupkach bramy jeśli chodzi o bramy przesuwne czy skrzydłowe. Jest kilka opcji ich uruchomienia. Może być to karta lub pilot.
Praktycznie każdy rodzaj bram może być wyposażony w siłowniki. Niezwykle istotne jest również prawidłowe zamontowanie samej bramy, które będzie wpływać na działanie napędu.
Odpowiedni montaż
Przed instalacją siłowników do bram warto sprawdzić jej konstrukcję i wytrzymałość oraz zamontować odpowiedni osprzęt. Trzeba także doprowadzić energię, żeby je zasilić.
Ponieważ wykorzystywane są różne tworzywa, które wypełniają skrzydła bram, należy liczyć się z tym, że będzie konieczne wykorzystanie napędu o większej mocy.
Ponadto trzeba wziąć po uwagę niekorzystne czynniki atmosferyczne, takie jak podmuchy wiatru, które przy długich skrzydłach mogą powodować jego nieprawidłowe działanie. W zależności od rozmiarów bram na rynku dostępne są różne siłowniki o różnej nośności nawet do 900 kg.
Dobrze jeśli siłowniki do bram mają opcję zasilania awaryjnego. Wówczas w przypadku braku prądu mogą z niego skorzystać.
Jak dbać o bramy z siłownikami
Zamontowana we właściwy sposób i odpowiednio konserwowana automatyczna brama może nam służyć wiele lat.
W przypadku bram przesuwanych należy zadbać o czystość rolek przesuwnych. Piasek, śnieg czy liście mogą utrudniać jej pracę, więc warto na to zwrócić uwagę i czyścic ją regularnie.
Mniej kłopotu sprawiają bramy dwuskrzydłowe. Jednak w zimie trzeba odgarnąć śnieg przed bramą, aby siłowniki mogły sprawnie działać. Jeśli tego nie zrobimy napęd może ulec przeciążeniu, a nawiasy mogą się zerwać.
Regularność to podstawa
Dobrze także regularność sprawdzać elementy elektroniczne. Obudowa, w której znajduje się napęd może stanowić miejsce dla insektów czy myszy. Konieczne są więc ich okresowe przeglądy. W miarę jej użytkowania trzeba także wyregulować siłę jej przesuwu i napędu.
W przypadku zaniedbań, siłowniki szybko się popsują i trzeba będzie je wymienić na nowe. Także lepiej zapobiegać niż leczyć.
Zrób to sam
Jeśli chodzi o sam montaż siłowników od bram to nie jest on zbytnio skomplikowany i nie wymaga wynajmowania wykwalifikowanej ekipy. Instrukcje zazwyczaj są bardzo czytelne więc, trzeba uzbroić się tylko w niezbędne narzędzia.
W przypadku samodzielnego montowania zabiera to trochę więcej czasu nie wykwalifikowanemu personelowi, ale też jest tańsze.
Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Nadesłał:
s4ww
|
Komentarze (0)