Dom » Budownictwo

Na jakiej zasadzie działa kocioł kondensacyjny?

Na jakiej zasadzie działa kocioł kondensacyjny?
Zobacz więcej zdjęć »
Decyzja o wyborze konkretnego modelu kotła grzewczego nigdy nie jest łatwa. Pod uwagę trzeba wziąć kilka czynników, do których zaliczyć trzeba przeznaczenie, miejsce montażu, powierzchnię mieszkalną, koszty instalacyjne i eksploatacyjne.

Jedni będą patrzeć przede wszystkim na cenę, inni - na efektywność grzewczą.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Jeżeli zaliczasz się do drugiej grupy, na pewno powinieneś przyjrzeć się bliżej kotłom kondensacyjnym. Należą one do najdroższych na rynku, ale zainwestowane pieniądze bardzo szybko się zwracają dzięki bardzo dużej wydajności tego urządzenia. O ile tradycyjne piece gazowe osiągają wydajność około 92%, piec kondensacyjny może uzyskać nawet 107%. Jak to jest możliwe?

Kocioł kondensacyjny, jak sama nazwa wskazuje, wykorzystuje ciepło uwalniające się podczas kondensacji, czyli skraplania się wody znajdującej się w spalinach. W konwencjonalnych kotłach ciepło to po prostu ulatuje do komina, czyli jest tracone. Natomiast w nowoczesnym piecu zaopatrzonym w wymiennik ciepła o dużej sprawności dochodzi do schłodzenia spalin przed ich przedostaniem się do komina, w wyniku czego uwalniane jest ciepło kondensacji, przekazywane do instalacji grzewczej. Temperatura spalin to tylko kilkadziesiąt (około 50) stopni, a nie ponad 100 stopni, jak w przypadku tradycyjnego kotła.

W rezultacie wydajność kotłów kondensacyjnych to nie wydajność opałowa, jak w innych piecach, ale ciepło spalania, czyli wartość opałowa plus ciepło kondensacji pary wodnej. Nowoczesna technologia sprawia, że piec kondensacyjny jest w stanie wykorzystać ciepło spalania niemal w całości (a ściślej mówiąc całą energię powstającą w procesie spalania paliwa, czyli gazu).

Wysoka cena kotłów kondensacyjnych wynika między innymi z faktu, że do ich produkcji trzeba użyć komponentów o wysokiej wytrzymałości na korozję. Skraplająca się woda wchodzi bowiem w reakcję ze składnikami spalin, czego produktem są silne kwasy. Ceny mogą w pewien sposób odstraszać, ale wystarczy przeprowadzić prostą symulację kosztów ogrzewania, by przekonać się, że to naprawdę opłacalny zakup.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

nataliag

Komentarze (1)

  • avatar
    ~Krys 2017-04-28 09:58:15

    Kocioł kondensacyjny to znakomite rozwiązanie do ogrzewania domu http://www.tanie-ogrzewanie.pl/piece-gazowe


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »