Społeczeństwo » Szkolnictwo i nauka
Najlepsi młodzi naukowcy w finale Konkursu Naukowego E(x)plory
Wśród finałowych projektów znajdują się prace naukowe oparte na wielomiesięcznych badaniach laboratoryjnych, jak i takie, nad którymi uczniowie pracowali w warunkach domowych. Wyniki Konkursu zostaną ogłoszone w czasie uroczystej Gali w piątek, 27 marca.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
W Konkursie Naukowym E(x)plory swoje pomysły prezentują młodzi naukowcy w wieku 14-20 lat, pojedynczo lub w dwu- i trzyosobowych zespołach. Walczą o stypendia naukowe w wysokości 3 000, 6 000 i 10 000 zł oraz możliwość reprezentowania Polski na prestiżowych zagranicznych konkursach naukowych w Rumunii, Holandii, Belgii i USA. Do tegorocznego finału zakwalifikowało się 27 najlepszych projektów wybranych przez jury spośród 125 prac prezentowanych na Regionalnych Festiwalach Naukowych E(x)plory organizowanych w pięciu miastach Polski.
Arkadiusz Szczepanek, Wojciech Żdżarski oraz Artur Jamro z Nowego Sącza do finału konkursu dostali się dzięki stworzeniu systemu chroniącego kierowcę samochodu przed zaśnięciem „Total Car Rescue”. Z kolei Dalia Gala z Glasgow w Wielkiej Brytanii zapewniła sobie miejsce w gronie finalistów dzięki wynikom pionierskiego testu, którego celem było wykrycie interakcji pomiędzy białkami hOXR1 i CNN2. Jak przekonuje autorka „odkrycie znajduje swoje odbicie w wielu badaniach, m.in. nad odwrotnym efektem Warburga, odpowiedzialnym za pozyskiwanie przez komórki rakowe niezbędnej do ich przetwania energii”.
Wśród finałowych prac znalazł się również projekt Joanny Jurek z Piotrkowa Trybunalskiego, zwyciężczyni ubiegłorocznej edycji Konkursu Naukowego E(x)plory oraz Dominiki Bakalarz z Opola - „Origami BioBandage - multipotencjalny bioimplant”, którego celem jest wytworzenie implantu składającego się z polimerowej nanomaty pokrytej komórkami macierzystymi.
Prace finałowe są doskonałą ilustracją pozaschematowego myślenia młodych ludzi. „LogicSock, skarpeta do podświadomej rehabilitacji płaskostopia” autorstwa Natalii Szczepańskiej z Warszawy to dowód na to, że nawet proste pomysły mogą przynieść ze sobą rewolucyjne i efektywne rozwiązania.
Na szczególną uwagę zasługuje również projekt Marka Ławniczaka oraz Macieja Skitek z Leszna, KR Robosaper, umożliwiający w łatwy i bezpieczny sposób odnajdywać materiały wybuchowe. To jedyny projekt przygotowany przez gimnazjalistów, który dostał się do finału Konkursu Naukowego E(x)plory.
E(x)plory to największy w Polsce konkurs naukowy, który pozwala młodym naukowcom tworzyć innowacyjne projekty, rozwijać swoje zainteresowania i poszerzać wiedzę.
Krajowy Finał Konkursu jest jednym z elementów Gdynia E(x)plory Week – dorocznego, kilkudniowego święta nauki i nowych technologii. Fundacja Zaawansowanych Technologii, organizator wydarzenia, przygotowała w tym roku niezwykle bogaty program skierowany do dzieci i młodzieży szkolnej, nauczycieli, studentów, start-upów, innowacyjnych firm, naukowców, przedstawicieli mediów, władz samorządowych oraz centralnych. Na gości czeka ponad 60 warsztatów i pokazów naukowych Festiwalu Nauki i Technologii E(x)plory , kilkanaście paneli dyskusyjnych Kongresu E(x)plory oraz szkolenia i prelekcje w ramach Strefy Start-upów.
Organizację wydarzenia wspiera ponad 60 firm i instytucji. Mecenasem E(x)plory jest Grupa LOTOS, a partnerami strategicznymi Miasto Gdynia, Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia oraz Intel.
Nadesłał:
Fundacja Zaawansowanych Technologii
|
Komentarze (0)