Kultura, sztuka » Kultura

Największa złota moneta po raz pierwszy w Polsce!

Największa złota moneta po raz pierwszy w Polsce!
Zobacz więcej zdjęć »
9 marca br w Warszawie zapanuje prawdziwa gorączka złota. W ramach swojej europejskiej podróży stolicę odwiedzi 100-kilogramowa złota moneta. W godzinach popołudniowych będzie ona prezentowana szerokiej publiczności w holu głównym Muzeum Narodowego.

Moneta przyjedzie do Warszawy na specjalne zaproszenie Skarbnicy Narodowej.

W poniedziałek, 9 marca br, w godzinach 15.00 do 18.00 w Muzeum Narodowym w Warszawie, każdy pasjonat numizmatyki i niezwykłych wydarzeń, będzie mógł zobaczyć na własne oczy największą na świecie złotą monetę.

Warszawa jest jednym z 4 europejskich miast, w których w marcu tego roku zagości ta wyjątkowa moneta. Pozostałe miasta to Oslo, Sztokholm i Zeist.

„Jesteśmy niezwykle dumni, że Warszawa, jako jedno z czterech miast w Europie znalazła się na mapie podróży tej unikatowej monety. Dzięki temu wszyscy zainteresowani będą mogli podziwiać 100 kg czystego złota w tak pięknej postaci" - mówi Adam Zieliński, dyrektor zarządzający Skarbnicy Narodowej.

100-kilogramowa złota moneta została wybita przez Kanadyjską Mennicę Królewską w 2007 roku.  Jest jedną z pięciu takich monet istniejących na świecie. Waży 100 kilogramów i jest wykonana z czystego złota o próbie 999,99/1000. Jej średnica to 50 cm, a grubość - 3 cm. Wartość nominalna wynosi 1 milion dolarów kanadyjskich. Latem 2008 roku szacowana wartość monety wynosiła około 2 mln euro, obecnie jest to blisko 2,5 mln euro.

Awers monety przedstawia wizerunek królowej Elżbiety II, na rewersie widnieje zaś narodowy symbol Kanady - liść klonowy.

„Ta moneta promuje techniczne doświadczenie, kunszt i innowację, które zawsze pozwalały Kanadyjskiej Mennicy Królewskiej wznosić się na wyżyny osiągnięć w jakości bicia monet" - dodaje Adam Zieliński.

Muzeum Narodowe

Aleje Jerozolimskie 3

Poniedziałek, 9 marca 2009r.

Godziny otwarte dla publiczności: 15.00 - 18.00

Wstęp wolny.

Właścicielem monety jest Jewelers Trade Services Partners/CoinInvestDirect.com.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

ap

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »