Kultura, sztuka » Kultura

Nominowana za "Teraz"

Nominowana za "Teraz"
Zobacz więcej zdjęć »
Agnieszka Drotkiewicz została nominowana do Paszportów „Polityki” 2009 za powieść pt. „Teraz”.

Agnieszka Drotkiewicz została nominowana do Paszportów „Polityki” 2009 za powieść pt. „Teraz”. Książkę w formie e-booka znajdziecie w Księgarni eClicto - czytamy na blogu eClicto. W dziedzinie literatury nominacje do Paszportów 2009 otrzymali także Jacek Dukaj i Piotr Paziński. Wręczenie nagród odbędzie się 12 stycznia 2010 r. w Teatrze Wielkim w Warszawie.

O swojej powieści Agnieszka Drotkiewicz tak się wypowiada: „Teraz” to historia trzydziestokilkuletniej Karoliny Pogorskiej, pracującej w Instytucie Kultury w Kryzysie. Hemingway powiedziałby o Karolinie, że jest typową kobietą – dwulicową i cierpiąca na migreny. W toku walki, jaką sama ze sobą prowadzi, moja bohaterka odkrywa siłę i piękno bycia tu i teraz. Nie jest jej jednak łatwo zastosować tę buddyjską strategię w swoim życiu.”

„Teraz”, w wersji papierowej, miało swoją premierę w kwietniu 2009. W opisie od wydawcy (W.A.B.) czytamy: „Doktor nauk humanistycznych Karolina Pogorska (…) wie o świecie naprawdę dużo. Jednak ta wiedza nie pomaga jej w codziennym życiu. Z dala od sali wykładowej i biurka, na którym piętrzą się sterty książek, Karolina jest nieporadna. Mieszka sama.

Nie umie znaleźć porozumienia z rodziną. Przeczuwa, że powinna spotkać się z kimś choć na chwilę – w rozmowie, we współdziałaniu, być może w miłości – jednak nie potrafi. Zdobyczy rewolucji feministycznej nie sposób przecenić. Ale po batalii w kobiecie zostaje także puste miejsce, które nie wiadomo jak wypełnić. Karolina jest na tyle inteligentna, żeby to spostrzec, ale czy jest na tyle mądra, by temu zaradzić?”

Agnieszka Drotkiewicz (ur. 1981) ukończyła stosunki międzykulturowe oraz kulturoznawstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Jest autorką powieści „Paris London Dachau” (2004) i „Dla mnie to samo” (2006) oraz (razem z Anną Dziewit) zbioru rozmów z pisarkami „Głośniej!” (2006). Jej opowiadania ukazywały się w antologiach prozy współczesnej. Stale współpracuje z magazynem literackim „Lampa”. Publikowała m.in. w „Krytyce Politycznej”, „Gazecie Wyborczej”, „Wysokich Obcasach”, „Polityce” i „Der Tagesspiegel”. W 2006 roku otrzymała stypendium Willi Decjusza w Krakowie, w 2009 – Literarisches Colloquium w Berlinie.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

puella

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »