Technologie » Telekomunikacja

Nowe możliwości rozwoju Szpitala w Międzyrzeczu dzięki rozwiązaniom Huawei Enterprise

W ciągu pół roku firmy Huawei i Qosnet zintegrowały 22 z 30 budynków Szpitala wdrażając nowoczesne środowisko serwerowo-sieciowe. Usprawnienie funkcjonowania szpitala, poprawienie jakości obsługi pacjentów oraz bezpieczeństwo danych to główne korzyści projektu o wartości 1,17 mln PLN.

Samodzielny Publiczny Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Międzyrzeczu nie posiadał do tej pory skutecznego, zintegrowanego systemu informatycznego, który zapewniałby kompleksową obsługę placówki, zarówno w części medycznej jak i administracyjnej. Nie było spójnej bazy danych, a także wewnętrznej sieci komputerowej, która zapewniałaby szybką i skuteczną komunikację. Struktura placówki ma charakter rozproszony (30 wolnostojących budynków) co miało znaczny wpływ na sprawne zarządzanie i determinowało potrzebę implementacji centralnego systemu informatycznego i administracyjnego.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

 

Wskutek tego, większość komputerów PC na wyposażeniu szpitala działało samodzielnie. Taki stan infrastruktury uniemożliwiał przekazywanie drogą elektroniczną niezbędnych, wrażliwych i poufnych informacji między oddziałami, gabinetami i innymi jednostkami organizacyjnymi, w tym m.in. historii chorób pacjentów i kart szpitalnych.

 

Ponadto, wskutek przestarzałej i niewydolnej infrastruktury informatycznej i administracyjnej, Szpital w Międzyrzeczu borykał się na co dzień m.in. ze zbyt długim czasem oczekiwania pacjentów na wizytę u specjalisty, utrudnieniami związanymi z nadzorem kosztów funkcjonowania Szpitala i działaniami umożliwiającymi ich optymalizację, brakiem możliwości konsultacji medycznych ze specjalistami spoza regionu oraz zbyt długim czasem oczekiwania na niezbędne informacje o pacjencie.

 

CEL:

Wdrożenie nowego środowiska serwerowego i sieciowego na potrzeby implementacji systemu E-ZDROWIE na terenie Samodzielnego Publicznego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Międzyrzeczu w celu usprawnienia działania administracji i komunikacji w 22 z 30 wolnostojących budynków placówki: wzrost efektywności, podniesienie poziomu bezpieczeństwa przechowywanych danych, usprawnienie czasochłonnych  procesów, zarówno na tle informatycznym jak i obsługi pacjenta, wzrost wydajności komunikacji z lekarzami i pacjentami oraz uproszczenie działania administracji.

 

Stosowane dotychczas rozwiązania były niewydolne. W sytuacji, w której większość z komputerów używanych przez pracowników Szpitala pracuje oddzielnie, praktycznie niemożliwe jest skuteczne zarządzanie  placówką – zarówno od strony administracyjnej jak i obsługi pacjentów. Ta sytuacja wymagała całkowitej przebudowy systemu i wprowadzenia nowoczesnych rozwiązań. Nowe środowisko serwerowe i sieciowe to przede wszystkim efektywne zabezpieczenie dokumentów wewnętrznych placówki, ale też ogromne usprawnienie pracy całego Szpitala – Łukasz Środa, Kierownik Działu IT, Samodzielny Publiczny Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Międzyrzeczu

 

EFEKT:

gwarancja niezawodności systemu

skutecznie, centralnie zarządzana infrastruktura teleinformatyczna placówki

optymalizacja administracji i zarządzania infrastrukturą

skrócenie czasu oczekiwania pacjentów na wizytę

płynny i uproszczony transfer dokumentów i informacji między oddziałami, pacjentami i lekarzami

optymalizacja ogólnego systemu komunikacji szpitala

zwiększenie bezpieczeństwa infrastruktury i przekazywanych danych 

Zastosowane rozwiązania

Wirtualizacja serwerów jest sprawdzoną technologią, która umożliwia działanie wielu wirtualnych maszyn na jednym fizycznym serwerze. Każda maszyna wirtualna jest całkowicie odizolowana od innych i oddzielona od fizycznego sprzętu przez warstwę software. To pozwala każdej z nich działać z innym systemem operacyjnym i zestawem aplikacji. Zwirtualizowany serwer fizyczny może obsłużyć wiele jednoczesnych obciążeń roboczych działających równolegle na maszynach wirtualnych. Zastosowanie maszyny wirtualnej pozwala, aby obciążenie robocze – składające się z systemu operacyjnego, zbioru aplikacji i informacji konfiguracyjnych – zostało oddzielone od fizycznej platformy obliczeniowej.

 

Wirtualizacja w Szpitalu w Międzyrzeczu została oparta na zakupionym w ramach projektu produkcie firmy VMware w wersji vSphere Essentials Plus. Umożliwia on optymalną i niezawodną wirtualizację oraz konsolidację obciążeń na dwóch serwerach fizycznych. Zwiększa wykorzystanie zasobów sprzętowych i obniża koszty. Główną zaletą wirtualizacji jest m.in.: oszczędność energii elektrycznej, uproszczenie infrastruktury IT, zmniejszenie zajmowanej przestrzeni serwerowni, zmniejszenie potrzebnego wentylowania i chłodzenia.

 

Wirtualizacja serwerów zapewniła nam szereg ważnych korzyści, takich jak izolacja, czyli bezpieczna obsługa wielu obciążeń na pojedynczej platformie obliczeniowej, czy możliwość przenoszenia obciążeń, czyli przesuwanie ich między różnymi platformami fizycznymi – Łukasz Środa, Kierownik Działu IT, Samodzielny Publiczny Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Międzyrzeczu

 

HUAWEI S2600T (x 1): duża macierz dyskowa z przeznaczeniem do Cloud Computing i Data Centers. Urządzenie jest w stanie pomieścić aż 276 dysków – łączna przestrzeń dyskowa dla projektu dla Szpitala w Międzyrzeczu to niespełna 22TB (18 x 1TB i 6 x 600GB SAS). S2600T posiada cztery, dwuportowe moduły 10Gbs i cztery, czteroportowe moduły 1Gbs.

HUAWEI TECAL RH2288 V2 (x 3): trzy serwery z przeznaczeniem do Cloud Computing i Data Centers. W zależności od konfiguracji mieszczą od 8 do 24 dysków – dla potrzeb projektu dla Szpitala w Międzyrzeczu jest to ilość podstawowa 8 dysków. Wynika ona z wirtualizacji oraz zastosowania dużej macierzy dyskowej. W serwerach zastosowano procesor Xeon E5-2640 6Core. Obsługiwane RAIDy: 0, 1, 10, 5, 50, 6 i 60.

HUAWEI N2000 APPLIANCE (x 1): serwer backup’owy NAS o łącznej pojemności 9TB (4 x 2TB i 2 x 300GB).

HUAWEI UPS5000 (x 1): zasilanie awaryjne przez UPS5000 to zaawansowane rozwiązanie Enterprise. Zapas mocy na poziomie 30kVA/30kW jest w stanie zabezpieczyć przed utratą energii znacznie więcej niż jest to wymagane. 

HUAWEI S5700 (S57 LI) (x 20): przełączniki brzegowe odpowiedzialne za dostęp do urządzeń początkowych, takich jak np. Access Point’y (AP). W projekcie zastosowano przełączniki 28-portowe, z czego 24 porty o przepustowości 1Gbs Ethernet (miedź) i 4 1Gbs SFP (światłowód). Przy przełącznikach zastosowano standard PoE.

HUAWEI S5700 (S57 EI) (x 2): przełączniki centralne odpowiedzialne za komunikację z serwerownią (serwery, macierz) i resztą przełączników brzegowych. W projekcie zastosowano przełączniki 28-portowe – wszystkie porty SFP 1Gbs.

HUAWEI AC6005 (x 2): kontrolery (Access Control) do zarządzania Access Point’ami jak m.in. konfiguracja, użytkownicy czy IP. Rozwiązanie pozwala na jednoczesne zarządzanie do 128 Access Point’ów (AP) i 16.000 adresów IP (na urządzenie). Jeden kontroler jest w stanie jednocześnie obsłużyć 2000 użytkowników (do 256 na AP – w zależności od modelu AP).

HUAWEI AP5010DN-AGN (x 80): punkty dostępowe zainstalowane wewnątrz budynku, które mogą jednocześnie obsłużyć 10.240 użytkowników (128 na AP). W projekcie zastosowano standard PoE.

 

 

Korzyści z wdrożenia

Kluczowym efektem implementacji w Szpitalu w Międzyrzeczu infrastruktury opartej na rozwiązaniach Huawei, jest wprowadzenie placówki w nową erę technologiczną. Dzięki wdrożonym  zastosowaniom IT, było możliwe zautomatyzowanie większości procesów, które do tej pory były prowadzone w sposób tradycyjny, a tym samym uciążliwy, czasochłonny i mało przyjazny dla użytkowników.

 

Cała infrastruktura teleinformatyczna Szpitala jest teraz zarządzana centralnie, co przekłada się na efektywność, a także szybkość działania i eliminowania większości problemów IT w znacznie krótszym czasie. Rozwiązania Huawei zastosowane w naszej placówce stwarzają nowe możliwości rozwoju, które wcześniej były niemożliwe do zrealizowania – to ogromny krok naprzód dla całej placówki – Łukasz Środa, Kierownik Działu IT, Samodzielny Publiczny Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Międzyrzeczu

 

Główne korzyści:

znaczne skrócenie czasu oczekiwania pacjenta na wizytę u lekarza

znaczne skrócenie czasu przekazywania dokumentów i wymiany informacji między oddziałami, pacjentami i lekarzami

optymalizacja ogólnej komunikacji Szpitala, zarówno wewnętrznej jak i zewnętrznej

cała infrastruktura teleinformatyczna Szpitala jest aktualnie zarządzana centralnie, co przekłada się na efektywność i szybkość działania

nowa infrastruktura to także możliwość eliminowania większości problemów IT w znacznie krótszym czasie

zwiększone Bezpieczeństwo, zarówno samej infrastruktury, jak i przekazywanych informacji oraz danych – często poufnych jak np. dane osobowe i historia choroby
pacjenta

 

Huawei i Qosnet

Za wdrożenie nowych rozwiązań IT na terenie Samodzielnego Publicznego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Międzyrzeczu jest odpowiedzialna firma Qosnet z Poznania, która rozpoczęła współpracę z Huawei pod koniec 2012 roku.

 

Mimo, że nasza współpraca z Huawei trwa od niedawna, udało nam się wspólnie zrealizować projekt o wartości 1,17 mln PLN. Jest to jak dotąd nasze największe przedsięwzięcie przeprowadzone z firmą Huawei. Projekt, którego realizacja trwała pół roku, obejmuje 22 z 30 niezależnych budynków, które wchodzą w skład Szpitala. Na ich terenie jest już dostępna zarządzana centralnie sieć i kompleksowy system informatyczny – Mateusz Swędzrzyński, Marketing Manager, Qosnet



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Mondaypr

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »