Społeczeństwo » Szkolnictwo i nauka

O materiałach, funkcjonalnych

O materiałach, funkcjonalnych
Zobacz więcej zdjęć »
Są inteligentne, zapamiętują kształty, przywracają poprzednio nadane, gdy zmienia się temperatura, albo gdy zaczyna działać pole magnetyczne, potrafią odkształcać się lub zmieniać swoją lepkość w polu magnetycznym lub elektrycznym.

Mowa o materiałach funkcjonalnych, obiekcie szerokich badań naukowych i coraz to nowych zastosowań w rozwijającej się gospodarce.

To one będą tematem spotkania z prof. dr hab. inż. Markiem Krawczukiem. Wykład z cyklu „Wydział Elektrotechniki i Automatyki otwarty dla wszystkich" odbędzie się na Politechnice Gdańskiej, w czwartek, 5 marca o godzinie 16.30. Wstęp wolny.

- Materiały funkcjonalne charakteryzują się unikalną cechą, która polega na tym, że pod wpływem określonych czynników zewnętrznych potrafią zmieniać w szerokim zakresie swoje własności fizyczne - wyjaśnia prof. Marek Krawczuk z Katedry Robotyki i Systemów Mechatroniki Politechniki Gdańskiej, gospodarz spotkania. - Materiały z pamięcią kształtu mogą być aktywowane polem temperatury lub polem magnetycznym, a efektem jest powstanie odkształceń sprężystych, nawet do 10 proc., oraz zmiany wartości modułu Younga materiału.

Co to jest  moduł Younga materiału? O tym już w trakcie wykładu. Profesor Krawczuk opowie o rodzajach materiałów funkcjonalnych oraz ich zaletach, omówi podstawy fizyczne, które odpowiadają za zachowanie się materiałów inteligentnych pod wpływem czynników zewnętrznych, a także wyjaśni, gdzie i w jaki sposób mogą zostać one wykorzystane.  Cyklu wykładów pod hasłem „Wydział Elektrotechniki i Automatyki otwarty dla wszystkich" przygotowano z myślą o młodzieży ponadgimnazjalnej, która w najbliższej przyszłości będzie wybierać kierunek studiów. Wykłady przekazują wiedzę na temat najnowszych osiągnięć z dziedziny elektrotechniki, automatyki oraz robotyki w atrakcyjny i zrozumiały sposób. Dzięki spotkaniom młodzież dowiaduje się o możliwościach, jakie dają studia na Wydziale Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej. Tematyka wykładów jest różnorodna, dotyka zarówno podstawowych praw, jak i najnowszych osiągnięć techniki.

Zapraszamy
Wykład: „Materiały  funkcjonalne", 5 marca 2009, godz. 16.30, sala E1 na Wydziale Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej, ul. Gabriela Narutowicza 11/12, Gdańsk Wrzeszcz. Wstęp wolny.

Harmonogram wykładów
Początek zawsze o godz. 16.30, sala E1 na Wydziale Elektrotechniki i Automatyki, Politechniki Gdańskiej, ul. Gabriela Narutowicza 11/12, Gdańsk Wrzeszcz
■ 19 marca 2009, Pojazdy elektryczne - historia, teraźniejszość, przyszłość, dr inż. Jacek Skibicki
■ 2 kwietnia 2009, Wyładowania elektryczne: zagrożenia i korzyści, prof. dr hab. inż. Andrzej Wolny
■ 23 kwietnia 2009, Zastosowanie sterowników programowalnych PLC w systemach sterowania i automatyki zabezpieczeniowej, dr inż. Marcin Śliwiński
■ 7 maja 2009, Technika mikroprocesorowa w automatyce, dr inż. Michał Porzeziński
■ 21 maja 2009, Czy łuk elektryczny może być niebezpieczny?, mgr inż. Daniel KowalakRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

ap

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »