Społeczeństwo » Szkolnictwo i nauka
O materiałach, funkcjonalnych
Zobacz więcej zdjęć » |
Mowa o materiałach funkcjonalnych, obiekcie szerokich badań naukowych i coraz to nowych zastosowań w rozwijającej się gospodarce.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
To one będą tematem spotkania z prof. dr hab. inż. Markiem Krawczukiem. Wykład z cyklu „Wydział Elektrotechniki i Automatyki otwarty dla wszystkich" odbędzie się na Politechnice Gdańskiej, w czwartek, 5 marca o godzinie 16.30. Wstęp wolny.
- Materiały funkcjonalne charakteryzują się unikalną cechą, która polega na tym, że pod wpływem określonych czynników zewnętrznych potrafią zmieniać w szerokim zakresie swoje własności fizyczne - wyjaśnia prof. Marek Krawczuk z Katedry Robotyki i Systemów Mechatroniki Politechniki Gdańskiej, gospodarz spotkania. - Materiały z pamięcią kształtu mogą być aktywowane polem temperatury lub polem magnetycznym, a efektem jest powstanie odkształceń sprężystych, nawet do 10 proc., oraz zmiany wartości modułu Younga materiału.
Co to jest moduł Younga materiału? O tym już w trakcie wykładu. Profesor Krawczuk opowie o rodzajach materiałów funkcjonalnych oraz ich zaletach, omówi podstawy fizyczne, które odpowiadają za zachowanie się materiałów inteligentnych pod wpływem czynników zewnętrznych, a także wyjaśni, gdzie i w jaki sposób mogą zostać one wykorzystane. Cyklu wykładów pod hasłem „Wydział Elektrotechniki i Automatyki otwarty dla wszystkich" przygotowano z myślą o młodzieży ponadgimnazjalnej, która w najbliższej przyszłości będzie wybierać kierunek studiów. Wykłady przekazują wiedzę na temat najnowszych osiągnięć z dziedziny elektrotechniki, automatyki oraz robotyki w atrakcyjny i zrozumiały sposób. Dzięki spotkaniom młodzież dowiaduje się o możliwościach, jakie dają studia na Wydziale Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej. Tematyka wykładów jest różnorodna, dotyka zarówno podstawowych praw, jak i najnowszych osiągnięć techniki.
Zapraszamy
Wykład: „Materiały funkcjonalne", 5 marca 2009, godz. 16.30, sala E1 na Wydziale Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej, ul. Gabriela Narutowicza 11/12, Gdańsk Wrzeszcz. Wstęp wolny.
Harmonogram wykładów
Początek zawsze o godz. 16.30, sala E1 na Wydziale Elektrotechniki i Automatyki, Politechniki Gdańskiej, ul. Gabriela Narutowicza 11/12, Gdańsk Wrzeszcz
■ 19 marca 2009, Pojazdy elektryczne - historia, teraźniejszość, przyszłość, dr inż. Jacek Skibicki
■ 2 kwietnia 2009, Wyładowania elektryczne: zagrożenia i korzyści, prof. dr hab. inż. Andrzej Wolny
■ 23 kwietnia 2009, Zastosowanie sterowników programowalnych PLC w systemach sterowania i automatyki zabezpieczeniowej, dr inż. Marcin Śliwiński
■ 7 maja 2009, Technika mikroprocesorowa w automatyce, dr inż. Michał Porzeziński
■ 21 maja 2009, Czy łuk elektryczny może być niebezpieczny?, mgr inż. Daniel Kowalak
Nadesłał:
ap
|
Komentarze (0)