Społeczeństwo » Szkolnictwo i nauka

O wybitnych kobietach w szkole

Maria Skłodowska – Curie pedałowała dwie godziny na rowerze, by dotrzeć na wykłady na Sorbonie. Magdalena Bendzisławska uczyła się podpatrując męża leczącego górników. Maria Czaplicka zdobywała wiedzę zimą na Syberii.
Pierwsza kobieta noblistka, pierwsza kobieta chirurg i pierwsza kobieta wykładająca na Oksfordzie. Bohaterki, pionierki, wizjonerki. Historie tych znanych i miej znanych udowadniają, że wielkie Polki przekraczają postawione granice i dzięki temu zapisują się w historii.
Aby przybliżyć uczniom wyjątkowe kobiece postacie i zachęcić dzieci do realizacji własnych marzeń
i pasji powstał program edukacyjny „Mogę Być".

Fascynujące wzory do naśladowania. I atrakcyjne dla dzieci

Celem programu „Mogę być" jest zachęcanie uczniów klas 0-8 do rozwijania swoich zainteresowań i talentów. Inspiracją do szukania własnej drogi mogą być niecodzienne historie i osiągnięcia wybitnych i różnorodnych kobiet prezentowanych w projekcie - od Marii Skłodowskiej-Curie po Anitę Włodarczyk. Inicjatywa ma także na celu wyrównywanie szans dziewczynek i chłopców w dążeniu do realizacji swoich marzeń i aspiracji oraz w wyborze przyszłej drogi zawodowej.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

„Młodzi ludzie, dziś bardziej niż kiedykolwiek, potrzebują wzorców i autorytetów. Nie tylko po to, by je naśladować, ale także by przekonać się, że w życiu wszystko jest możliwe i że warto wierzyć w siebie. Muszą mieć przekonanie, że od ich determinacji, zaangażowania i wiary we własne możliwości zależy ich przyszłość. Dlatego poprzez projekt „Mogę być" zwracamy uwagę na znaczenie wzorców
w procesie edukacji i wychowania" - mówi Danuta Leszko-Rowsell, Brand Manager marki Barbie®, współorganizatora programu.

Pełny program, który wpisuje się w potrzeby szkół

Do programu mogą przystąpić wszystkie szkoły podstawowe publiczne i niepubliczne, które szukają wartościowych tematów do ważnych rozmów z uczniami. Do dyspozycji uczniów i nauczycieli jest szeroka gama materiałów dydaktycznych nawiązujących do postaci wybitnych kobiet, gotowych scenariuszy lekcji zróżnicowanych pod kątem tematyki i wieku uczniów. Dodatkowe inspiracje można znaleźć w życiorysach 40 cenionych kobiet ze świata nauki, kultury i sportu, które mogą być wzorem dla innych. Wśród prezentowanych kobiet znalazły się takie osobowości jak: Agnieszka Holland, Krystyna Janda, Irena Santor, Otylia Jędrzejczak czy Justyna Kowalczyk.

Autorytet jest tuż obok!

Dla uczniów zaplanowano również konkurs „Mogę być". Zadaniem uczestników jest przygotowanie plakatu przedstawiającego sylwetki minimum czterech wyjątkowych osobowości, w tym co najmniej jednej z lokalnej społeczności, oraz wypełnienie krótkiej ankiety na temat wzorców do naśladowania ważnych dla uczniów. Celem konkursu jest zachęcenie dzieci do poszukiwania wzorców i autorytetów, również w najbliższym otoczeniu.

Prace można zgłosić w trzech kategoriach wiekowych. Autorzy najlepszych plakatów otrzymają dofinansowanie do wycieczek klasowych w kwocie 3000 złotych. Dla zwycięskich szkół zostanie też przygotowane spotkanie z inspirującą osobowością, a nauczyciel prowadzący projekt weźmie udział w indywidualnie dobranym szkoleniu podnoszącym jego kwalifikacje.

Prace należy zgłaszać do 31 marca 2020 roku, a laureatów poznamy 15 kwietnia 2020 roku.
Informacje o programie edukacyjnym „Mogę być" oraz materiały dydaktyczne znajdują się na stronie mogebyc.gazeta.pl.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

ConTrust
http://contrust.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »