Technologie » Internet

Odkryto nową sieć sprzedaży "niewykrywalnych" botów

Odkryto nową sieć sprzedaży "niewykrywalnych" botów
Zobacz więcej zdjęć »
Laboratorium antywirusowe PandaLabs wykryło w sieci portal oferujący boty o szeregu funkcji w cenie od 95 do 225 USD. Boty mają służyć do tworzenia kont na portalach społecznościowych, kradzieży tożsamości i znajomych, wysyłania wiadomości, itp. Ich twórcy twierdzą, że są niewykrywalne.

PandaLabs, laboratorium antywirusowe Panda Security, lidera zabezpieczeń działających w modelu Cloud Security, ostrzega przed siecią sprzedaży botów stworzonych z myślą o portalach społecznościowych i systemach webmail.

Publicznie dostępna strona internetowa zawiera obszerny katalog programów naśladujących zachowania człowieka i przeznaczonych do użycia w serwisach społecznościowych oraz w usługach webmail, takich jak Twitter, Facebook, Hi5, MySpace, MyYearBook, YouTube, Tuenti, Friendster, Gmail czy Yahoo.

Każda pozycja wyjaśnia powód stworzenia danego bota: równoczesne zakładanie wielu kont na portalach społecznościowych, kradzież tożsamości, znajomych i kontaktów, automatyczne wysyłanie wiadomości itp. Na stronie czytamy: „Wszystkie boty działają w konwencjonalny sposób, zbierają identyfikatory/nazwy znajomych i automatycznie wysyłają zaproszenia do grona przyjaciół, wiadomości, komentarze”.

Luis Corrons, dyrektor techniczny PandaLabs, mówi: „Ciągle badamy sprawę, ale jest to kolejny przykład na to, że złośliwe oprogramowanie jest niezwykle opłacalnym biznesem dla cyberprzestępców. Katalog sprzedaży opisuje liczne zastosowania botów: niektóre mniej szkodliwe, np. tworzenie kont, inne ukierunkowane na oszustwo, w tym kradzież tożsamości, zdjęć itp.”

Najtańszy bot kosztuje 95 USD, najdroższy 225 USD. Cały katalog można kupić za 4 500 USD. Gwarantuje on niewykrywalność botów przez żadne rozwiązanie zabezpieczające, utrzymując, że mają one zdolność zmiany użytkowników, agentów i nagłówków tak często jak to konieczne, uniemożliwiając zablokowanie. Boty omijają również zabezpieczenia oparte na kodach CAPTCHA stosowane na wielu stronach internetowych, a nabywca musi tylko ustawić parametry i pozwolić botom na samodzielne działanie. Ponadto boty regularnie się aktualizują.

Niektóre z bardziej nietypowych zastosowań botów to m.in.:

  • Automatyczne generowanie wizyt i odtworzeń filmów w serwisie YouTube
  • Optymalizacja rankingów w portalu Alexa
  • Fałszowanie głosów w serwisie Digg
  • Nieograniczone wysyłanie wiadomości w portalach randkowych, takich jak DirectMatches

Boty zostały specjalnie dostosowane do każdego serwisu, a lista celów obejmuje nie tylko portale społecznościowe popularne na całym świecie, ale również lokalne strony internetowe, takie jak Tuenti, Yahoo UK itp.

„Na tym samym portalu znajduje się również oferta zarabiania na sprzedaży tych „produktów” jako przedstawiciel. To właśnie takie modele współpracy przyczyniają się do powstawania cybermafii i organizacji działających w wielu krajach. Musimy jednak pamiętać, że ten interes istnieje nie tylko dlatego, że są twórcy zagrożeń, ale także dlatego, że istnieją przestępcy gotowi za nie zapłacić. Dopóki nie będziemy w stanie uniemożliwić oszukiwania ludzi w ten sposób, ten model biznesowy będzie kwitł” - podsumowuje Luis Corrons.

Więcej informacji na www.pandalabs.com

O Laboratorium PandaLabs
Od 1990 roku misją Laboratorium jest jak najszybsze wykrywanie oraz eliminacja nowych zagrożeń i oferowanie użytkownikom maksymalnej ochrony. By tego dokonać PandaLabs posiada zautomatyzowany system, który każdego dnia analizuje i klasyfikuje tysiące próbek, automatycznie podając opinię (złośliwe oprogramowanie czy nieszkodliwy program). System ten jest oparty na Kolektywne Inteligencji, nowym modelu bezpieczeństwa Panda Security, który potrafi wykryć nawet te złośliwe oprogramowanie które obeszło inne rozwiązania zabezpieczające.

Obecnie 99,4% złośliwego oprogramowania wykrytego przez PandaLabs jest analizowane przez system Kolektywnej Inteligencji. Te automatyczne procesy są uzupełniane prze pracę kilku zespołów, z których każdy specjalizuje się w odrębnym typie złośliwego oprogramowania (wirusy, robaki, trojany, spyware, phishing, spam, itd.) i które – by zapewnić globalny zasięg - pracują 24 godziny/7 dni w tygodniu. Wszystkie te działania przekładają się na pewniejsze, prostsze i bardziej przyjazne dla zasobów komputera rozwiązania ochronne dla klientów.

Więcej informacji jest dostępnych na blogu PandaLabs: http://www.pandalabs.com

Oficjalna strona polskiego oddziału Panda Security Polska: www.pspolska.pl

Strona korporacyjna Panda Security: www.pandasecurity.com

Kontakt dla mediów:
studio PRowokacja Agencja Public Relations
biuro@studioprowokacja.pl
tel. 42 209 17 45 Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

studio PRowokacja

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »