Firma » Finanse

Ogłoszenie bankructwa - przyczyny i profilaktyka

Ogłoszenie bankructwa - przyczyny i profilaktyka
Zobacz więcej zdjęć »
Bankructwo jest jak przewlekła choroba, nigdy nie powstaje nagle, ale rozwija się często nawet przez kilkadziesiąt miesięcy. Widoczne są symptomy, często ignorowane, ale diagnoza powstaje dużo później.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:


Statystyki

Od początku 2014 do połowy 2016 roku, 2016 polskich firm ogłosiło bankructwo. Niemal połowa z nich już na pół roku przed tym wydarzeniem była zgłoszona do Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej jako dłużnicy.

W rankingu województw pierwsze miejsce zajmuje województwo mazowieckie, gdzie bankructwo ogłosiło 156 firm. Na kolejnych miejscach uplasowały się województwa śląskie (114) i dolnośląskie (103).

Pod względem branży dominuje przemysł - z tej kategorii działalności zostało rozwiązanych aż 239 firm. Zbliżone wartości wykazują branża budowlana - 227 oraz handel detaliczny i hurtowy - 202.

Przyczyny

Ogłoszenie bankructwa firmy to problem nie tylko dla jej właścicieli, ale również pracowników, kontrahentów i dostawców. W większości przypadków można było uniknąć zakończenia działalności w ten sposób. Ignorowanie pierwszych znaków ostrzegawczych oraz tzw. miękkie serce przedsiębiorców prowadzą do poważnych problemów.

Największą bolączką polskich firm jest brak płynności finansowej spowodowany zaniechaniem ściągania wierzytelności od dłużników, czyli brakiem odpowiedniej windykacji. W badanym czasie tego typu problemy zgłaszało 71% firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Początkowo przedsiębiorcy mają nadzieję, że dłużnik ureguluje swoje należności, więc nie składa wniosku do KRD o wszczęcie postępowania windykacyjnego. Niestety jest to myślenie życzeniowe. Kiedy zapada decyzja o podjęciu konkretnych działań jest już najczęściej za późno.

Profilaktyka

Uniknięcie problemów finansowych nie jest łatwe, ale można podjąć kroki, żeby im zapobiec. Jedną z najważniejszych kwestii jest regularne sprawdzanie wypłacalności kontrahentów firmy w KRD. Taka weryfikacja może ujawnić potencjalne problemy z uzyskaniem zapłaty za przekazane towary lub wykonane usługi, a tym pomoże uchronić przedsiębiorstwo przed niebezpieczeństwem utraty dochodów.


Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

JoannaS

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »