Dom » Budownictwo

Ogrzewanie które nie ma sobie równych, czyli pompa ciepła w twoim domu!

Ogrzewanie które nie ma sobie równych, czyli pompa ciepła w twoim domu!
Zobacz więcej zdjęć »
Pompy ciepła nie mają na rynku systemów ogrzewania równego sobie przeciwnika pod względem wydajności, wygody i oszczędności, które generują. Ogrzewanie pompą ciepła jest tanie, komfortowe i łatwe w obsłudze.

Wybór konkretnego systemu grzewczego pociąga za sobą konsekwencje na długie lata użytkowania i utrzymania domu. Współcześni inwestorzy są zdecydowanie bardziej świadomi możliwości jakie niesie postęp technologiczny. Dlatego też częściej niż jeszcze kilka lat temu decydują się na nowatorskie rozwiązania i często na większe nakłady finansowe w trakcie realizacji inwestycji, aby po zakończeniu budowy mieć pewność, że utrzymanie wymarzonego domu nie będzie zbyt dużym obciążeniem dla budżetu.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Rozwiązania grzewcze tego typu sprawdzają się zarówno w budynkach o dużej powierzchni, jak i domach jednorodzinnych. Systematycznie rosnące zainteresowanie pompami wynika z zasad ekonomii i ekologii. Instalując pompę ciepła w swoim domu zyskujemy aż ¾ darmowej i czystej ekologicznie energii, która może pochodzić z gleby, powietrza czy wody w zależności od rodzaju zastosowanego urządzenia. Pompa ciepła pozwala także na niemalże całkowite uniezależnienie się od ciągle rosnących cen oleju opałowego, węgla czy gazu. Do właściwego działania instalacja potrzebuje jedynie niewielkiej ilości energii elektrycznej. Planując budowę domu prawdziwie ekonomicznego w utrzymaniu, warto rozważyć zainstalowanie w nim systemu centralnego ogrzewania i przygotowywania ciepłej wody użytkowej zasilanego właśnie przez pompę ciepła.

Jak działa pompa ciepła?

Zasada działania pompy ciepła znana jest od ponad wieku. Lodówki bowiem działają na podobnej zasadzie, co pompy ciepła - pompują ciepło z komory chłodniczej do pomieszczenia. W przypadku pompy ciepła sytuacja jest taka sama z tą różnicą, że pompa ciepła wyposażona jest w większą sprężarkę i tłoczy ciepło z otoczenia do budynku. Można sobie wyobrazić, że pompa ciepła spręża energię zgromadzoną w jednym miejscu np. w gruncie i pompuje ją w drugie miejsce. W ten sposób ogrzewa się dowolny budynek wykorzystując ciepło, nawet rzędu tylko kilku ˚C, i spręża je do temperatury potrzebnej w systemie centralnego ogrzewania.

Obieg termodynamiczny - technologia pracy pompy ciepła. Jak to możliwe, żeby ogrzewać budynek bez spalania drewna, węgla czy gazu ?

W pompie ciepła znalazło swoje zastosowanie jedno z podstawowych praw fizyki - inne niż proces spalania, który uwalnia energię chemiczną skumulowaną w paliwie. Jaki to proces? Najprościej będzie przytoczyć przykład: podczas pompowania piłki do koszykówki, pompka rozgrzewa nam się w dłoniach. Potrafi być tak gorąca, że aż parzy. Dzieje się tak, gdyż sprężanie powietrza powoduje wzrost jego temperatury. Jeśli zimne powietrze najpierw lekko podgrzejemy (np. ciepłem z gruntu), a potem sprężymy, to uzyskamy wysoką temperaturę potrzebną do ogrzewania. Energię przekażemy do budynku i proces możemy powtórzyć. Cykl ten nazwany jest obiegiem termodynamicznym lub od nazwiska jego wynalazcy, obiegiem Carnota.

Rodzaje pomp ciepła

Pompy ciepła wykorzystują w swojej pracy przemianę gazową zgodnie z obiegiem Carnota, różnią się natomiast sposobem, w jaki pobierają energię z otoczenia. Mogą pobierać energię z powietrza, wody lub z gruntu. Co się bardziej opłaca? Które rozwiązanie jest lepsze: gruntowa czy powietrzna pompa ciepła? Zimą, w naszych szerokościach geograficznych, temperatura powietrza gwałtownie spada, czyli energii w powietrzu jest bardzo mało - nawet w słoneczne dni. Gdyby było jej wystarczająco, nie mielibyśmy przecież zimy i nie czulibyśmy chłodu. Dlatego musimy ogrzewać nasze domy. Skąd zatem pobrać ciepło, skoro w powietrzu go nie ma? Można klasycznie spalić jakieś paliwo i w ten sposób uwolnić jego energię do pomieszczenia. Można również, z wykorzystaniem pompy ciepła, tłoczyć energię z gruntu - tam jest jej zawsze pod dostatkiem. W energooszczędnym domu jednorodzinnym, w naszych warunkach klimatycznych najlepiej sprawdzają się pompy czerpiące ciepło z gruntu. Na pewnych głębokościach grunt osiąga w miarę stabilną temperaturę, która w zależności od pory roku może wahać się od 2 do 8˚C i więcej.

Gruntowy wymiennik ciepła - zimą ciepło a latem przyjemny chłód.

Odwierty pompy ciepła, to nic innego jak gruntowy wymiennik ciepła. Rolę czynnika chłodniczego pełni w nim roztwór biodegradowalnego glikolu lub alkoholu. Ciepło z gruntu wykorzystywane jest przez pompę ciepła do ogrzewania budynku. Latem, kiedy powietrze na zewnątrz rozgrzane jest do temperatury ponad 25˚C, a w budynkach zaczyna robić się gorąco, odwierty automatycznie stają się źródłem darmowego chłodu.

Praktycznie i ekologicznie

Dzięki instalacji grzewczej z gruntową pompą ciepła właściciel domu zyskuje możliwość zagospodarowania przestrzeni, którą przy tradycyjnych systemach grzewczych zajmuje zapas opału oraz instalacja kominowa. Przekonującym argumentem jest również kwestia ochrony środowiska. Pracująca pompa nie emituje szkodliwych substancji. Nowoczesne pompy są dziś urządzeniami uniwersalnymi i wielofunkcyjnymi przeznaczonymi do ogrzewania pomieszczeń oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej, charakteryzującymi się bardzo wysoką trwałością i minimalnymi wymaganiami w zakresie konserwacji. Żywotność pompy ciepła jest szacowana na około 80-100 tysięcy godzin pracy, co przy średniej pracy 1800 godzin rocznie daje około 50 lat. Kotły olejowe czy gazowe trzeba wymieniać co kilka lat. Instalację grzewczą zasilaną przez pompę można także łączyć z innymi rozwiązaniami, które dodatkowo wspomagają ogrzewanie domu czy dogrzewanie wody tj. kominek z płaszczem wodnym czy instalacja solarna.

System ogrzewania domu

Budując nowy dom, który będzie ogrzewany pompą ciepła najlepiej od razu - już na etapie wyboru projektu - zaplanować ogrzewanie niskotemperaturowe (podłogowe, ścienne) ponieważ jest efektywniejsze, zdrowsze i bardziej estetyczne niż system z grzejnikami. Ogrzewanie domu pompą ciepła z wykorzystaniem ogrzewania płaszczyznowego gwarantuje niskie rachunki za energię i nieporównywalny komfort grzewczy. Brak konieczności ogrzewania wody do wysokich temperatur wpływa korzystnie na trwałość systemu i oznacza, że nie płacimy podwójnie za ogrzewanie wody do 60˚C niezbędnych do poprawnej pracy grzejników, aby otrzymać 20˚C w pokoju.

Nowość w Z500, bezpłatny schemat pompy ciepła i ogrzewania podłogowego

„Studio Z500 od lat promuje energooszczędne budownictwo oraz ekologiczne rozwiązania wykorzystujące źródła energii odnawialnej. Chcemy wspierać inwestorów zainteresowanych ogrzewaniem swoich domów właśnie pompą ciepła, dlatego też nawiązaliśmy współpracę z firmą Vikersonn - wiodącym producentem najnowocześniejszych urządzeń tego typu. Firma legitymuje się wieloletnim doświadczeniem na rynku europejskim oraz licznymi realizacjami w naszym kraju. Dzięki nawiązanej współpracy już od listopada wszyscy klienci kupujący nasze projekty domów będą mieli możliwość zamawiania bezpłatnego schematu ogrzewania domu z wykorzystaniem pompy oraz ogrzewania podłogowego. Wraz ze schematem każdy inwestor otrzyma indywidualny kod rabatowy, który gwarantuje 5% zniżkę na zakup pompy ciepła firmy Vikersonn. Zainteresowanym polecam stronę http://vikersonn.pl/ gdzie znaleźć można m.in. pełną ofertę urządzeń wraz z aktualnym cennikiem, praktyczny kalkulator oraz aplikację, która pozwala na przygotowanie oferty dopasowanej do własnych potrzeb i możliwości z uwzględnieniem indywidualnego kodu rabatowego. Informację o możliwości zamawiania schematów wraz z kodami rabatowymi pojawi się już niebawem na www.z500.pl „ - dodaje arch. Piotr Zwierzyński

źródło: Studio Z500, VikersonnRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Studio Z500 Piotr Zwierzyński
http://www.z500.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »