Dom » Budownictwo

Okna: krajowe SunGuard i Chromatech odpowiedzią na nowe polskie przepisy

Okna: krajowe SunGuard i Chromatech odpowiedzią na nowe polskie przepisy
Zobacz więcej zdjęć »
Na początku stycznia br. Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej przedstawiło projekt zmiany rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Poniższy tekst wyjaśnia, jak nowe regulacje wpłyną na parametry okien w naszych domach.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Styczniowa propozycja to już drugi projekt tego rozporządzenia. W porównaniu do pierwszej wersji (z października ub. r.) wymagania dotyczące stolarki okiennej zostały złagodzone wskutek krytycznych uwag, które wpłynęły do Ministerstwa.

Jednym z obszarów, które reguluje rozporządzenie jest współczynnik przenikania ciepła U okien. Obecnie planowane są następujące maksymalne wartości tego parametru (warto zauważyć, że ma ona zmniejszać się sukcesywnie przez najbliższe 8 lat):
- do 31.12.2013 = 1,8 W/(m2K)
- od 01.01.2014 = 1,3 W/(m2K)
- od 01.01.2017 = 1,1 W/(m2K)
- od 01.01.2021 = 0,9 W/(m2K)

Dodatkowo we wszystkich rodzajach budynków całkowity współczynnik przenikania energii słonecznej oszklenia wraz z urządzeniem ochrony przeciwsłonecznej gt dla okresu letniego powinien mieć wartość nie większą niż 0,35. Wymagania tego nie stosuje się jednak m.in. do okien skierowanych na północ (+/- 45 stopni).
Guardian i Chromatech są już w przyszłości Guardian Częstochowa swoimi produktami jest już o krok dalej, oferując wysokiej jakości nowoczesne oszklenia, które nie wymagają specjalnych, technologicznie wysoko zaawansowanych profili, aby spełnić powyższe wymagania dotyczące okien. Gdyby wymagania byłyby bardziej surowe i tym samym zapewniające większe oszczędności energii, konieczne byłoby połączenie nowoczesnych oszkleń z najlepszymi profilami.

Szkło SunGuard High Selective SN 62/34 już w tradycyjnym dwuszybowym zestawie zapewnia współczynnik Solar Factor g na poziomie 0,34; a więc zgodny z nowymi wymaganiami bez konieczności stosowania dodatkowych urządzeń ochrony przeciwsłonecznej. Dodatkowo pozwala osiągnąć współczynnik przenikania ciepła Ug=1,0 W/(m2K).
Umieszczając w takiej szybie zespolonej ciepłą ramkę Chromatech Ultra o wartości Psi=0,038 (dla PCW), możemy osiągnąć nową wymaganą wartość Uw=1,3 W/(m2K) w oknie referencyjnym (123x148 cm) o szerokości 11 cm posiadającym współczynnik już Uf=1,8 W/(m2K). Dla porównania klasyczna ramka aluminiowa wymaga zdecydowanie lepszego okna PCW o współczynniku Uf=1,5 W/(m2K).

Od północnej strony, tradycyjnie najchłodniejszej i najciemniejszej, Guardian Częstochowa proponuje zestawy trzyszybowe z ClimaGuard nrG T z możliwością uzyskania współczynników Ug=0,6 W(m2K) oraz g=0,64 dla osiągnięcia najwyższej klasy efektywności energetycznej.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

flypr

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »