Gospodarka » Bezpieczeństwo
Okresowe czyszczenie kanałów wentylacyjnych
Zobacz więcej zdjęć » |
O ile we własnych czterech kątach czyszczenie przewodów wentylacyjnych może być wykonywane rzadziej, o tyle w pozostałych wymienionych obiektach czynność ta musi być wykonywana regularnie.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Bo to właśnie instalacja wentylacyjna odpowiada za odprowadzanie zużytego powietrza i doprowadzanie świeżego. Sprawna wymiana powietrza możliwa jest tylko wtedy, gdy instalacja jest w stu procentach sprawna technicznie. Jednym z ważnych jej elementów są kanały wentylacyjne.
To nimi płynie powietrze niosąc ze sobą różne zanieczyszczenia, zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Te pierwsze tworzy kurz oraz substancje emitowane z materiałów budowlanych i wykończeniowych (przede wszystkim LZO - lotne związki organiczne), urządzeń biurowych i środków czystości, a także ludzi (dwutlenek węgla, dym tytoniowy, drobnoustroje). Natomiast z zewnątrz mogą napływać między innymi spaliny samochodowe, dymy z palenisk domowych i kotłowni, zanieczyszczenia emitowane przez zakłady przemysłowe, środki ochrony roślin, resztki materii organicznej itp.
Cząstki zanieczyszczeń osadzają się na ściankach przewodów, stopniowo zmniejszając ich średnicę. Przez to instalacja zaczyna coraz gorzej funkcjonować, a jakość powietrza systematycznie się pogarsza. Ludzie zaczynają uskarżać się na bóle głowy, osłabienie, podrażnienie błon śluzowych dróg oddechowych i oczu.
Jedynym sposobem uniknięcia takiej sytuacji jest regularne monitorowanie i czyszczenie kanałów wentylacyjnych. Aby wykonać te czynności trzeba posiadać odpowiedni sprzęt (np. kamerę inspekcyjną, specjalne szczotki), więc pomoc fachowej firmy będzie nieodzowna. Nie należy zapomnieć o zdezynfekowaniu kanałów, gdyż panujące w nich warunki sprzyjają rozwojowi patogenów chorobotwórczych.
Nadesłał:
nataliag
|
Komentarze (0)