Zdrowie » Uroda

Ona czy on – kto gotuje? Rozwiewamy wątpliwości!

Ona czy on – kto gotuje? Rozwiewamy wątpliwości!
Zobacz więcej zdjęć »
Rodzina, która codziennie razem zasiada do stołu, aby wspólnie zjeść obiad to dość częsty obrazek w polskich domach. Ale…czy na pewno mamy na to czas poza wakacjami? I która płeć gotuje częściej? Na pytania o to, jak gotują i jedzą Polki i Polacy, odpowiadają badania FRoSTY.

Z badań marki FRoSTA wynika, że obecnie aż w 64% gospodarstw domowych w Polsce codziennie gotuje się posiłki. Odpowiedzi były uwarunkowane miejscem zamieszkania – codzienne gotowanie zdarza się częściej na wsiach (76%), a zdecydowanie rzadziej w dużych miastach (52%).

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

A kto gotuje?

Jeszcze kilkadziesiąt czy nawet kilkanaście lat temu oczywistym był fakt, że w kuchni wszelkie obowiązki należą do kobiety. Mężczyźni poprzedniego pokolenia zajmujący się kuchennymi sprawami byli w zdecydowanej mniejszości – według badań, jedynie co czwarty mężczyzna gotował zarówno małe, jak i ciepłe posiłki, a niewielu więcej planowało lub robiło zakupy. Obecnie sytuacja nieco się poprawiła – teraz 35% mężczyzn gotuje, 32% planuje, a 36% robi małe zakupy. Jedynym stałym elementem okazało się być robienie dużych zakupów raz na tydzień lub dwa – cały czas utrzymany jest stały poziom 35%.

Pokazuje to, że podział obowiązków, który występuje w każdym gospodarstwie domowym, ciągle ulega zmianom – większym lub mniejszym, ale ogólna tendencja napawa optymizmem. Coraz więcej mężczyzn angażuje się w realizację prac domowych związanych z gotowaniem, planowaniem i robieniem zakupów, choć kobiety nadal najczęściej wskazują na siebie jako osobę odpowiedzialną za powyższe czynności.

Czy istnieje możliwość, aby kiedyś uległo to zmianie? Czy tendencja wzrostowa ma szansę się utrzymać i czy kiedyś dojdzie do kuchennego równouprawnienia? O tych i o innych zmianach zachodzących w polskim społeczeństwie, mówi socjolog, dr Michał Wróblewski:

  W społeczeństwie polskim zmienia się podział ról społecznych. Kobiety przestają być jedynie matkami i realizują się również w innych sferach, w tym w pracy. To wyjście ze sfery domowej wymusiło bardziej równościowy podział obowiązków domowych. Pracujące kobiety siłą rzeczy musiały przerzucić wiele tradycyjnie przypisywanych im zadań – w tym gotowanie obiadów – na mężczyzn. Jeszcze kilka dekad temu mężczyźni mogli pozwolić sobie na niegotowanie, nawet jeżeli ich partnerki realizowały się zawodowo, gdyż funkcjonowali w rodzinach wielopokoleniowych. Gotować mogły wówczas ich mamy, teściowe czy babcie. Dziś, w dobie dominacji modelu rodziny nuklearnej, mężczyźni nie mogą liczyć na tego typu pomoc. Musimy również pamiętać, że gotowanie staje się modną i stosunkowo łatwą praktyką społeczną. W telewizji królują programy kulinarne, na rynku dostępne są wysokiej jakości półprodukty czy gadżety do gotowania a Internet dostarcza bogactwa przepisów. Sztuka gotowania nie jest już wiedzą tajemną przekazywaną z pokolenia na pokolenie, a staje się czymś dostępnym dla wszystkich, którzy chcą spróbować swoich sił w kuchni. 



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

dominika.kac

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »