Kobieta, zdrowie, uroda » Dziecko

Pamiątki z wakacji

Pamiątki z wakacji
Zobacz więcej zdjęć »
Każde dziecko niecierpliwie czeka na wakacje, które niestety szybko umykają. Aby wspomnienia letnich dni zagościły w pamięci naszych szkrabów na dłużej zaproponujmy im własnoręczne wykonanie wakacyjnych pamiątek.

Dla malucha. Ponoć nie jesteśmy w stanie zapamiętać niczego co wydarzyło się w trzech pierwszych latach naszego życia. Nie znaczy to, że dziecko nie wspomina wakacji, z których właśnie wróciło. Z pewnością na widok samolotu będzie się chwalić wszem i wobec, że ono też takim leciało. Warto zatem wykorzystać tę sytuację do ćwiczeń zapamiętania wspomnień.

 

Kilkulatek zapewne nie poradzi sobie z samodzielnym zrobieniem pamiątek, które można będzie potem postawić na półce. Dlatego lepiej zaproponować mu coś, czego wykonanie nie wymaga zdolności manualnych. Dobrym rozwiązaniem będzie zatem pudełko (np. po butach), które maluch będzie mógł wypełnić wszelkiego rodzaju przedmiotami związanymi z wyjazdem. Mogą to więc być: mapa odwiedzanego miejsca, widokówki, figurki z nazwą miejscowości, itp. Jedynym ograniczeniem jest rozmiar pudełka, które dobrze byłoby ozdobić i podpisać (np. Wakacje 2012). Takie rozwiązanie nie narazi nas na poniewierające się po całym mieszkaniu drobnostki, które szkoda wyrzucić, a które nie są do niczego potrzebne. Jeśli wygospodarujemy odpowiednie miejsce na przechowywanie takiego wakacyjnego pudełka, za rok postawimy obok niego następne, a za dwa lata kolejne. Kiedy zbierze się ich więcej będą stanowiły unikalna kolekcję.

 

Innym sposobem zachowania wakacyjnych wspomnień przez młodsze dziecko jest wykonanie osobistej pocztówki, którą można wysłać pocztą do dziadków. Wystarczy spośród wszystkich zrobionych na wyjeździe zdjęć wybrać to najbardziej wakacyjne i przekazać je firmie, która wykona jego obróbkę graficzną. W Internecie łatwo znaleźć firmy, które mają tego typu usługi w swojej ofercie.

 

Pamiątki przywiezione z różnych miejsc mogą stanowić kolejne elementy wakacyjnej lub po prostu wyjazdowej kolekcji. Mogą to być maskotki z wyszytą nazwą lub flagą odwiedzanego przez dziecko kraju. Równie dobrze może być to kolekcja pocztówek, stempli z górskich schronisk, breloczków z herbem odwiedzanych miast, itd. Imponującą kolekcję mogą stanowić magnesy na lodówkę, które będą nie tylko pamiątką, ale i efektownym elementem dekoracyjnym. Zanim jednak zdecydujemy się na założenie kolekcji, warto zastanowić się czy to co planujemy zbierać, będzie dostępne w każdym z odwiedzanych miejsc w lokalnej wersji.

 

 

Dla starszaka

 

Dziecko, które ma wprawę w wykonywaniu różnych prac plastycznych z pewnością chętnie wykorzysta przywiezione ze sobą muszelki, kamyczki, szyszki czy piasek znad morza do stworzenia unikalnych pamiątek. W tym celu warto zastanowić się jeszcze na wyjeździe co i w jakiej ilości będzie potrzebne do ich wykonania. Jeśli dziecko będzie chętnie nie tylko do zrobienia pamiątek, lecz także prezentów dla najbliższych, należy uzbierać większą ilość materiałów.

 

Jedną z najprostszych, choć niezwykle efektownych pamiątek jest mały, ozdobny słoiczek (najlepiej z drewnianym wieczkiem), do którego dziecko nasypie piasku z nadmorskiej plaży. Jeśli piasek będzie wypełniał słoik tylko w połowie warto wrzucić do środka muszelkę lub ładny kamień w kontrastowym kolorze.

 

Dziewczynki z pewnością zainteresuje ręcznie robiona biżuteria. Do jej wykonania mogą posłużyć muszelki, łuski szyszek lub pestki owoców. Podczas przygotowania materiałów trzeba będzie poprosić o pomoc tatę, który wywierci w poszczególnych elementach małe dziurki. Kiedy już ta część pracy będzie za nami pozostaje sama zabawa. Dziecko może puścić wodze fantazji i tworzyć różnorakie wzory korali i bransoletek. Jeśli mamy do dyspozycji bigle, nowo powstały zestaw biżuterii będzie zawierał także piękne kolczyki.

 

Inną propozycją dla wielbicieli plastyki i majsterkowania będzie wykonanie ramki na wakacyjne zdjęcie. W tym celu należy nabyć ramkę z surowego drewna, którą można będzie pomalować albo przykleić do niej skarby znalezione wśród leśnego runa lub na plaży. Efekt końcowy zależy jedynie od inwencji twórczej dziecka. Mogą więc być potrzebne: klej, farbki, pędzle, papier kolorowy, wstążki, koraliki, itp. Możliwe, że nie obejdzie się bez pomocy rodziców, jednak warto pozostawić małemu artyście swobodę w działaniu.

 

Wykonanie tego typu pamiątek zainspiruje dziecko do tworzenia czegoś nowego i rozwinie jego kreatywność. Jest to również ciekawy sposób spędzania wspólnego czasu w gronie rodzinnym. W czasie pracy można przecież powspominać tegoroczne wyjazdy i odwiedzone miejsca. Wysłuchajmy zatem jak minione dni zapamiętał malec, co mu się najbardziej podobało, a co nie. Dowiemy się co widział po raz pierwszy, co go zadziwiło, czego się dowiedział, gdzie chciałby powrócić. Wbrew pozorom takie rozpamiętywanie może być dla nas cennym źródłem informacji na temat sposobu postrzegania świata przez naszą pociechę.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Czas z dziećmi

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Za 2 dni:
Dolomiti Paganella Bike – www.dolomitipaganellabike.com/en
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »