Technologie » Internet

Piąte urodziny inicjatywy No More Ransom pomagającej w walce z ransomware

Piąte urodziny inicjatywy No More Ransom pomagającej w walce z ransomware
Zobacz więcej zdjęć »
Mija pięć lat od powstania inicjatywy „No More Ransom”, która została uruchomiona w 2016 r. przez organy ścigania oraz firmy z branży bezpieczeństwa IT, m.in. Kaspersky, aby pomóc ofiarom oprogramowania ransomware odzyskać swoje dane.

Efekty inicjatywy można podsumować następującymi liczbami: ponad 900 milionów dolarów udaremnionych nielegalnych zysków oraz ponad 6 milionów osób, które pobrały bezpłatne narzędzia deszyfrujące.

Ransomware to rodzaj szkodliwego oprogramowania, które blokuje dostęp do cennych danych użytkowników (zwykle przy użyciu szyfrowania) i pozwala sprawcom zażądać okupu od ofiary w zamian za odzyskanie dostępu do zablokowanych informacji. W ostatnich latach oprogramowanie ransomware rozpowszechniło się bardzo szeroko, wyrządzając ogromne szkody zarówno użytkownikom prywatnym, jak i organizacjom na całym świecie.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

W 2016 roku jednostka holenderskiej policji krajowej zajmująca się zwalczaniem przestępczości związanej z technologią zaawansowaną, Europejskie Centrum ds. Walki z Cyberprzestępczością w ramach Europolu oraz firmy Kaspersky i McAfee postanowiły wspólnie stworzyć serwis internetowy, aby wesprzeć ludzi i organizacje w walce z oprogramowaniem ransomware. Zasób ten miał pomóc ofiarom ataków ransomware odzyskać zaszyfrowane dane bez płacenia okupu przestępcom. W tym celu uczestnicy inicjatywy publikują bezpłatne narzędzia do deszyfracji, które mogą pomóc ofiarom określonych rodzin oprogramowania ransomware odzyskać swoje dane bez spełniania żądań okupu. Ponadto strona zawiera porady dotyczące zapobiegania temu zagrożeniu oraz instrukcje dotyczące zgłaszania cyberprzestępstwa w danym kraju.

Od momentu uruchomienia inicjatywy liczba jej partnerów zwiększyła się z czterech do ponad 170, a użytkownikom udostępniono 121 narzędzi deszyfrujących. Pomagają one w walce ze 150 rodzinami oprogramowania ransomware i w ciągu ostatnich pięciu lat zostały pobrane przez około sześć milionów osób. Według danych No More Ransom uczestnicy tej inicjatywy przeszkodzili cyberprzestępcom w zdobyciu ponad 900 milionów dolarów nielegalnych zysków.

Firma Kaspersky – jako jeden z założycieli inicjatywy – dostarczyła pięć narzędzi deszyfrujących, które pomogły odzyskać dane zaszyfrowane przez 32 rodziny oprogramowania ransomware. Począwszy od 2016 r. narzędzia te zostały pobrane ponad 150 000 razy.

Cieszę się ogromnie, że od chwili uruchomienia projektu zdołaliśmy pomóc tak wielu osobom odzyskać swoje pliki bez płacenia okupu. Wraz z naszymi partnerami z branży oraz organami ścigania z całego świata nie ustajemy w wysiłkach, by przeciwdziałać oprogramowaniu ransomware, pomagać coraz większej liczbie użytkowników i zapobiegać dalszym szkodom – powiedział Jornt van der Weil, badacz ds. cyberbezpieczeństwa z Globalnego Zespołu ds. Badań i Analiz (GReAT) w firmie Kaspersky.

Informacje przydatne w walce z oprogramowaniem ransomware oraz dalsze szczegóły dotyczące inicjatywy No More Ransom są dostępne na stronie https://www.nomoreransom.org/pl/index.html.

Informację można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky jako źródła. Wszystkie informacje prasowe są dostępne na stronie https://www.kaspersky.pl/nowosciRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Kaspersky Lab Polska Sp. z o.o.
http://kaspersky.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »