Społeczeństwo » Szkolnictwo i nauka

Piotr Dalka nagrodzony w konkursie dla wybitnie uzdolnionych młodych naukowców

Piotr Dalka nagrodzony w konkursie dla wybitnie uzdolnionych młodych naukowców
Zobacz więcej zdjęć »
Piotr Dalka, gdynianin z urodzenia, doktorant z Politechniki Gdańskiej znalazł się wśród dziesięciu najlepszych młodych polskich naukowców wyróżnionych w konkursie Elsevier-Perspektywy Young Researcher Award.

Inżynier Dalka został wyróżniony za bezkontaktowy interfejs komputerowy, zwany „usto-myszą", dzięki któremu niepełnosprawny użytkownik może sterować komputerem bez użycia myszki i klawiatury.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Kursor komputera posłuszny jest ruchom ust, rejestrowanym przez zwyczajną kamerę internetową. - Każdy gest - otwarcie ust, ułożenie ich w dzióbek, mlaskanie czy wysunięcie języka jest dla komputera wystarczającym sygnałem, by wykonać określone zadanie - opowiada młody naukowiec. - Cieszę się, że mój wynalazek zdobył uznanie, ale największą radość przynosi mi to, że może być dla kogoś przydatny.
Aplikacja przygotowana pod kierownictwem prof. dr hab. inż. Andrzeja Czyżewskiego była już testowana przez ludzi niepełnosprawnych i ma duże szanse na wdrożenie do masowego użytku. Trwają już nawet rozmowy z firmami zainteresowanymi pracą Dalki.
Uzupełnieniem wynalazku jest stworzony przez zespół z Katedry Technik Multimedialnych PG swego rodzaju komunikator dla osoby sparaliżowanej, która ma kłopoty z mówieniem. Menu aplikacji składa się z piktogramów, a pod każdym kryje się jakiś fragment wypowiedzi. Sterując ustami na poszczególne ikonki można składać proste wypowiedzi, np. „chce mi się pić", „popraw mi poduszkę", przy czym zasób słów można rozszerzać. W urządzenie wbudowany jest syntezator mowy, który na głos powtarza wybrane przez niepełnosprawnego komunikaty.

Mgr inż. Piotr Dalka jest absolwentem Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki. Właśnie kończy pracę doktorską - program komputerowy, który będzie umiał przeanalizować, rozpoznać i zaklasyfikować pojazdy w ruchu drogowym. - Na podstawie tych badań można ustalić statystykę ruchu w różnych punktach miasta - tłumaczy Dalka.
System ma monitorować sytuację na bieżąco i przekazywać ją na stronę internetową. Dzięki temu jadąc w określony punkt w mieście kierowca będzie mógł się dowiedzieć, czy nie ma tam korków, droga nie jest zamknięta z powodu remontu albo, czy nie wydarzyła się jakaś stłuczka tarasująca przejazd. Dane mogą służyć również władzom samorządowym jako wskazówka przy planowaniu rozbudowy dróg. - Elementy mojej pracy są już w tej chwili wykorzystywane do kontroli hałasu na drodze - dopowiada laureat. - Wiemy, gdzie i jakiego typu pojazdy najbardziej hałasują.

Do monitorowania sytuacji na drodze wykorzystujemy nie tylko kamery, ale również mikrofony.
Nagrodę Elsevier-Perspektywy Young Researcher Award ustanowiło międzynarodowe wydawnictwo naukowe Elsevier B.V. z siedzibą w Holandii oraz Fundacja Edukacyjna „Perspektywy" z Warszawy. Organizatorom zależało, aby wyłonić najzdolniejszych młodych polskich naukowców, którzy nie mają jeszcze trzydziestu lat, a już mogą się pochwalić wynalazkami o dużej przydatności społecznej.
W tym roku statuetki zostały wręczone po raz pierwszy, w dziesięciu dziedzinach nauki: medycynie, technologii, biochemii, genetyce i biologii molekularnej, fizyce i astronomii, chemii, inżynierii materiałowej, rolnictwie i biologii, naukach społecznych, nauce o środowisku, informatyce.

Kandydatury do wyróżnienia na prośbę organizatorów wskazywali rektorzy polskich uczelni. Kapituła wybrała 10 zwycięzców spośród 50 zgłoszonych, po jednym z każdego obszaru tematycznego.
W skład Kapituły weszli członkowie Rady Fundacji Edukacyjnej "Perspektywy":
prof. dr hab. Tomasz Borecki, przewodniczący kapituły, członek Prezydium Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, dyrektor Instytutu Problemów Współczesnej Cywilizacji, były rektor SGGW prof. dr hab. inż. Bogusław Smólski, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, były rektor WAT prof. dr hab. n. med. Tadeusz Tołłoczko, były rektor Akademii Medycznej w Warszawie, obecnie Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Eduard Cohen, dyrektor wykonawczy Elsevier B.V.

Oficjalne ogłoszenie wyników konkursu odbyło się we wtorek, 25 listopada w Warszawie podczas wieczornej gali w hotelu Novotel Centrum.


Finaliści ELSEVIER-PERSPEKTYWY Young Researcher Award 2008:
dr Krzysztof Cichy - Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Akademia Ekonomiczna w Poznaniu, fizyka i astronomia
Piotr Dalka - Politechnika Gdańska, informatyka
Aneta Kurzępa - Instytut Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN, medycyna
Piotr Michaluk - Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN, biologia, genetyka i biologia molekularna
Kinga Nawalany - Uniwersytet Jagielloński, chemia
Dr Bartłomiej Nita - Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, nauki społeczne
Katarzyna Pietrucha - Politechnika Rzeszowska, nauka o środowisku
Dr Dariusz Sobolewski - Uniwersytet Gdański, chemia
Dr Elżbieta Suchowolska - Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, rolnictwo i biologia
Jarosław Syzdek - Politechnika Warszawska, inżynieria materiałowa oraz chemiaRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

promo

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »