Firma » Tax

Podatek od pożyczki – kiedy nie płacimy PCC?

Podatek od pożyczki – kiedy nie płacimy PCC?
Zobacz więcej zdjęć »
Chociaż pożyczka należy do umów, które są objęte podatkiem od czynności cywilnoprawnych, w wielu sytuacjach pożyczkobiorca jest zwolniony z obowiązku uiszczenia należności na rzecz fiskusa.

Podatku od pożyczki nie zapłacisz na przykład, gdy zaciągasz zobowiązanie w banku lub pożyczasz pieniądze od najbliższej rodziny. Wyjaśniamy, jak działają zwolnienia z PCC od pożyczki.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:




Czym jest podatek od pożyczki gotówkowej i jaka jest stawka?

Podatek od pożyczki to właściwie podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC). Nakładany jest on na niektóre umowy, takie jak między innymi umowa sprzedaży, darowizny, o ustanowienie hipoteki czy właśnie pożyczki.

Wysokość podatku zależy od rodzaju czynności, a zobowiązanie ciąży tylko na jednej ze stron umowy. W przypadku pożyczki stawka jest najniższa i wynosi 0,5% pożyczonej kwoty. PCC od pożyczki płaci zaś pożyczkobiorca.



Zwolnienie z PCC od pożyczki bankowej i tym podobnych

Nie zapłacisz podatku od pożyczki zaciągniętej w instytucji, której działalność wiąże się z pożyczaniem środków. Zwolnienie z PCC od pożyczki dotyczy więc zobowiązań na rzecz:

  • banków;
  • pozabankowych firm pożyczkowych;
  • spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych (SKOK-ów);
  • kas i funduszy zakładowych, funduszy związków zawodowych i tym podobnych.

Zgodnie z prawem, pożyczkodawca powinien natomiast podać Ci rzeczywistą roczną stopę oprocentowania (RRSO), czyli całkowity koszt pożyczki wyrażony procentowo w stosunku rocznym. Przy tej samej kwocie pożyczki i okresie finansowania, niższe RSSO oznacza więc tańszą ofertę.

Przykładem atrakcyjnej propozycji finansowania jest np. pożyczka dostępna w PKO Banku Polskim. Przy pierwszej szybkiej pożyczce gotówkowej zaciągniętej w tym banku, RRSO (obliczone dla przykładu reprezentatywnego) wynosi tylko 9,82%.



Kiedy nie zapłacisz podatku od pożyczki gotówkowej od rodziny lub znajomych?

Podatku od pożyczki nie płacisz również, jeśli pożyczasz pieniądze od osób, które w przepisach dotyczących spadków i darowizn zaliczają się do tak zwanej zerowej grupy podatkowej, czyli od:

  • małżonka;
  • rodzeństwa (również przyrodniego);
  • zstępnych w linii prostej (dzieci, wnuki itd.);
  • wstępnych w linii prostej (rodzice, dziadkowe itd.);
  • macochy lub ojczyma.

Zwolnienie przysługuje Ci bez względu na wysokość pożyczki, ale musisz ją udokumentować w Urzędzie Skarbowym i złożyć deklarację PCC-3 w ciągu 14 dni od otrzymania pieniędzy. Nie musisz tego natomiast robić, jeśli:

  • pożyczasz kwotę do 1000 zł, bez względu na stopień pokrewieństwa z pożyczkodawcą;
  • pożyczasz pieniądze od osoby z pierwszej grupy podatkowej (oprócz najbliższej rodziny wymienionej w grupie zerowej są to dodatkowo teściowie oraz zięć i synowa), a łączna kwota pożyczek zaciągniętych od tej osoby w ciągu ostatnich 5 lat nie przekracza 10434 zł (od lipca 2023 roku ma obowiązywać ponad 3-krotnie wyższy limit).

Materiał partnera



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »