Firma » Finanse

Polka inwestuje bezpiecznie

Polka inwestuje bezpiecznie
Zobacz więcej zdjęć »
Kobiety z większą ostrożnością podchodzą do inwestowania - wynika z badania Expandera. Podejmując decyzje finansowe kierują się one bezpieczeństwem swoim i rodziny. Aż 62% oszczędności ulokowałyby bezpiecznie.

Z okazji Dnia Kobiet Expander sprawdził, jak wygląda portfel inwestycyjny przeciętnej Polki, zbudowany na podstawie deklarowanej skłonności do lokowania w wybrane klasy aktywów.

Oparliśmy się na danych z ostatniego badania preferencji inwestycyjnych przeprowadzonego pod koniec listopada ub.r., które przeanalizowaliśmy pod kątem różnic w postawach inwestycyjnych kobiet i mężczyzn.

Więcej instrumentów bezpiecznych

Z badania wynika, że największą pozycją w portfelu "Pani Kowalskiej" są lokaty bankowe oraz fundusze pieniężne, których udział wynosi w sumie 34,36%. Na drugim miejscu, z udziałem 27,42%, znalazły się instrumenty zabezpieczające przed spadkami, do których należą modne ostatnio "struktury". W sumie więc inwestycje, które można określić mianem bezpiecznych (nie wszystkie "struktury" chronią jednak kapitał w 100%) stanowią prawie 62% portfela. To bardzo wysoki odsetek zwłaszcza, jeżeli uwzględnimy fakt, że średnia wieku badanych do nieco ponad 32 lata. Trzeba oczywiście pamiętać, że badanie zostało przeprowadzone po ponadrocznym okresie bessy na giełdzie, co bez wątpienia wpływa na podwyższenie skłonności do bezpiecznego oszczędzania. Nie zmienia to jednak faktu, że w decyzjach inwestycyjnych kobiety są bardziej rozważne niż mężczyźni, biorą pod uwagę sytuację nie tylko własną, ale całej rodziny. Dla porównania w portfelu "Pana Kowalskiego" pozycje złożone z lokat oraz instrumentów zabezpieczających przed spadkami stanowią mniej niż 55%.

TABELA1: Portfel inwestycyjny Pani Kowalskiej

Mniejsze zainteresowanie akcjami

W akcje przeciętna Polka zainwestowałaby minimalnie poniżej 20% portfela, podczas gdy przeciętny Polak przeznaczyłby na te klasę aktywów prawie 23% swoich oszczędności. Skłonność do oszczędzania w obligacje wśród kobiet i mężczyzn jest podobna (ok. 18%). Kobiety są z kolei bardziej skłonne inwestować w fundusze nieruchomości (prawie 15% wobec nieco ponad 12% dla mężczyzn).

Badanie preferencji inwestycyjnych zostało przeprowadzone w oddziałach Expandera w całej Polsce oraz drogą telefoniczną. W sumie uzyskano ponad 1270 poprawnie wypełnionych ankiet

Z praktyki doradców finansowych Expandera wynika natomiast, że kobiety częściej niż mężczyźni decydują o rodzinnych finansach, poświęcają więcej czasu np. na zgromadzenie potrzebnej dokumentacji do zaciągnięcia kredytu, częściej decydują się na dodatkowe rozwiązania zabezpieczające (np. ubezpieczenie od utraty pracy czy ubezpieczenie na życie). W większości wypadków osiągają niższe dochody niż mężczyźni.

TABELA2: Portfel inwestycyjny Pana Kowalskiego

Katarzyna Siwek, Rafał Konarski
ExpanderRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

ap

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »