Firma » Podatki

Powrót do zwolnienia podmiotowego

Podatnik, który utracił prawo do zwolnienia podmiotowego, albo rezygnował z tego zwolnienia, może dopiero po upływie 3 lat, licząc od końca miesiąca, w którym utracił prawo do zwolnienia lub zrezygnował ze zwolnienia podmiotowego, ponownie skorzystać z tego zwolnienia.

Oznacza to, że podatnicy, którzy przekroczyli stosowne limity mogą po upływie pewnego okresu powrócić do zwolnienia podmiotowego, jednakże dopiero po upływie ww. okresu, oraz pod warunkiem, że ich obroty w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyły limitów.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Mowa o obrotach w roku poprzednim w tosunku do roku, w którym podatnik zamierza skorzystać ze zwolnienia podmiotowego.

Na przykład:
Podatnik przekroczył limit wejścia na VAT 23.06.2004r. W takim przypadku ponownie skorzystać ze zwolnienia może od 01.07.2007r., pod warunkiem, że w roku 2006 nie przekroczył limitu wejścia na VAT.

Negatywnym skutkiem przejścia z powrotem na zwolnienie podmiotowe jest obowiązek korekty deklaracji VAT. Podatnik w ciągu lat dokonywał zakupów związanych ze sprzedażą opodatkowaną. Wybierając ponownie zwolnienie traci prawo do odliczenia. Korekty nie obejmą jednak majątku trwałego, gdyż był on przez pewien czas wykorzystywany do celów sprzedaży opodatkowanej, a jedynie majątek obrotowy (towary), które nie zostały odsprzedane do dnia przejścia na zwolnienie. Ich sprzedaż będzie bowiem zwolniona z podatku, w związku z czym przy zakupie nie przysługiwało prawo do odliczenia VAT. Korekta dokonywana jest wstecz - w deklaracjach, w których odliczono podatek VAT od zakupionych i nie sprzedanych później towarów.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Biuro Księgowe RAPID
http://rapid-tax.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »