Firma » System prawny
Pracodawcy powinni przygotować się na zmiany w Kodeksie pracy
Przyjęty przez Sejm projekt ustawy dotyczący zmian w Kodeksie pracy przewiduje wydłużenie urlopów macierzyńskich docelowo do 26 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka i 39 tygodni przy urodzeniu więcej niż jednego. Jeśli projekt zostanie ostatecznie uchwalony, począwszy od 2009 roku pracownicom będzie przysługiwać odpowiednio 20 i 31 tygodni urlopu macierzyńskiego. W kolejnych latach liczba tygodni urlopu ma sukcesywnie wzrastać. Projektowane zmiany dotyczą także zrównania uprawnień pracownika korzystającego w pełni z urlopu wychowawczego z pracownikiem, który korzysta wyłącznie z obniżenia wymiaru czasu pracy w czasie kiedy przysługuje mu prawo do korzystania z urlopu wychowawczego. Autorzy zmian proponują także, aby pracownik, który nie korzysta z urlopu wychowawczego, ale chce pracować w niepełnym wymiarze ze względu na opiekę nad dzieckiem, był chroniony przed zwolnieniem przez okres odpowiadający okresowi urlopu wychowawczego.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
„Przedsiębiorcy powinni przygotować się na planowane zmiany w prawie pracy przy kształtowaniu polityki kadrowej w swoich firmach.” - powiedziała Mecenas Lidia Szczesna - Jędrych z LSJ Kancelarii Prawnej w Warszawie. „Prawdopodobnie już w przyszłym roku zostaną wydłużone urlopy macierzyńskie, zaś pracownicy, którym urodziło się dziecko, otrzymają dodatkowe prawa, umożliwiające skrócenie czasu ich pracy. Wszystkie wspomniane zmiany warto mieć na uwadze przy planowaniu polityki kadrowej w firmach. Ponadto pracodawca nie będzie mógł zwolnić pracownika, który pracuje w niepełnym wymiarze czasu pracy przez okres, kiedy przysługuje mu prawo do urlopu wychowawczego. Dotychczas pracownik taki nie był chroniony. Zmianę uważam za racjonalną i uzasadnioną, gdyż wyrównuje ona uprawnienie pracownika, który korzysta z urlopu wychowawczego w pełni, nie świadcząc pracy, z pracownikiem, który tylko częściowo korzysta z urlopu wychowawczego, obniżając swój wymiar czasu pracy, a jednocześnie wychowując dziecko. Należy wspierać prawnie pracowników, którzy pomimo wychowywania dziecka chcą utrzymać aktywność zawodową. W szerszej perspektywie wywoła to pozytywny skutek także dla pracodawców, którzy nie będą zmuszeni do poszukiwania nowej osoby na miejsce pracownika na urlopie.” – komentuje proponowane zmiany Mec. Szczesna-Jędrych.
Informacje o Kancelarii
LSJ Kancelaria Prawna Szczesna-Jędrych Olejnik-Roszkowska Spółka Jawna jest dynamicznie rozwijającą się firmą, której zespół posiada blisko 10-letnią praktykę w obsłudze korporacyjnej spółek polskich i zagranicznych, podmiotów Skarbu Państwa i non-profit oraz w prowadzeniu spraw sądowych. Najważniejsze branże dla jakich działa kancelaria to: medycyna i farmacja, energetyka, transport, budownictwo i nieruchomości, IT, motoryzacja. Praktyka Kancelarii koncentruje się w obszarze prawa gospodarczego i obejmuje niemal wszystkie jego dziedziny. Zakres oferowanych usług prawnych obejmuje doradztwo i obsługę korporacyjną przedsiębiorców we wszelkich dziedzinach prawa oraz obsługę konkretnych projektów (np.: due dilligence, procesy inwestycyjne). Kancelaria specjalizuje się również w prowadzeniu procesów sądowych.
Komentarze (0)