Motoryzacja » Moto Serwis
Przepływomierze i ich rodzaje
Dzięki przepływomierzom można mierzyć strumień objętości lub masy materii, który porusza się przez określoną powierzchnię prostopadłą do kierunku przepływu. W większości wypadków przepływomierze wykorzystuje się do pomiaru przepływu cieczy. Rzadziej są wykorzystywane do pomiaru przepływu gazów.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Urządzenie pomiarowe musi być zintegrowane z licznikiem, ze względu na to, że ustrój pomiarowy przepływomierza wykazuje zazwyczaj chwilową wartość przepływu. Dopiero w wyniku całkowania wartości natężenia przepływu w czasie uzyskuje się wartość całkowitej objętości materii.
Ze względu na konstrukcję przepływomierzy wyróżnia się ich trzy główne grupy. Do pierwszej zalicza się przepływomierze oparte na oddziaływaniu mechanicznym. Drugą grupę stanowią przepływomierze oparte na działaniu zjawisk falowych (urządzenia ultradźwiękowe oraz optyczne). Do trzeciej grupy zalicza się przepływomierze oparte na zasadzie istnienia pola elektromagnetycznego, które wykorzystują prawo indukcji elektromagnetycznej Faradaya.
Najprostsze pod względem konstrukcyjnym są przepływomierze, które wykorzystują mechanikę płynów. Są to jednocześnie najstarsze modele.
Obecnie najczęściej wykorzystuje się przepływomierze manometryczne, zwane również ciśnieniowymi. Powszechnie wykorzystuje się również urządzenia zwężkowe, które dokonują pomiaru w wyniku spadku ciśnienia na elemencie pomiarowym.
Przepływomierze o zmiennym przekroju zbudowane są z pływaka, który znajduje się we wnętrzu stożkowatej rury. Powszechnie określane są mianem rotametrów, a ich nazwa wywodzi się od nazwy pierwszego producenta, czyli Rota.
W powszechnym użytku znajdują się również urządzenia pomiarowe, takie jak przepływomierze elektromagnetyczne, ultradźwiękowe, termiczne oraz kalorymetryczne.
Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Nadesłał:
henryk.frolena
|
Komentarze (0)