Firma » Finanse
Raport o koniunkturze NBP
Zobacz więcej zdjęć » |
„Po pierwszych słabych oznakach wyhamowania tendencji spadkowych, jakie pojawiły się w prognozach na II kwartał, w III kwartale symptomy nadchodzącego ożywienia wzmocniły się - większość obserwowanych wskaźników zanotowała wzrosty.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Mimo tej poprawy, bieżące oceny klimatu koniunktury pozostają jednak nadal słabe. Poprawa nastąpiła w obszarze ocen sytuacji ekonomicznej, popytu, zatrudnienia, płac oraz w mniejszym stopniu inwestycji i dostępności kredytu; ponadto wyhamowały obniżki cen i przestały zmniejszać się marże na rynku krajowym. Poprawę sytuacji zanotowano zarówno w grupie eksporterów, jak i firm oferujących swoje produkty wyłącznie na rynku krajowym. Pogorszyła się natomiast, choć nieznacznie, zdolność do spłaty zobowiązań, przestały rosnąć marże ze sprzedaży zagranicznej, ponadto wydłużył się oczekiwany przez ankietowanych czas trwania spowolnienia gospodarczego w kraju. Głównym problemem sektora przedsiębiorstw pozostał (mimo wyraźnej poprawy) niski popyt, a następnie wahania kursu walutowego, zatory płatnicze oraz trudności w uzyskaniu kredytu."
Co to znaczy: Obecnie głównym obszarem uwagi umiarkowanych członkowie RPP jest produkcja, PKB i otoczenie zewnętrzne. Dane z ostatnich tygodni przyniosły sygnały stopniowej poprawy w tym zakresie (mniejsza spadki produkcji-zgodne ze wzrostem relacji nowe zamówienia do zapasów, prawdopodobne wyższe odczyty PKB za 2-3kw niż w projekcji, sygnały stabilizacji w strefie euro i Niemczech). RPP może zdecydować się na jedno cięcie przed końcem tego roku w przypadku gdy umocnienie złotówki spowoduje zacieśnienie polityki pieniężnej a słabnąca konsumpcja i inwestycje będą świadczyć o tym, że stan popytu krajowego nie rokuje szybkiego powrotu do potencjalnego PKB.
W skrócie
Ambitne plany prywatyzacyjne ministra Grada stały się powodem zgrzytu w koalicji. PSL nie spodobało się przedstawienie listy przedsiębiorstw, które mogą zostać sprywatyzowane bez konsultacji z tym ugrupowaniem. Premier Pawlak, aby zaznaczyć swoją obecność proponuje projekt prywatyzacji „pracowniczo-menedżerskiej".
Obniżka na Węgrzech o 100pb
Cięcie w lipcu obniżyło stopy do 8,5%, tj. poziomu sprzed interwencyjnej podwyżki o 300pb w obronie pozycji forinta, która miała miejsce jesienią
Węgierski bank centralny przykłada bardzo dużą wagę do stabilności forint, z uwagi na bardzo wysoki udział kredytów walutowych w portfelu gospodarstw domowych i przedsiębiorstw. Komentarze po posiedzeniu miały bardzo gołębi charakter, naszym zdaniem dalsze umocnienie forinta do poziomu około 260/€, może pociągnąć kolejne cięcia, raczej mniejszymi krokami o 50pb we wrześniu oraz kolejne 100pb w 4kw09.
Co to znaczy: Mniejsze ryzyko deprecjacji forinta pozwala na wspomaganie wzrostu.
Zespół analiz makroekonomicznych
Mateusz Szczurek, Rafał Benecki, Grzegorz Ogonek
Nadesłał:
ap
|
Komentarze (0)