Technologie » Internet
Rosyjski botnet RSocks uziemiony
Zobacz więcej zdjęć » |
W operacji ściągania cyberprzestępców zaangażowano FBI i siły policyjne w Niemczech, Holandii i Wielkiej Brytanii. Botnet RSocks przekształcał zainfekowane urządzenia w serwery proxy, a następnie wykorzystywał je do przeprowadzania różnego rodzaju działań przestępczych. Typowe scenariusze obejmowały akcje phishingowe, kradzież danych uwierzytelniających czy też próby przejęcia kont. Korzystanie z usług proxy utrudniało śledzenie cyberprzestępców przez organy ścigania, zwłaszcza kiedy adresy IP należały do osób nieświadomych tego, że ich urządzenia zostały przejęte przez hakerów.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
RSocks był również promowany przez boty zakupowe, takie jak np. bot sneaker - program zaliczany do aplikacji zakupowych.
Jak wynika z komunikatu Departamentu Sprawiedliwości na liście ofiar znalazło się kilka dużych publicznych i prywatnych podmiotów, w tym uniwersytet, hotel, studio telewizyjne i producent elektroniki, a także osoby prywatne. Wprawdzie działanie RSocks zostało praktycznie powstrzymane, ale pomimo międzynarodowej operacji nie udało się aresztować cyberprzestępców.
- W ostatnich latach botnety stały się poważnym zagrożeniem zarówno dla użytkowników indywidualnych, jak i biznesowych. Jednakże na ich działanie szczególnie narażeni są właściciele słabo zabezpieczonych routerów, a także urządzeń należących do kategorii Internetu Rzeczy. Najlepszym sposobem na ochronę jest ich aktualizacja, a także zmiana domyślnych haseł na własne, mocniejsze. Warto też pomyśleć, o skonfigurowaniu oddzielnej sieci dla przedmiotów IoT, która będzie odizolowana od urządzeń krytycznych - wyjaśnia Mariusz Politowicz z firmy Marken, dystrybutora rozwiązań Bitdefender w Polsce.
Źródło; marken,com.pl; bitdefender.pl
Nadesłał:
Marken
|
Komentarze (0)