Dom » Ogrody

Róże kochają nawóz z konopi! Niezwykły test we wrocławskim Ogrodzie Botanicznym

Róże kochają nawóz z konopi! Niezwykły test we wrocławskim Ogrodzie Botanicznym
Zobacz więcej zdjęć »
Ogród Botaniczny we Wrocławiu przetestował kompost z konopi siewnych. Efekty są rewelacyjne! „Jesteśmy zachwyceni, różnicę w wyglądzie roślin widać gołym okiem” - mówi Jolanta Kochanowska, główny specjalista Ogrodu.

Kompost z konopi, czyli słoma konopna, to pozostałość po ścince roślin, z których najcenniejsze są kwiaty i nasiona zawierające działające prozdrowotnie kannabinoidy (CBD i CBG). W ubiegłym roku Ogród Botaniczny we Wrocławiu otrzymał metr sześcienny słomy od marki DobreKonopie.pl, jednego z największych polskich producentów konopi siewnych i jednego z nielicznych, który tworzy z nich własne wyroby. Nawóz okazał się strzałem w dziesiątkę. 

– Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego eksperymentu. W porównaniu z ziemią kompostową, której zwykle używamy, rośliny na kompoście konopnym wyrosły o jedną trzecią większe, wyższe i bujniejsze, miały wyraźnie więcej kwiatów, a te były lepiej wybarwione - mówi Jolanta Kochanowska. - Porównywane rośliny rosły obok siebie, miały to samo podłoże, stanowisko nasłonecznienia i były tak samo podlewane. Te na kompoście tak wyrosły, że rząd kwiatów bez kompostu wyglądał, jakby ktoś popełnił tam jakiś błąd pielęgnacyjny, już z daleka widać było ogromną różnicę.

Konopie siewne jako kompost i roślina wykorzystywana przez rolników w płodozmianie, stosowane były w Polsce od wieków. Rośliny te nie wymagają nawozów, a same mają działanie oczyszczające ziemię z metali ciężkich i toksyn. 

– Z badań laboratoryjnych jakie przeprowadziliśmy wynika, że kompost z konopi poprawia strukturę gleby, zwiększając jednocześnie jej zasobność w składniki pokarmowe: potas, fosfor, azot, węgiel. Tym samym przyczynia się do poprawy ilości i jakości plonów – mówi Ewa Melania Gryt, właścicielka marki DobreKonopie.pl i pasjonatka konopi siewnych.

Przekazanie nawozu konopnego do wrocławskiego Ogrodu Botanicznego było pierwszym tego typu eksperymentem w Polsce. Ponieważ odniósł powodzenie, Dobre Konopie w tym roku chcą przekazać Ogrodowi kolejną, większą, partię kompostu. Zostanie on położony pod róże, wszystkie jednoroczne rośliny ozdobne i pod krzewy. Osobną grupą roślin, które skorzystają z działania słomy konopnej są ciepłolubne rośliny z obszaru całego świata, które zaaklimatyzowały się do naszego klimaty, temperatur, długości dnia, a mimo swojego pochodzenia bardzo ucierpiały w tym roku przez upały. 

Kompost z konopi siewnych dołączył tym samym do grona nawozów naturalnych stosowanych i testowanych w Ogrodzie Botanicznym. Są wśród nich kompost z dyni czy obornik koński, a nawet – dzięki współpracy z wrocławskim Zoo – pochodzący od słoni.

Marka Dobre Konopie zamierza rozszerzyć akcję o kolejne ogrody botaniczne w Polsce. 

– Poprzez te działania chcemy odbudowywać wizerunek tej niezwykle pożytecznej rośliny, którą można wykorzystywać w wielu branżach: spożywczej, budowniczej, papierniczej czy włókienniczej – mówi Ewa Melania Gryt.

***

DobreKonopie.pl to jeden z prekursorów wyrobów z konopi siewnych (inaczej: włóknistych / przemysłowych) w Polsce. Od 2001 roku prowadzi badania tej rośliny, obecnie produkuje z niej dziesiątki różnorodnych artykułów – suplementów i wyrobów żywnościowych. Marka prowadzi też kampanię edukacją, której celem jest przywrócenie konopiom dobrej opinii w polskim społeczeństwie.
Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

embro

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »