Kultura, sztuka » Kultura

Rozpoczął się kolejny etap rewitalizacji Ogrodów świętej Barbary

Rozpoczął się kolejny etap rewitalizacji Ogrodów świętej Barbary
Zobacz więcej zdjęć »
Prace rewitalizacyjne w warszawskich Ogrodach św. Barbary trwają od kilkunastu miesięcy. Po zatroszczeniu się o m.in. roślinność oraz zabytkową Figurę Chrystusa i jawnogrzesznicy, parafia św. Barbary rozpoczyna renowację ogrodzenia z przełomu XIX i XX w.

Ogrody św. Barbary pomiędzy ulicami Nowogrodzką, Emilii Plater, Wspólną i św. Barbary w Warszawie przechodzą gruntowną metamorfozę. Do tej pory wypielęgnowano wszystkie wymagające tego drzewa, zadbano o artefakty z XIX w., a Figura Chrystusa i jawnogrzesznicy przeszła specjalistyczną konserwację. Powiększono i uporządkowano też klomb wokół tej rzeźby, która dziś otoczona jest zielenią.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Tymczasem rozpoczęła się kolejna część wieloetapowej rewitalizacji, czyli renowacja pochodzącego z 1902 r. ogrodzenia terenu Ogrodów św. Barbary oraz kościoła śś. Ap. Piotra i Pawła od ul. Wspólnej. Projekt uwzględnia usunięcie wilgoci i korozji biologicznej, wzmocnienie i zabezpieczenie murów, a także rekonstrukcję zniszczonych detali architektonicznych i odtworzenie tych, które nie przetrwały próby czasu. Ponadto, w pobliżu kaplicy św. Barbary powstanie nowa, szersza brama. Jej oryginał wróci na swoje pierwotne miejsce, przy dawnym Biurowcu Prezydium Rządu, znanym również jako Ufficio Primo, przy ul. Wspólnej 62.

- Wiele już zrobiliśmy, dlatego tym bardziej cieszymy się z rozpoczęcia następnego etapu prac. Przywracając bramę w jej oryginalnym miejscu, nawiązujemy do historycznego układu z planów Lindleya. Dzięki temu przemieszczanie się po tej części Śródmieścia będzie łatwiejsze. Wygodniej, bo aż pięcioma wejściami, dotrzemy do Ogrodów świętej Barbary i parafialnego kościoła. W ten sposób zielona enklawa w centrum stolicy pozostanie otwarta dla mieszkańców i gości - mówi ks. Tomasz Zaperty, proboszcz parafii św. Barbary w Warszawie.

Cały projekt jest przygotowywany niezwykle dokładnie, z troską o dziedzictwo kulturowe. W tym celu poprzedzono go szczegółowymi pracami konserwacyjno-architektonicznymi, które pozwolą przywrócić dawną świetność zabytkowi. Renowacja uwzględnia wykorzystanie materiałów zgodnych z oryginalnymi parametrami i obejmuje też zabezpieczenie samego obiektu przed dalszym niszczeniem. W historycznej stylistyce będzie utrzymana nowa brama przy kaplicy św. Barbary.

- Renowacja ogrodzenia to kolejny etap rewitalizacji wymagający wielkiej staranności. Dlatego współpracujemy z wykonawcami posiadającymi ogromne doświadczenie przy realizacji tego typu projektów. Wierzę, że dzięki ich profesjonalizmowi konserwacja zostanie przeprowadzona sprawnie, a jej efekty docenią okoliczni mieszkańcy - dodaje Damian Majsterek, dyrektor projektu rewitalizacji Ogrodów św. Barbary.

Na tym jednak plany parafii się nie kończą. Wśród nich jest między innymi renowacja pozostałych zabytków - Drogi Krzyżowej, kaplicy św. Barbary oraz kościoła śś. Ap. Piotra i Pawła. Obecnie trwają prace projektowe nad nowym domem parafialnym, który ma sprzyjać rozwojowi tutejszego duszpasterstwa oraz wspierać integrację międzypokoleniową i być centrum życia kulturalnego. Za cały projekt odpowiada renomowana pracownia architektoniczna, a rewitalizacja odbywa się pod nadzorem konserwatora zabytków.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Parafia św. Barbary

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »