Rozrywka » Przyroda
Segregacja odpadów – jak zacząć?
Zobacz więcej zdjęć » |
Oddzielone przez Ciebie śmieci będą mogły zostać ponownie wykorzystane do produkcji różnych materiałów i na pewno nie trafią na wysypiska.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Ok, już wiemy, że chcemy być eko i mieć pozytywny wpływ na otaczający nas świat. Tylko... jak się do tego zabrać? Warto zacząć od wdrożenia na co dzień zasady „trzech Z" - Zredukuj, Zastosuj ponownie, Zrecyklinguj. Chodzi o to, aby już podczas robienia zakupów myśleć ekologicznie. Zgodnie z zasadą „Zredukuj", kupując artykuły spożywcze, ogranicz ilość opakowań, na przykład zamiast dwóch małych jogurtów, kup jeden duży, a zgrzewkę sześciu butelek półtoralitrowych zamień na dwa baniaki pięciolitrowe. Plastikową reklamówkę na zakupy możesz wykorzystać wielokrotnie, w myśl zasady „Zastosuj ponownie". Podobnie postępuj na przykład ze słoikami. Dzięki temu, zminimalizujesz liczbę odpadów, które będzie trzeba odpowiednio zagospodarować na etapie „Zrecyklinguj". A jak postępować, aby recykling był efektywny? Należy przyłożyć się do segregacji. Firma Lekaro przygotowała przewodnik dla początkujących, który krok po kroku pokaże Ci, jak segregować odpady.
Na początku upewnij się, czy masz dostęp do specjalnych kolorowych pojemników lub worków, do których można wrzucać posegregowane odpady (pojemniki - tak jak te dostarczane przez firmę Lekaro, które widać na zdjęciu) powinny być opisane: szkło, papier, plastik (w systemie trój-pojemnikowym) lub recykling MIX (w systemie jednopojemnikowym). W razie problemów mieszkańcy osiedli powinni skontaktować się z zarządcą lub wspólnotą mieszkaniową, a właściciele posesji z firmą, z którą mają podpisaną umowę na wywóz nieczystości.
Po sprawdzeniu, jakimi pojemnikami do selektywnej zbiórki dysponujemy, przygotujmy domowy kosz na śmieci tak, aby można było oddzielać poszczególne rodzaje odpadów. Możemy na przykład kupić pojemnik z podziałem na trzy przegrody: plastik, papier i pozostałe odpady. Do oddzielnego worka zbierajmy butelki i inne szkło. Warto zauważyć, że na niektórych osiedlach zamiast trzech oddzielnych pojemników, mamy jeden czerwony - to tzw. pojemnik MIX. Wrzucamy do niego wszystkie surowce wtórne (papier, plastik i szkło), dzieląc codzienne odpady jedynie na dwie grupy: papier, plastik, szkło i całą resztę.
Kolor każdego pojemnika jest ściśle przyporządkowany zbieranemu w nim surowcowi.
SYSTEM TRÓJPOJEMNIKOWY
NIEBIESKI = PAPIER
Do pojemnika oznaczonego tym kolorem wrzucamy:
- papier,
- tekturę,
- kartony,
- gazety i książki.
Uwaga! Do niebieskiego pojemnika nie wrzucamy:
- kartonów po sokach i mleku, tzw. „Tetra Pack",
- tłustego lub mokrego papieru,
- pieluch i innych artykułów higienicznych.
ŻÓŁTY = PLASTIK
Do pojemnika oznaczonego tym kolorem wrzucamy tworzywa sztuczne:
- butelki PET po napojach,
- opakowania po chemii gospodarczej,
- aluminiowe puszki po napojach.
Uwaga! Do żółtego pojemnika nie wrzucamy:
- folii,
- jednorazowych reklamówek,
- pojemników po olejach (spożywczych, chłodniczych i innych).
ZIELONY = SZKŁO
Do pojemnika oznaczonego tym kolorem wrzucamy:
- opakowania szklane (czyste butelki i słoiki, i inne).
Uwaga! Do zielonego pojemnika nie wrzucamy:
- porcelany,
- talerzy,
- szyb,
- luster,
- żarówek.
Pamiętaj, aby delikatnie obchodzić się ze szkłem (pozwól zrobić z niego ponowny użytek).
SYSTEM JEDNOPOJEMNIKOWY
CZERWONY = MIX: PLASTIK, SZKŁO, PAPIER
Do pojemnika oznaczonego tym kolorem wrzucamy:
- papier,
- tekturę,
- karton,
- gazety i książki,
- czyste butelki,
- słoiki i inne opakowania szklane,
- tworzywa sztuczne,
- butelki PET po napojach,
- opakowania po chemii gospodarczej,
- puszki aluminiowe po napojach.
Uwaga! Do czerwonego pojemnika nie wrzucamy:
- opakowań po sokach i mleku typu „Tetra Pack",
- talerzy,
- porcelany,
- szyb,
- luster,
- jednorazowych reklamówek.
Nie zapomnij zgnieść plastikowych butelek, a następnie ich zakręcić.
Unikaj wyrzucania opakowań farmaceutycznych i chemicznych z jakąkolwiek zawartością. Pamiętaj o tym, że oprócz odpadów wymienionych powyżej, należy również prowadzić segregację odpadów niebezpiecznych i trujących. Co się do nich zalicza?
1. Przeterminowane lub niewykorzystane leki, igły, strzykawki, a także termometry rtęciowe. Takie produkty należy zanieść do punktów zbiórki znajdujących się w większości aptek.
2. Baterie. Pojemniki na zużyte baterie znajdziesz między innymi na terenach szkół, instytucji publicznych i placówek handlowych. Na stronie Organizacji Odzysku Reba znajdziesz mapę miejsc, gdzie możesz oddać zużyte baterie http://apps.mapgo.pl/reba/
3. Elektrośmieci, czyli sprzęt elektryczny i elektroniczny. Można się ich łatwo pozbyć, zostawiając stare przedmioty w sklepie, w którym kupujesz. Jeśli jednak takie rozwiązanie nie jest możliwe, bo nie wymieniasz sprzętu na nowy, a jedynie chcesz pozbyć się starego, możesz zadzwonić do jednej z wielu firm zajmujących się ich odbiorem i utylizacją (działalność taką prowadzi między innymi firma Lekaro). Zostaną one poddane procesom recyklingu, a szkodliwe substancje - neutralizacji. Nieprawidłowe postępowanie z elektrośmieciami jest niebezpieczne, ponieważ znajdujące się w nich substancje, takie jak freon, rtęć czy związki bromu, po wydostaniu się z uszkodzonej lodówki, pralki, komputera, świetlówki czy innego urządzenia elektronicznego, przenikają do gleby oraz powietrza. Są one szkodliwe nie tylko dla środowiska, ale też ludzi i zwierząt.
4. Akumulatory, oleje, smary i płyny techniczne. Możesz je oddać w zakładach obsługi pojazdów mechanicznych lub na stacjach benzynowych, a także w punktach sprzedaży tego typu asortymentu.
Nadesłał:
Karolina
|
Komentarze (0)