Gospodarka » Przemysł
SMART GRID Inteligentna Sieć Energetyczna
Warszawa, 10.02.2011 - Energia elektryczna jest najbardziej popularną i najszerzej używaną formą energii na świecie. Poziom jej zużycia, niezawodność i jakość energii elektrycznej jest ściśle powiązana z poziomem rozwoju ekonomicznego kraju.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Głównym trendem na światowym rynku energetycznym jest wzrost zapotrzebowania na energię. Przewiduje się, że światowa konsumpcja energii wzrośnie na przestrzeni lat 2006-2030 o 44 %(źródło: Energy Information Administration, USA 2009). Już teraz wiadomo, że rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną znacznie przekroczy możliwości istniejącej sieci energetycznej. Fakt ten w połączeniu z rosnącą liczbą zdecentralizowanych jednostek wytwarzania energii zmusza operatorów do udoskonalenia sposobów prowadzenia pomiarów i monitorowania struktury sieci poprzez wdrożenie inteligentnych technologii takich jak Smart Grid (Inteligentna Sieć Energetyczna). Schneider Electric globalny specjalista w zarządzaniu energią elektryczną, nie tylko opracowuje technologie potrzebne do budowy takiej inteligentnej sieci, ale jest też jednym z niewielu dostawców zdolnym stworzyć rzeczywistą, operacyjną sieć Smart Grid.
Ideą Smart Grid jest komunikacja między wszystkimi uczestnikami rynku energii. Sieć integruje elektrownie oraz odbiorców energii dzięki czemu identyfikuje gdzie i kiedy powstaje największy popyt na energię i przekierowuje nadwyżki energii tam gdzie zostanie ona z pożytkiem wykorzystana. Firma Schneider Electric zajmuje się budowaniem inteligentnej sieci już od poziomu budynku. Przykładem takiego działania jest współpraca specjalistów Schneider Electric z IBM, której celem jest łączenie budynków — od poziomu poszczególnych czujników i elementów sterujących, aż po poziom przedsiębiorstwa.
Firmy rozpoczęły już jeden projekt na Uniwersytecie Bryanta na Rhode Island, gdzie łączą opartą na architekturze APC by Schneider Electric platformę sterowania ośrodkiem przetwarzania danych z systemem zarządzania budynkiem Andover Controls „Continuum” firmy Schneider Electric— co stanowi przykład korzyści wynikających z posiadania dużej bazy gotowych do integracji urządzeń.
Podobna strategia jest wykorzystywana w aktywnej architekturze EcoStruxure, która łączy najnowszą technologię firmy Schneider Electric z szeregiem usług, począwszy od programów „EnergyLite”, których celem jest zmniejszenie zużycia energii o 10 procent przy minimalnym wysiłku, aż po pełnowymiarowe, wielomilionowe kontrakty na usługi energetyczne, które mają przynieść wzrost wydajności rzędu 30 procent lub więcej. W Nowym Jorku systemy kontroli zużycia energii TAC firmy Schneider Electric pomogły budynkowi McGraw-Hill przy Rockefeller Center obniżyć rachunki o 60 000 kilowatów i oszczędzić miesięcznie 12 500 USD.
Schneider Electric to jedyny gigant z branży zarządzania budynkami będący oficjalnym partnerem platformy Cisco Building Mediator oraz protokołu EnergyWise, który pracuje nad powiązaniem ze sobą różnych systemów zarządzania budynkami i połączeniem ich z siecią energetyczną za pomocą protokołu internetowego (IP).
Na wyższych poziomach sieci Schneider Electric pracuje nad systemami sterowania siecią dystrybucyjną i podstacjami, a także systemami ładowania pojazdów elektrycznych. Choć Schneider nie produkuje inteligentnych liczników, integruje swoje własne systemy podlicznikowe dla budynków i umożliwia integrację z licznikami inteligentnymi innych producentów.
O Schneider Electric
Schneider Electric, globalna firma specjalizująca się w zarządzaniu energią elektryczną, oferuje swoim klientom w ponad 100 krajach świata zintegrowane rozwiązania w wielu różnorodnych segmentach rynku. Firma zajmuje wiodącą pozycję w dziedzinie energetyki i infrastruktury, procesów przemysłowych, systemów automatyki budynków i centrów przetwarzania danych, a także posiada silną pozycję i bogatą ofertę dla budownictwa mieszkaniowego. Koncentrując się na rozwiązaniach, które przyczyniają się do zwiększenia bezpieczeństwa, niezawodności, wydajności i efektywności energii w roku 2009 grupa uzyskała 15,8 mld Euro przychodów ze sprzedaży. Ponad 100 000 pracowników Schneider Electric aktywnie angażuje się w to, aby pomagać zarówno jednostkom, jak i organizacjom „Korzystać w pełni ze swojej energii”
Nadesłał:
Mondaypr
|
Komentarze (0)