Społeczeństwo » Szkolnictwo i nauka
„Sokołów” S.A. rozwija praktyczne umiejętności i zdobywa nowe kadry
Od wielu lat specjaliści rynku pracy mówią o tym, że system edukacji w naszym kraju powinien być bardziej zorientowany na to, aby młodzi ludzie po ukończeniu studiów byli lepiej przygotowani do podjęcia pracy pod kątem praktycznych umiejętności. Jedynym rozwiązaniem jest bliska współpraca uczelni z pracodawcami. Pozwala nie tylko na dostosowanie edukacji kandydatów do potrzeb rynku, ale też na stałe rozwijanie kompetencji pracowników, gdy już trafią do przedsiębiorstwa.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Bliska współpraca w imię efektywności
Aby stworzyć rozwiązania, które skutecznie zlikwidują przepaść pomiędzy edukacją i praktyką, niezbędne są wspólne programy, aby studenci już podczas studiów mieli możliwość poznania tajników zawodu. Dzięki takim inicjatywom pracodawcy mają szansę na przyciągnięcie i pozyskanie młodych specjalistów, którzy są w stanie w naturalny sposób dołączyć do zespołu i doskonalić umiejętności, zamiast zdobywać je dopiero po podjęciu pracy.
Wyzwaniem jest nie tylko zdobycie, ale też utrzymanie i stałe podnoszenie tych kompetencji pracowników, które są niezbędne do stabilnego wzrostu przedsiębiorstwa. Aby był to stały proces, odzwierciedlający potrzeby rynku, warto tworzyć długofalowe programy, ściśle zintegrowane z biznesowymi celami firmy.
Programy studiów tworzone wspólnie z pracodawcami
Coraz więcej uczelni dostrzega korzyści z bliskiej współpracy z takimi przedsiębiorstwami, wspólnie z nimi tworząc nowe kierunki i specjalności. Doświadczenie i ekspertyza działów HR wspiera władze uczelni w tworzeniu atrakcyjnych kierunków studiów, po ukończeniu których absolwenci będą mieli możliwość rozwijania kariery w wybranym przez siebie zawodzie. Wśród pracodawców, którzy podjęli takie działania, są liderzy rynku - firmy, które bardzo poważnie podchodzą do problemu rozwoju kadr i w innowacyjny sposób budują kompetencje swoich obecnych i przyszłych potencjalnych pracowników.
Sokołów S.A., lider rynku mięsnego w Polsce wyznacza nie tylko nowe trendy w swojej branży przez podnoszenie standardów produkcji i rozwijanie oferty zgodnie z potrzebami najbardziej wymagających klientów. Przyczynia się także do rozwoju polskiego rolnictwa dzięki programom stałej współpracy z hodowcami. Pozycja lidera to wyzwanie, które wymaga od firmy prowadzenia nowoczesnej polityki HR: pozyskiwania kandydatów o odpowiednich kompetencjach i profilu i stałego rozwijania kompetencji kadry.
Studia zorientowane na praktyczne umiejętności
Dzięki współpracy Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach z firmą Sokołów S.A. powstał nowy kierunek studiów „Manager produkcji i przetwórstwa mięsa”. Praktyczność tego kierunku wyrażona jest w tym, iż program nauczania powstał w ścisłej współpracy z Sokołowem, otwierając nowe możliwości kształcenia z zakresu produkcji i przetwórstwa mięsa oraz pozwalając poszerzyć nauczanie o bardzo konkretne aspekty tej dziedziny, niezbędne do dzisiejszego funkcjonowania na konkurencyjnym rynku – nie tylko polskim ale i zagranicznym.
Dzięki partnerstwu z liderem w branży mięsnej w Polsce studenci mają zapewniony bogaty program nastawiony na praktyczne aspekty zawodu. Obejmuje on między innymi praktyki zawodowe, oraz realizację szeregu zajęć dydaktycznych w oparciu o bazę doświadczalno-eksperymentalną „Sokołowa” S.A.
Stypendia i gwarancja zatrudnienia dla najlepszych
Spółka Sokołów S.A., która jest inicjatorem powstania tego kierunku studiów, ufundowała program stypendialny, który rozpoczął się wraz z początkiem rekrutacji na studia. Jest on jednocześnie połączony z gwarancją zatrudnienia po zakończeniu studiów w jednym z oddziałów Spółki.
Aby zostać stypendystą należy spełnić szereg kryteriów – przy wyborze Sokołów S.A. kieruje się zarówno osiągnięciami ze studiów, wynikami egzaminu po odbyciu pierwszych praktyk, jak i oceną pracowników mających styczność ze studentami podczas zajęć odbywanych na terenie zakładu. Kolejnym warunkiem jest chęć podjęcia pracy po zakończeniu studiów w placówkach zakładów Sokołów S.A.
Poznawanie firmy od środka i zdobywanie praktycznej wiedzy
Stypendyści są już po pierwszych praktykach, które odbyły się w firmie Agro-Sokołów F1 Sp. z o.o. w Pieckach, podczas których zapoznali się z praktycznymi i teoretycznymi aspektami pracy na fermie. Studenci wykonywali badania, pomiary, a także uczestniczyli w ocenie i metodach pomiarów jakości surowca. Praktyki odbywały się pod okiem wysoko wykwalifikowanych specjalistów spółki Sokołów S.A., służących swoją wiedzą i doświadczeniem.
Kolejne praktyki rozpoczęły się w lipcu Oddziale Produkcyjnym w Sokołowie Podlaskim, gdzie studenci zapoznają się z organizacją pracy zakładu produkcji i przetwórstwa mięsnego, zasadami bezpieczeństwa, czy też kontrolą jakości. Zaliczenie praktyk odbywa się przed komisją powołaną przez kierownika ośrodka praktyk studenckich.
Program stypendialny to także cykl spotkań pomiędzy studentami, a dyrektorem Oddziału Sokołów S.A. w Sokołowie Podlaskim, w celu nawiązania lepszej współpracy i wzajemnego poznania celów i potrzeb stron. Spółka gwarantuje również współpracę przy badaniach niezbędnych do uzyskania stopnia naukowego.
Nadesłał:
roots_as
|
Komentarze (0)