Zdrowie » Uroda
Sprawdź stan swojej skóry w 5 krokach
Wiosną i latem dużo czasu spędzamy na słońcu. Odpowiednia pielęgnacja i zabezpieczanie skóry przed promieniowaniem UV pozwala nie tylko cieszyć się opalenizną, ale również pomaga chronić przed nowotworami. Profilaktycznie należy też regularnie oglądać powierzchnię ciała, aby w przypadku niepokojących zmian zareagować jak najszybciej.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
– Najważniejsze jest, aby zadbać o ochronę skóry. Należy unikać przebywania na słońcu między 11 a 16, skórę trzeba smarować kremami z filtrem, nie zapominając o uszach i ustach. Istotna jest ochrona głowy i oczu, dlatego dobrze jest nosić czapkę lub kapelusz i okulary słoneczne z filtrem UV – radzi lek. med. Anna Dudek, specjalista dermatolog z Centrum Medycznego Falck w Krakowie. – Szczególnie ważne jest, aby zadbać o zabezpieczenie skóry dzieci i niemowląt – dodaje.
Gdy przebywamy stale na słońcu np. podczas urlopu lub jesteśmy na słońcu i równocześnie zażywamy kąpieli, to powinniśmy uzupełniać warstwę kremu z filtrem minimum co 2-3 godziny lub zgodnie z zaleceniem zawartym w ulotce preparatu.
Ochrona skóry jest bardzo ważna, ale nie zawsze można całkowicie uniknąć promieniowania słonecznego. Dlatego, bardzo istotne jest, aby regularnie kontrolować stan skóry wykonując proste samobadanie.
Regularnie oglądaj swoją skórę. Najlepiej jest robić to bezpośrednio po kąpieli, w dobrze oświetlonym pomieszczeniu i z pomocą lustra. Wykonaj 5 prostych kroków:
1. Obejrzyj skórę twarzy, szyi i uszu. Używając grzebienia przeczesuj włosy i sprawdź stan skóry na powierzchni czaszki. Jeżeli nie jesteś w stanie obejrzeć całej skóry głowy – poproś kogoś o pomoc.
2. Skontroluj klatkę piersiową, brzuch i plecy. Podnieś ramiona, obejrzyj okolice pach, zgięcia łokciowe, przedramiona i dłonie.
3. Sprawdź stan skóry całego ciała – na nogach z przodu, z tyłu, pod kolanami, a także pośladki i okolice genitaliów.
4. Usiądź i dokładnie obejrzyj stopy, zarówno górną powierzchnię, podeszwę oraz przestrzenie między palcami.
5. Zapamiętaj, jak wygląda twoja skóra i jaka jest w dotyku. Powtarzaj badanie regularnie i za każdym razem zwracaj uwagę, czy:
a. pojawiły się nowe pieprzyki lub czy dotychczasowe zmieniły swój kształt
b. powierzchnia skóry zmieniła fakturę
c. pojawiły się zaczerwienienia lub wybroczyny
Zapisuj swoje obserwacje wraz z datą i porównuj wyniki samobadania z poprzednim. Dzięki temu od razu zauważysz, czy coś się zmieniło. Jeżeli zauważysz niepokojące zmiany na twojej skórze, koniecznie skonsultuj je z lekarzem.
Bezpłatna Podstawowa Opieka Zdrowotna w HYPERLINK "http://lekarzrodzinny.falck.pl/"Falck
Pakiety badań profilaktycznych
Komentarze (0)