Kobieta, zdrowie, uroda » Ciało

Sundao – przepis na młodość i długowieczność

Sundao – przepis na młodość i długowieczność
Zobacz więcej zdjęć »
Chcesz się przygotować do wiosny? Coroczne postanowienia o zapisaniu się na fitness zakończyły się fiaskiem a siłownię pod domem zamknięto miesiąc temu? Spróbuj Sundao – poprawisz swoją kondycję i przede wszystkim samopoczucie i zdrowie.

Sundao to sposób na kompleksowe doskonalenie ciała, oddychania i umysłu. Jeżeli położy się nacisk jedynie na ruch ciała, mamy do czynienia ze zwykłym sportem czy gimnastyką. Jeśli akcentujemy wyłącznie chwytanie powietrza, jest to zaledwie ćwiczenie głębokiego oddychania.


Jeżeli według nas tylko umysł ma znaczenie, mówimy po prostu o medytacji lub Zen. Sundao zawiera w sobie jednak wszystkie te aspekty i jako takie jest uniwersalną metodą do kształtowania ciała, umysłu i ducha.

Zostało opracowane ponad 9 tysięcy lat temu w Korei przez mnichów pustelników i od tego czasu sukcesywnie rozprzestrzenia się na cały świat.

- Sundao można porównać do taoistycznej jogi - tłumaczy Anna Rybczyńska, ekspert Sundao z portalu Holistyczna Polska. - To medytacja połączona ze sztuką uzdrawiania, stąd podobieństwo do praktyk taoistycznych.

Historia Sundao
Sundao (Kouksundo) powstało ok. 300-700 r.n.e., w Erze Trzech Królestw. Praktycy Sundao byli jednak prześladowani w czasach panowania Dynastii Chosun i w okresie panowania Japończyków, dlatego zdecydowali się przenieść w góry i praktykować swoją sztukę w tajemnicy.

- Dopiero w 1967 roku Mistrz Kouksundo Chongsun się ujawnił . Przez 15 lat ćwiczył on w górach po 10 godzin dziennie. Kiedy zszedł do miasteczka, zademonstrował mieszkańcom swoje niezwykłe umiejętności. Przez piętnaście minut siedział na palącym ogniu a jego ciało nie doznało żadnych obrażeń.

Trzy lata później Mistrz Chongsun otworzył w Seulu Centrum Szkoleniowe Sundao. Od tego czasu w Korei popularność Sundao zaczęła rosnąć.

Sposób na długowieczność
Nauczyciele Sundao wierzą, że prawidłowe wykonywanie ćwiczeń oraz kontrola oddechu prowadzą do długowieczności a nawet nieśmiertelności.

W Sundao praktykowany jest tzw. głęboki oddech. Podczas głębokiego oddychania przepona poszerza się 3 razy bardziej niż podczas zwykłego płytkiego oddechu. Oznacza to, że ilość wdychanego powietrza zwiększa się z 0,5 do 2 litrów. Zwiększony pobór powietrza oznacza większą ilość tlenu, która dopływa do mózgu i innych organów.

- Aktywny ruch przepony stymuluje także rdzeń autonomicznego układu nerwowego, dlatego takie oddychanie pomaga w powrocie do zdrowia poprzez ożywienie naturalnej leczniczej siły międzymózgowia i śródmózgowia - dodaje Anna Rybczyńska z Holistycznej Polski.

Sundao w Polsce
Sundao niestety jest jeszcze mało znane w Polsce. Ma jednak bardzo wielu zwolenników w Stanach Zjednoczonych. W 2007 roku na terenie USA znajdowało się co najmniej 8 ośrodków Sundao, między innymi w Nowym Jorku, Bostonie, Los Angeles i Arizonie.

- Jednak od kilku lat również są organizowane w Polsce warsztaty Sundao, które prowadzi Mistrz Yu, Jea Sheen - mówi Anna Rybczyńska z hopl.pl. - Prawdopodobnie już w maju tego roku będziemy mieć przyjemność znowu gościć Mistrza Yu. Warsztaty z Mistrzem Sundao zawsze są niezapomnianym przeżyciem.

Ćwicz sam
Elementy Sundao nie są trudne.
- Jest kilka podstawowych ćwiczeń Sundao, które można z powodzeniem praktykować w domu. Polecam zwłaszcza ćwiczenia relaksacyjne - mówi Anna Rybczyńska z hopl.pl. - Warto być wytrwałym, ponieważ można przecież żyć w zdrowiu i czuć się młodo.

Źródło: hopl.plRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

hopl.pl
http://hopl.pl

Komentarze (1)

  • avatar
    alpen_milka 2012-01-30 12:44:33

    Fajnie, bo to chyba coś więcej niż joga, bo joga to głównie stretching a w tym sundao to chyba też coś dla ducha? tak ja to rozumiem


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »