Dom » Nieruchomość

Szczury lubią bogate śmietniki

Z problemem jakim jest plaga szczurów od lat nie może sobie poradzić wiele miast. Nie jest to problem tylko polski, z tym problemem zmagają się niemal wszystkie większe miasta. Paradoksalnie, im miasto jest bogatsze, tym dla wszelkich gryzoni lepiej.

Komentarz przygotował Mariusz Łubiński, prezesa firmy Admus, zajmującej się zarządzaniem nieruchomościami 

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Nieprawdą jest, że szczury i inne gryzonie pojawiają się głównie na starych zaniedbanych osiedlach i domach. W takich miejscach są bardziej widoczne, bo ludzie w mniejszym stopniu z nimi walczą. Idealnym miejscem do rozmnażania się wszelkiego rodzaju gryzoni, myszy i szczurów są „dobrze zaopatrzone” w resztki śmietniki oraz chłodne, wilgotne i ciemne piwnice. Problem z odbiorem śmieci, który niestety narasta, sprawia, że gryzonie mają łatwy dostęp do resztek, co sprzyja tym szkodnikom. Jako zarządcy apelujemy do mieszkańców, aby nie wyrzucali resztek do śmietników, bo to sprzyja rozmnażaniu się szkodników. Niestety nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę.

 

W sytuacji, gdy zwierzęta chcą powiększyć swoje terytorium lub jedzenia w koszach mają zbyt mało próbują dostać się do budynków mieszkalnych. Taka sytuacja może stwarzać zagrożenie epidemiologiczne. Szczury roznoszą ponad 50 czynników chorobotwórczych, w tym choroby śmiertelne dla człowieka. Gryzonie są jednak zagrożeniem nie tylko ze względu a choroby jakie przenoszą. Mogą również przegryzać przewody w autach czy w instalacji elektrycznej, co w skrajnych przypadkach może prowadzić do pożarów. To oczywiście skrajne przypadki, ale warto mieć z tyłu głowy, że istnieje takie zagrożenie.

 

Sposobów na dotarcie do domów i mieszkań gryzonie mają bardzo wiele. Na niższe piętra mogą dostać się chociażby przez niedomknięte drzwi. Jest raczej niewielkie prawdopodobieństwo, że w ten sposób dostana się do mieszkań na wyższych piętrach, jednak do piwnic mogą spokojnie wejść. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że szczury na wyższe kondygnacje mogą dostać się przez okna. W przypadku gdy gałęzie opierają się o budynek, gryzonie spokojnie mogą wejść do mieszkania przez otwarte okna. Do mieszkań i domów nieproszeni goście mogą też dostać się poprzez kanalizację, zdarza się to raczej rzadko, jednak osobiście spotkałem się z takim przypadkiem. Istnieje nawet urządzenie, które nie pozwala gryzoniom wyjść z miski klozetowej. Są ona montowane w zagrożonych szczurzą plagą miejscach. 

 

Organy zarządzające nieruchomością, spółdzielnia czy firma zewnętrzna zobowiązane są do prowadzenia działań, które rozwiążą problem gryzoni. Wedle regulaminu o utrzymaniu czystości i porządku, dwa razy do roku przeprowadzamy deratyzację. Odbywa się ona w dwóch turach, pierwsza, wiosenna w dniach 1–31 marca i jesienią, od 1 października do 30 listopada. Oprócz tego po każdej informacji od mieszkańców natychmiast reagujemy i stosujemy dodatkową deratyzację.  W przypadku gryzoni które rozmnażają się w tempie błyskawicznym kluczowa jest szybka reakcja. Prewencyjnie stosujemy też inne sposoby walki ze szkodnikami np. pułapki czy trujące granulaty. Bardzo ważne jest również to, aby mieszkańcy z nami współpracowali i zgłaszali każdy przypadek. Pozwoli to na szybką reakcję.

 



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

UnicornMedia

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »