Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

Sześć kroków do zdrowego kręgosłupa

Polacy masowo cierpią na bóle kręgosłupa spowodowane siedzącym trybem życia. Szacuje się, że co drugi Polak cierpi bądź cierpiał na przewlekły lub napadowy ból w plecach.

Dobry materac, właściwa dieta, ruch fizyczny - sprawdź jak łatwo i szybko zadbać o swój kręgosłup, żeby pozbyć się dokuczliwych objawów. 

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Po pierwsze: zainwestuj w dobry materac. To na czym śpisz jest ogromnie ważne dla twojego kręgosłupa. Jeśli budzisz się rano i bolą cię plecy, może być to znak, że twój materac nie jest dla ciebie odpowiedni. Przeanalizuj, w jakiej pozycji najczęściej śpisz w nocy. Jeśli należysz do osób śpiących na boku, w pozycji embrionalnej, wybierz materac miękki, np. z pianki termoelastycznej.  Jeśli zaś lubisz odpoczywać leżąc na brzuchu, materac miękki będzie dla ciebie zupełnie niekorzystny. Twój kręgosłup nienaturalnie wygnie się i „zatopi“ w materacu. Zastanów się nad materacem średniotwardym. Pamiętaj, zanim wstaniesz – solidnie się przeciągnij!

Po drugie: zwróć uwagę na to, jak siedzisz

W pracy spędzasz aż osiem godzin dziennie. Jeśli jesteś osobą pracującą przy biurku, pamiętaj, aby komputer ustawić na wprost twarzy, a nie bokiem. Nie siadaj na krawędzi krzesła, oprzyj się wygodnie, łokcie trzymaj na stole, a stopy na podłodze. Jednak najważniejsza rzecz – często rób sobie przerwy i wstań od biurka. Te chwile wykorzystaj na przeciągnięcie się, podnieś ręce do góry, zrób kilka obrotów głową.

Po trzecie: zdejmij szpilki!

Dane są jasne - na dziesięć osób, które mają problemy ze stopami i kręgosłupem, aż siedem nosiło buty na obcasach. Dlaczego? Szpilki nadmiernie obciążają stopy, przenoszą środek ciężkości do przodu, nadmiernie napinają mięśnie łydek i mięśnie dwugłowe. Jeśli jesteś fanką wysokich obcasów, staraj się zdjąć je chociaż w weekendy, na wakacjach, czy spacerach, zakupach. Zamień je na obuwie na płaskiej, grubszej i elastycznej podeszwie.

Po czwarte: właściwa dieta.

Źle na kręgosłup wpływa też nieodpowiednie odżywianie. Nasze kości potrzebują wapnia, który tracimy codziennie w procesie metabolizmu. Powinniśmy więc pamiętać, by dostarczać go organizmowi w pożywieniu. Znajdziesz go w nabiale, szpinaku, brokułach, jarmużu, sezamie.  Nie zapominaj o witaminie D, której brak powoduje utratę masy kostnej i wzrost ryzyka złamań.  Witaminę D znajdziesz m.in. w tranie, czy też jajkach. Jednak najważniejszym źródłem witaminy D jest słońce. Korzystaj więc z jego promieni kiedy tylko możesz. 

Po piąte: rusz się!

15 minut dziennie na ćwiczenia – tyle starczy, by kręgosłup poczuł się lepiej niż dotychczas.

Możesz wykonać je np. w domu po pracy, bawiąc się z dzieckiem.  Najlepiej do tego nadadzą się ćwiczenia typu kocie grzbiety, kołyski, skłon japoński, czy też znane z jogi pozycje psa z głową w dole. Świetnie sprawdzą się też wymachy rękoma, pompki, czy skręty tułowia. 

Po szóste: skorzystaj z rady specjalisty 

- Często bywa tak, że dolegliwości pacjenta bywają już tak silne, że nie pomagają nawet środki przeciwbólowe. Warto zastanowić się wtedy nad kontaktem ze specjalistą, który oceni , czy przypadkiem nie doszło do poważniejszych uszkodzeń kręgosłupa.  - mówi Dariusz Klarecki, specjalista z zakresu medycyny fizykalnej Hotelu Medical SPA & Wellness Słoneczny Zdrój. – Zazwyczaj polecam wtedy dłuższy i indywidualnie dobrany program leczniczy, który zwykle już po tygodniu przynosi pożądane efekty. 



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

macondo

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »