Rozrywka i wypoczynek » Turystyka

Szwajcaria: Rodzinne wakacje pełne przygód w Haslital i Jungfrau

Szwajcaria: Rodzinne wakacje pełne przygód w Haslital i Jungfrau
Zobacz więcej zdjęć »
Wspólne, rodzinne wakacje chętnie wspomina się przez cały rok. Warto więc zadbać o to, by były ciekawe zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Oba cele z łatwością można połączyć odwiedzając szwajcarską dolinę Haslital i region Jungfrau.

Zazwyczaj ile jest osób w rodzinie, tyle wymagań. Maluchy chcą się bawić, nastolatkowie -  wyszaleć się, a rodzice i dziadkowie – odpocząć i zrelaksować. Wszystkie te oczekiwania można pogodzić odwiedzając dolinę Haslital i region Jungfrau. Bogata ofertę atrakcji dla rodzin z dziećmi łączy się tu z wyjątkowym, górskim krajobrazem.

 

Rodzinne i tematyczne trasy wycieczkowe

 

Oba regiony w Berneńskim Oberlandzie dysponują bazą noclegową odpowiednią dla rodzin z dziećmi oraz atrakcjami turystycznymi i udogodnieniami zarówno dla małych, jak i dużych podróżników. Można tam znaleźć m.in. specjalnie przygotowane miejsca na ognisko i piknik oraz place zabaw. Ponadto tutejsze, malownicze krajobrazy wyglądają jak z bajki: kwieciste, alpejskie łąki, błyszczące w słońcu wodospady oraz majestatyczne szczyty górskie. Nic więc dziwnego, że część tras przygotowanych przez oba regiony nawiązuje do baśni i legend.

 

Dolina Haslital posiada znak jakości „Familien willkommen“ („Rodziny mile widziane”), przyznawany przez Szwajcarską Federację Turystyczną (Swiss Tourism Federation). Oznacza to, że dolina posiada wysokiej jakości ofertę dostosowaną do potrzeb rodzin z dziećmi, a podmioty turystyczne i mieszkańcy regionu są przyjaźnie nastawieni do tego typu klientów.

W dolinie Haslital wyznaczono szlaki wycieczkowe przeznaczone do wędrówek z wózkiem dziecięcym (prawie 30 tras o czasie przejścia od 20 min. do 1,5 godziny) oraz kilka szlaków tematycznych. Dwa szlaki nawiązują do przygód sympatycznego krasnala Muggestutz i jego przyjaciół, znanych szwajcarskim dzieciom z książek Susanny Schmid-Germann. Obszar Hasliberg to właśnie rodzinne strony tego skrzata. „Trasa krasnali” - Zwergenweg Mägisalp-Bidmi ma 5 km długości i jest przeznaczona dla dzieci w wieku od 4 do 10 lat. Natomiast drugi,  3-kilometrowy szlak - Zwergenweg zum Bannwald - wiedzie z Käserstatt do Lischen i ma takie atrakcje, jak domki skrzatów, most wiszący czy dziecięca kolejka linowa. Przejście każdej z tras zajmuje ok. 2 godziny, a po drodze znajdują się miejsca na odpoczynek. Szlaki dostępne są od połowy czerwca do października i należą do najbardziej znanych i popularnych szlaków rodzinnych w Szwajcarii.

Ciekawą trasą wycieczkową jest Sämis Säumerpfad, czyli „droga muła Sämi”, która pokazuje tradycyjny sposób przewożenia towarów w górach. Szlak wiedzie po okolicy Innertkirchen, składa się z 20 przystanków i trwa ok. 2,5 godziny.

Górale regionu Hasli opowiadają legendy o mieszkającym tu jaszczurze, którego nazywają  Tatzelwurm. Podobno to mityczne stworzenie chowa się w jaskiniach i można je spotkać niezwykle rzadko. Warto więc zajrzeć do cukierni w Meiringen, aby zobaczyć go… w słodkiej postaci, jako biszkoptowe ciastko polane czekoladą, z kremowym nadzieniem, zębami z migdałów i językiem z marcepanu.

 

Natomiast region Jungfrau proponuje Felixweg, czyli szlak królika Feliksa, postaci znanej dzieciom z bajek animowanych przedstawiających jego podróże po świecie. Szlak wiedzie z Männlichen do Holenstein i ma prawie 4 km długości. Po drodze dzieci poznają rośliny i zwierzęta żyjące w Alpach, mogą obejrzeć słynną, północną ścianę szczytu Eiger, a także zjechać na tyrolce. Na końcu szlaku znajduje się miejsce na grill. Przejście trasy zajmuje ok. 1 godziny 50 min. (www.felixweg.ch).

Najbardziej wytrzymali mogą wyruszyć na kolejną wyprawę z Holenstein na szlak Öpfelchüechliweg czyli szlak jabłek zapiekanych w cieście, zwanych tu właśnie „Öpfelchüechli”. Podczas wycieczki (zajmuje ok. 1 godziny 50 min) zdobywa się ciekawe informacje na temat tego owocu, przemierzając po drodze kwieciste łąki i zielone lasy. Trasa kończy się w restauracji w Brandegg (www.maennlichen.ch/en/apple-fritter-trail.html).

 

Królestwo alpejskich zwierząt

 

Zarówno dolina Haslital, jak i region Jungfrau umożliwiają dzieciom bliższy kontakt i zabawę ze zwierzętami.

 

W regionie Jungfrau, w malowniczej okolicy położonej na wysokości 1400 metrów n.p.m. znajduje się Alpejski Park Ptaków (Alpenvogelpark). Można tu zobaczyć rozmaite gatunki ptaków: od głuszców po sowy śnieżne. Park jest otwarty codziennie (wstęp bezpłatny).

Natomiast na terenie skansenu w Ballenberg (Schweizerisches Freilichtmuseum Ballenberg) na milusińskich czeka 250 zwierząt gospodarskich, m.in. króliki, owce, kozy, gęsi, konie i osły. Można je oglądać podczas wypasu lub dotknąć z bliska. Skansen proponuje też zabawy znane kiedyś naszym dziadkom np. chodzenie na szczudłach czy jazda na koniku na biegunach (http://ballenberg.ch).

Już niedługo, bo w czerwcu 2014 r., przewidywane jest otwarcie dużego placu zabaw dla dzieci -  FLOWER PARK na szczycie Allmendhubel (wjazd kolejką z Mürren w kilka minut). Na ogromnej łące znajdą się gigantyczne alpejskie kwiaty oraz zwierzęta zrobione z drewna, wszystko utrzymane w ciepłej kolorystyce.

 

Natomiast dolina Haslital zaprasza do Muzeum Naturalnego (Naturmuseum Oberhasli), gdzie można podziwiać okazy miejscowej fauny: ssaków, ptaków, motyli i owadów (otwarte od czerwca do października) (www.naturmuseum.org).

Ciekawym pomysłem na wakacje jest Brünig Safari, czyli przejazd pociągiem kursującym na trasie Lucerna (Luzern) - Interlaken Ost. Na odcinku między miejscowościami Meiringen i Giswil pociąg zwalnia, co pozwala pasażerom na obserwację sielskich krajobrazów oraz... wypatrywanie 13 figur dzikich zwierząt, które umieszczono tuż przy torach kolejowych. Drewniane rzeźby przedstawiają gatunki charakterystyczne dla tego regionu, zarówno żyjące obecnie, jak i te, które już wyginęły. Niekiedy tuż obok nich można zauważyć żywe zwierzęta. Safari dostępne jest od maja do czerwca (www.zentralbahn.ch/en/safari).

W okolicy, w miejscowości Grimselpass znajduje się Park Świstaków (Murmeltierpark), w którym mieszkają dwie rodziny tych interesujących zwierząt (wstęp bezpłatny).  

 

Wakacje z przygodą

 

Zarówno dolina Haslital, jak i region Jungfrau dysponują specjalnymi trasami freerideowymi oraz rzadko uczęszczanymi drogami asfaltowymi, wiodącymi przez góry i lasy, po których można jeździć specjalnymi rowerami typu Trotti i Monster-Trotti (miejscowi, mówią na ten pojazd „rower”, ale bardziej przypomina to hulajnogę o grubych oponach). W obu regionach działają wypożyczalnie Trottibike. Miłośnicy wspinaczki mogą poćwiczyć woje umiejętności zarówno w centrum wspinaczkowym (Kletter- und Boulderhalle Haslital) w Meiringen w dolinie Haslital (jest tam ścianka i bulderownia), jak i na ściance wspinaczkowej (Kletterhalle) w Interlaken w regionie Jungfrau.

 

Dolina Jungfrau oferuje śmiałkom tyrolkęFirst Flyer”, czyli zjazd ze szczytu First (2 186 m n.p.m.) w dół doliny, do Schreckfeld, po stalowej linie długości 800 metrów. W zawrotnym tempie (nawet 84 km/h) pokonuje się przewyższenie do 50 metrów, a pod stopami migają łąki i skały. Atrakcja jest dostępna także dla dzieci i młodzieży, a bezpieczeństwo zapewnia specjalna uprząż. Kolejną dawkę adrenaliny można odczuć na przejażdżce po letnim torze saneczkowym Pfingstegg (SommerRodelbahn Pfingstegg) znajdującym się powyżej Grindelwald. Na torze długości 736 metrów można osiągnąć prędkość do 40 km/h. Atrakcja jest dostępna od maja do października (www.pfingstegg.ch/index.php/en/rodelbahn-e/preise-e).

Niezapomniane widoki czekają na tych, którzy wybiorą się pociągiem na najwyżej położoną stację kolejową w Europie (3454 metrów n.p.m.), znajdującą się tuż pod przełęczą Jungfraujoch zwaną „Top of Europe” oraz „dachem Europy”. Dzieci ucieszy wizyta w tutejszym Pałacu Lodowym – Eispalast, z labiryntem korytarzy i sal wykutych w lodzie. W środku utrzymywana jest temperatura -4˚C. Pałac dostępny jest przez cały rok.

 

Na obrzeżach doliny Haslital, przy przełęczy Grimsel przygotowano trasę wycieczkową po okolicy, podczas której cała rodzina bierze udział w konkursie smsowym (dostępne języki to niemiecki, francuski i angielski). Odpowiadając na pytania, mają szansę wygrać tygodniowy pobyt w hotelu Handeck. Trasa ma prawie 8 km długości, a jej przejście zajmuje ok. 3 godzin. W Grimsel organizowane są też całodniowe wycieczki po elektrowni wodnej KWO. Podczas jednej z nich „Wasser plus” dzieci powyżej 6 lat mogą zjechać z zapory na linie. Zwiedzanie dostępne jest od 7 czerwca do 19 października, trwa 8 godzin i kosztuje 112 CHF od osoby (www.grimselwelt.ch/grimsel-experience/power-plant-tour).

 

Warto zapoznać się ze stałymi atrakcjami oferowanymi w Dolinie Haslital w ramach Wochenprogramm. Są to m.in.: wizyta na farmie, konkursy malarskie, pieczenie tradycyjnej bezy (Meringues), zwiedzanie miejsc produkcji sera alpejskiego czy wycieczki z przewodnikiem.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Bułgaria
http://bulgariatravel.org

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Za 2 dni:
Gala Interaktywnych
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »