Zdrowie » Dziecko

Ty i Twój pupil… w oczekiwaniu na nowego członka rodziny

Kiedy w domu pojawia się dziecko lub gdy wprowadza się do niego nowy zwierzak, ukochany pupil może czuć się zagrożony. Aby osiągnąć pełną harmonię pod wspólnym dachem, warto przygotować się do nadchodzących zmian. Jak? - radzi Maxi Zoo.

Ty i Twój pupil… w oczekiwaniu na nowego członka rodziny

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Kiedy w domu pojawia się dziecko lub gdy wprowadza się do niego nowy zwierzak, ukochany pupil może czuć się zagrożony. Aby osiągnąć pełną harmonię pod wspólnym dachem, warto przygotować się do nadchodzących zmian. Jak? - radzi Maxi Zoo.

Pojawienie się nowego członka rodziny jest dla zwierzaka wielką zmianą, przez którą musimy pomóc mu przejść. To od człowieka w dużej mierze zależy jak czworonożny przyjaciel przyjmie nową rzeczywistość.

Jak oswoić pupila z dzieckiem?

Kiedy w domu pojawia się dziecko cały świat wywraca się do góry nogami. Nie tylko świeżo upieczeni rodzice odczuwają zmiany na własnej skórze, ale i pupil, który dotychczas
zaskarbiał sobie najwięcej uwagi. Teraz czas spędzony na pieszczotach i zabawach przyjdzie dzielić na dwoje. Najważniejsze, by kot lub pies nie odczuwał tego jako straty, ale miał szansę na adaptację w nowych realiach.

Ważne, by zanim w domu pojawi się maleństwo przyzwyczajać pupila to stałych godzin karmienia i spacerów. Ważne, by rutyna dnia nie zmieniła się dla niego drastycznie i by zwierzak nadal czuł zainteresowanie ze strony opiekuna. Czas przed rozwiązaniem warto też wykorzystać na wyuczenie u psa nowych nawyków. Przydatna będzie znajomość komendy np. „zostaw”, aby uniknąć pogryzienia przez psa przedmiotów należących do dziecka, czy oduczenie wskakiwania na łóżko.

Kiedy cała rodzina będzie już w komplecie, pupil musi czuć się jej ważnym członkiem, który uczestniczy w codziennym życiu. Zarówno pies jak i kot powinni mieć okazję zapoznać się
z dzidziusiem – nie przepędzaj go, zachowaj spokój, mów do niego łagodnym tonem
i pozwól mu obwąchać nowego przyjaciela. Dobrą metodą jest zapoznawanie pupila
z zapachem dziecka dając mu do obwąchania pieluchę lub ubranko.

Czy wychowywanie się w domu, w którym są zwierzęta, jest korzystne dla dziecka? Zapytaliśmy o to współpracującego na co dzień z Maxi Zoo behawiorystę, Magdalenę Nykiel (zooedukacja.pl).

"Kontakt ze zwierzętami ma korzystny wpływ na rozwój emocjonalny dzieci. Obserwując rodziców mogą uczyć się odpowiedzialności i empatii, a także zdobyć wiedzę o zwierzętach, ich potrzebach. Mogą pomagać, a następnie stopniowo przejmować niektóre związane
z opieką nad domowymi zwierzętami. Wszystko to wymaga odpowiedzialnej postawy rodziców. Dzieci potrzebują jasnych wskazówek, by móc  zbudować pozytywne relacje
z psem, czy kotem.  Najlepiej od początku ustalić zasady, które będą obowiązywały wszystkich domowników
”.

 

Te zasady, które umożliwią harmonię w domu, to:

1. Należy głaskać zwierzę tylko wtedy, kiedy ma na to ochotę i w sposób, który lubi

2. Podczas posiłku i odpoczynku zwierzętom nie można w żaden sposób przeszkadzać

3. Zabawki psa należą do niego, nie można mu ich zabierać  

Kontakt małych dzieci ze zwierzętami musi przebiegać zawsze pod nadzorem rodziców.

Uwaga, drugi zwierz na horyzoncie!

Kot i pies to wspaniali towarzysze. Jeżeli lubisz zarówno kocie, jak i psie towarzystwo, możesz zaoferować jednym i drugim kochający dom. Jednak by we wspólnym domu panowała zgoda, powinieneś przyzwyczajać je do siebie stopniowo. Najłatwiej przyzwyczaić do siebie zwierzęta, kiedy są jeszcze bardzo młode. Przechodzą wówczas tak zwaną fazę socjalizacji.

Inaczej niż w przypadku młodych zwierząt pierwsze spotkanie dorosłych czworonogów przebiega zazwyczaj burzliwie. W końcu dotychczasowy lokator postrzega mieszkanie jako swoje terytorium. Przekonanie go do odstąpienia części królestwa wymaga perswazji.

Zarówno w przypadku zapoznawania psa z kotem, jak i dwóch zwierzaków tego samego gatunku na początku ulokuj je w oddzielnych pomieszczeniach, w których będą mogły się swobodnie poruszać. Zwróć uwagę na to, aby poświęcać czas obu czworonogom,
w przeciwnym razie może dojść do walk o terytorium, a to na pewno nie ułatwia sytuacji. Kiedy kot się zaaklimatyzuje, oswój zwierzęta z zapachem drugiego czworonoga. W tym celu włóż do legowisk kawałek materiału i daj go im do powąchania.

Następnym punktem programu jest pierwsze spotkanie. Weź psa na smycz, a kotu pozwól swobodnie się poruszać. W ten sposób będzie mógł sam zadecydować, na jaką odległość chce się zbliżyć. Pierwsze spotkanie zakończ już po kilku minutach, najlepiej w chwili, gdy oba czworonogi zachowują się przyjaźnie. I nagródź je za to. Ważne jest, by chwalić zwierzęta jednocześnie.

Kontynuuj trening do czasu, kiedy spotkania będą przebiegać w spokojnej i luźnej atmosferze. Dopiero wtedy możesz zrezygnować ze smyczy. Miej jednak psa na oku, aby
w razie konieczności móc szybko zainterweniować.

O Maxi Zoo:

Maxi Zoo należy do założonej w 1990 roku w Niemczech przez Torstena Toellera sieci sklepów z produktami dla zwierząt. Działająca pod nazwą Fressnapf lub Maxi Zoo sieć jest obecnie niekwestionowanym liderem na europejskim rynku. W Polsce Maxi Zoo ma 12 sklepów, jednak już w najbliższym czasie planowana jest dalsza ekspansja. Zlokalizowane w Warszawie, Poznaniu , Wrocławiu, Sosnowcu, Piasecznie i Milanówku sklepy oferują swoim klientom niezwykle szeroki wybór produktów żywnościowych, oryginalnych akcesoriów oraz zabawek. Asortyment ponad 6000 produktów dla zwierząt obejmuje najbardziej znane na rynku marki, ale również wyjątkowe produkty marek dostępnych tylko w Maxi Zoo. Maxi Zoo to także profesjonalna obsługa służąca fachową radą, możliwość przyjścia do sklepu z pupilem
i skorzystania z wagi dla zwierząt, baru dla psów i przymierzenia akcesoriów.
Po więcej informacji zapraszamy na stronę internetową www.maxizoo.pl



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

adrianna.sobczak@4frame.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »