Firma » Biura
Umowa o dzieło - jak ją rozliczyć?
Zobacz więcej zdjęć » |
Oczywiście obie strony obowiązuje konieczność rozliczenia takiej umowy - tu w razie wątpliwości chętnie pomoże niemal każde biuro rachunkowe. Wszystkie zasady, jakie związane są z rozliczeniami umowy o dzieło dość szczegółowo i zrozumiale opisane zostały w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Każda osoba prowadząca na co dzień księgowość w dowolnej firmie potwierdzi, że sposób rozliczania przychodu za pracę na umowę o dzieło przede wszystkim uzależniony jest od dwóch czynników, takich jak:
-
wysokość należności, jaka pomiędzy stronami ustalona została w momencie podpisywania umowy o dzieło
-
statusu podmiotu, który w takim przypadku jest stroną zamawiającą.
Umowa o dzieło zawarta z firmą
W sytuacji w której stroną zamawiającą wykonanie jednorazowe danej usługi jest dowolna firma czy też jednostka organizacyjna, wówczas zgodnie z zasadami jakimi rządzi się księgowość przychód wynikający z umowy o dzieło, aby wszystko odbyło się zgodnie z obowiązującym prawem musi zostać potraktowany jako dochód osiągnięty z działalności wykonywanej osobiście (tu biuro rachunkowe odsyła do zapoznania się z art. 13 pkt 8 ustawy o PIT).
W takiej sytuacji to na zamawiającym ciąży obowiązek odprowadzenia podatku dochodowego od umowy o dzieło do urzędu skarbowego. Zamawiający w takim przypadku zobowiązany jest do uiszczenia zaliczki na podatek dochodowy oraz stawki za zryczałtowany podatek dochodowy (wysokość tych składek uzależniona jest przede wszystkim od kwoty, na jaką opiewa dana umowa o dzieło).
Przychód z umowy o dzieło - zaliczki i zryczałtowany podatek
Tylko w przypadku, w którym kwota na którą opiewa umowa o dzieło przekracza 200 zł, zamawiający musi pobrać i przekazać na konto urzędu skarbowego zaliczkę na podatek dochodowy.
Zaliczka ta równa się 18% osiągniętego dochodu. Dodatkowo strona zamawiająca w przypadku umowy o dzieło musi przekazać nie tylko wykonawcy umowy, ale również u urzędowi skarbowemu informacji o PIT-11.
Wykonana czynność ta musi być najpóźniej do końca lutego następnego roku podatkowego. Jak natomiast wygląda kwestia rozliczenia, jeżeli kwota umowy o dzieło nie przekracza 200 zł?
W takim wypadku ( pod warunkiem że zamawiający nie zawiera umowy o dzieło z już zatrudnionym na inny rodzaj umowy u siebie pracownikiem), strona będąca zamawiającym w umowie o dzieło musi pobrać i odprowadzić na konto urzędu skarbowego zryczałtowany podatek dochodowy.
W takim przypadku strona będąca wykonawcą umowy o dzieło, nie musi wykazywać tego w swoim rocznym zeznaniu PIT-11. A co za tym idzie zamawiający nie musi (chociaż oczywiście w pewnych sytuacjach może to zrobić) wystawiać takiemu wykonawcy PIT-11.
Rozliczanie umowy o dzieło zawartej z osobą fizyczną
Umowa o dzieło nie musi być zawierana jedynie pomiędzy dowolną firmą i osobą fizyczną. Prawo i możliwości rozliczeń jakie daje współczesna księgowość dopuszcza również zawarcie umowy o dzieło pomiędzy dwiema osobami fizycznymi.
Zgodnie z tym co przekazuje nie jedno biuro rachunkowe wcale nie muszą prowadzić działalności gospodarczej. Uzyskany przy realizacji umowy o dzieło przychód można obliczyć w bardzo prosty sposób.
Otóż przychód taki zaliczany jest do dochodu pochodzącego z innych źródeł, zatem z zasad związanych z takim sposobem rozliczania należy skorzystać W takiej sytuacji żadna ze stron nie jest zobowiązana do odprowadzania do urzędu skarbowego jakiejkolwiek zaliczki czy zryczałtowanego podatku dochodowego. Dochód uzyskany jednak w ten sposób powinien być uwzględniony w rocznym zeznaniu podatkowym.
Rozliczenie umowy o dzieło
Tak naprawdę zasadę rozliczania umowy o dzieło podsumować można bardzo krótko. Otóż sposób jej rozliczenia zależy od tego, czy stroną zamawiająca jest osoba fizyczna czy dowolne przedsiębiorstwo.
Nadesłał:
Rykin
|
Komentarze (0)